Bliżej kultury
"Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji".
Nie tylko Wyspiański, Malczewski, Boznańska czy Nowosielski, ale także cenne obiekty grafiki, rysunku, fotografii, rzemiosła artystycznego i uzbrojenia – to wszystko na ekranie komputera, tabletu lub smartfona. Muzeum Narodowe w Krakowie kończy prace nad cyfrowym katalogiem zbiorów. Od września bieżącego roku pod adresem: zbiory.mnk.pl udostępnionych zostanie ponad 130 000 bezcennych dzieł sztuki wraz z opisem katalogowym. Nowy portal powstał w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji”.
– Planowany portal został zaprojektowany zgodnie z założeniem, że cyfrowe zasoby powinny być dostępne dla jak największego grona odbiorców, a nie służyć wyłącznie specjalistom. Dlatego to nie tylko swoisty katalog zbiorów, co zakłada zwykle charakter naukowy. Akcent został położony na prezentację należących do MNK zabytków i dzieł sztuki w sposób zrozumiały, z silną formułą edukacyjną i społecznościową – tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Nowy portal to także nowa formuła udostępniania. Wizerunki cyfrowe obiektów publikowane będą w domenie publicznej. Po raz pierwszy w historii muzeum, bez żadnych ograniczeń, odbiorcy będą mogli pobrać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i wykorzystać je do własnych celów, również komercyjnych – dodaje Joanna Dziewulska, pełnomocnik dyrektora ds. zarządzania zasobami cyfrowymi.
Projekt „Bliżej kultury…” wymagał trzyletniej pracy ponad stu osób. Aby na nowej platformie internetowej można było umieścić zdjęcia dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, muzealni kustosze musieli wytypować reprezentatywne obiekty, a konserwatorzy
– przygotować je do digitalizacji. Ta odbywała się przy pomocy specjalistycznego sprzętu
w Pracowni Digitalizacji MNK. Równolegle powstawały: sam portal zbiory.mnk.pl, opracowania obiektów oraz materiały edukacyjne.
– Polscy odbiorcy po raz pierwszy dostaną do dyspozycji wirtualne muzeum z tak olbrzymią liczbą obiektów – zauważa Michał Dziewulski, koordynator projektu. – Ich udostępnienie będzie prawdziwym dopełnieniem misji Muzeum Narodowego w Krakowie, które jeszcze szerzej otwiera się na swoją publiczność. Na tym jednak nasza praca się nie skończy. Katalog będzie stale ulepszany i powiększany, by w kolejnych latach stać się ważną w Europie skarbnicą wiedzy o kulturze Polskiej i światowej.
Projekt „Bliżej kultury…” został sfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–20 oraz dotacji Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu to ponad 9 milionów złotych.
Głównym celem projektu jest stworzenie innowacyjnej formuły udostępnienia on-line reprezentatywnych kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, dla popularyzacji i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i za granicą.
Zakres projektu obejmuje następujące zadania:
1. Przygotowanie konserwatorskie obiektów wytypowanych do projektu celem ich przygotowania do digitalizacji.
2. Budowa zaplecza informatyczno-technicznego dla przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych cyfrowych wytworzonych w ramach projektu.
3. Proces wytworzenia odwzorowań - digitalizacja reprezentatywnych obiektów z zasobów Muzeum.
4. Rozwój struktury programu bazodanowego wraz ze stworzeniem dodatkowych funkcjonalności, spełniających kryteria zarządzania zasobami muzealnymi i interoperacyjności z innymi platformami cyfrowymi, w tym bazami danych i katalogami on-line.
5. Opracowanie merytoryczne obiektów przeznaczonych do digitalizacji z uwzględnieniem opisów metadanowych i kontekstowych w programie bazodanowym.
6. Tłumaczenie na język angielski wybranych metadanych zasobów MNK przeznaczonych do digitalizacji w ramach projektu.
7. Stworzenie platformy cyfrowej www służącej do prezentacji zasobów cyfrowych muzeum.
8. Realizacja działań informacyjnych i promocyjnych dobranych pod kątem zidentyfikowanych grup docelowych, których celem jest popularyzacja zdigitalizowanych i udostępnionych zasobów.
Realizacja przedmiotowego projektu umożliwi osiągniecie długofalowych korzyści społeczno – gospodarczych poprzez:
- podniesienie kompetencji kulturowych i upowszechnienie wiedzy o zasobach Muzeum pośród osób, które jedynie drogą elektroniczną mogą mieć do nich dostęp
- zwiększenie dostępu do zbiorów MNK, które do tej pory były "zamknięte w magazynach", a co za tym idzie podniesienie świadomości odbiorców projektu o narodowych zbiorach muzealnych
- wykorzystanie potencjału tworzonego portalu do zwiększenia dostępu do zbiorów MNK przedsiębiorców, którzy mogą być zainteresowani zakupem praw do wykorzystania dzieł z kolekcji MNK (poszerzenie oferty)
- wzrost zainteresowania kolekcją MNK, zarówno wśród turystów, jak i osób odwiedzających portal internetowy Muzeum
- wsparcie wizerunku Krakowa, jako liczącego się w kraju i Europie ośrodka kultury i turystyki
- stworzenie nowej jakości oferty kulturalno – turystycznej Polski
- promocja polskiego dziedzictwa kulturowego w kraju i na świecie, a tym samym zwiększenie atrakcyjności kraju dla turystów krajowych i zagranicznych
- zautomatyzowanie udzielania informacji o środowisku kulturowym kraju, stworzenie dogodnych warunków do budowania nowoczesnej tożsamości narodowej
- wzbudzenie dyskusji na temat sztuki oraz dziedzictwa kulturowego zapisanego w obiektach stanowiących zasoby MNK, podkreślenie kulturotwórczej funkcji historii
- rozwój branży turystycznej, wzrost znaczenia turystyki i kultury jako czynnika stymulującego rozwój gospodarczy i społeczny kraju
Całkowita wartość projektu: 9 362 748 zł
Wartość dofinansowania: 7 200 630,73 zł
Okres realizacji projektu: 01.10.2016 r. – 30.09.2019 r.
Przygotowanie: Joanna Niewidok
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zobacz jak Polska zmienia się dzięki Funduszom Europejskim: www.mapadotacji.gov.pl