Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK

Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK

Celem projektu jest stworzenie centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych w naszym Muzeum poprzez zakup infrastruktury umożliwiającej kompleksowe ich opracowanie cyfrowe i merytoryczne dla udostępnienia w sieci wiedzy i świadomości o piśmienniczych skarbach odnoszących się do przeszłości Polski.
Muzeum posiada wyjątkowo bogate zbiory biblioteczne gromadzone równolegle z dziełami sztuki i zabytkami kultury materialnej i od 60 lat jest opiekunem Biblioteki Czartoryskich, której księgozbiory są dopełnieniem kolekcji muzealnych.

Planowane w ramach projektu działania obejmują:
  • stworzenie Centrum Digitalizacji Muzealnego Zasobu Bibliotecznego w oparciu o sprzęt fotograficzny i skanujący, stanowiącego komplementarne uzupełnienie pracowni digitalizacyjnej dla muzealiów;
  • wdrożenie zintegrowanego systemu bibliotecznego do zarządzania zasobami cyfrowymi, dostosowanego do specyfiki funkcjonowania bibliotek muzealnych (moduły dedykowane) oraz modułu prezentacji online;
  • wyposażenie pracowników merytorycznych w sprzęt komputerowy o parametrach odpowiednich dla oprogramowania bibliotecznego;
  • powstanie czytelni, udostępniających online zdigitalizowany zasób;
  • stworzenie repozytorium cyfrowego w oparciu o bazę informatyczno-techniczną dla zdigitalizowanych zbiorów;
  • budowę uniwersalnej multiwyszukiwarki, umożliwiającej przeszukiwanie zdigitalizowanych obiektów w systemach istniejących i planowanych.
W 2012 r. zakończono pierwszy etap prac projektu dotyczącego budowy centrum digitalizacji muzealnego zasobu bibliotecznego.

Zgodnie z założonymi działaniami zakupiono sprzęt fotograficzny, stanowiący komplementarne uzupełnienie pracowni digitalizacyjnej dla zbiorów muzealnych. Zdigitalizowane zbiory przechowywane będą w repozytorium danych, które powstało w oparciu o zakupioną bazę informatyczno-techniczną.
Pracownicy merytoryczni otrzymali sprzęt komputerowy o parametrach odpowiednich dla zintegrowanego systemu bibliotecznego do zarządzania zasobami cyfrowymi.

Dane udostępnione będą w Internecie, m.in. w profesjonalnych czytelniach on-line, które powstały dzięki zakupionym w ramach projektu stanowiskom komputerowym wyposażonym w słuchawki do odtwarzania multimedialnych dokumentów oraz nagrań z Mediateki MNK.

Projekt "Centrum digitalizacji zbiorów bibliotecznych MNK" uzyskał dofinansowanie w wysokości 1 243 970 zł w ramach Wieloletniego Programu Rządowego "Kultura+”, Priorytet: "Digitalizacja”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Kultura+

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję