Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Projekt digitalizacji i opracowania wzornika huty J. Schreiber&Neffen

Projekt digitalizacji i opracowania wzornika huty J. Schreiber&Neffen

Muzeum Narodowe w Krakowie jest partnerem Morawskiej Galerii w Brnie w projekcie finansowanym z funduszy Grupy Wyszehradzkiej. Projekt skupia się na opracowaniu i digitalizacji wzornika huty szkła J Schreiber&Neffen działającej na terenie dzisiejszych Moraw w latach 1874-1945.
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz pozostali partnerzy projektu tj. Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie i Muzeum Rzemiosła w Budapeszcie, posiadają w swoich kolekcjach rzemiosła artystycznego przykłady szkieł powstałych w hucie J. Schreiber&Neffen. Digitalizacja wzorników huty i ich udostępnienie pozwoli na pełne opracowanie szkieł tam powstałych, które obecnie znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych oraz handlu antykwarycznym w Europie Środkowej.

Digitalizacja i publiczne udostępnienie wiedzy ikonograficznej przyczyni się do poprawnej atrybucji wielu zabytków, które nie były sygnowane i obecnie jedynie znajomość wzorników pozwala połączyć je z macierzystą hutą szkła.

Po zakończeniu projektu każdy z partnerów będzie miał na swojej stronie internetowej link do zdigitalizowanego archiwum, co umożliwi szybkie kwerendy w opracowanym materiale.

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada dzięki spuściźnie należącej do byłego Muzeum Przemysłowego, jedną z najlepszych w Polsce kolekcji środkowoeuropejskiego, głównie czeskiego szkła biedermeierowskiego oraz zbiór szkieł z 2. poł. XIX wieku reprezentujący historyzm. Dzięki zakupom Muzeum Przemysłowego na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1873 roku, Muzeum Narodowe posiada trzy rzadkie i wczesne realizacje z huty J. Schreiber&Neffen, które były przeznaczone specjalnie z myślą o prezentacji wystawowej.

oprac. Alicja Kilijańska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję