Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Projekt digitalizacji i opracowania wzornika huty J. Schreiber&Neffen

Projekt digitalizacji i opracowania wzornika huty J. Schreiber&Neffen

Muzeum Narodowe w Krakowie jest partnerem Morawskiej Galerii w Brnie w projekcie finansowanym z funduszy Grupy Wyszehradzkiej. Projekt skupia się na opracowaniu i digitalizacji wzornika huty szkła J Schreiber&Neffen działającej na terenie dzisiejszych Moraw w latach 1874-1945.
Muzeum Narodowe w Krakowie oraz pozostali partnerzy projektu tj. Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie i Muzeum Rzemiosła w Budapeszcie, posiadają w swoich kolekcjach rzemiosła artystycznego przykłady szkieł powstałych w hucie J. Schreiber&Neffen. Digitalizacja wzorników huty i ich udostępnienie pozwoli na pełne opracowanie szkieł tam powstałych, które obecnie znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych oraz handlu antykwarycznym w Europie Środkowej.

Digitalizacja i publiczne udostępnienie wiedzy ikonograficznej przyczyni się do poprawnej atrybucji wielu zabytków, które nie były sygnowane i obecnie jedynie znajomość wzorników pozwala połączyć je z macierzystą hutą szkła.

Po zakończeniu projektu każdy z partnerów będzie miał na swojej stronie internetowej link do zdigitalizowanego archiwum, co umożliwi szybkie kwerendy w opracowanym materiale.

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada dzięki spuściźnie należącej do byłego Muzeum Przemysłowego, jedną z najlepszych w Polsce kolekcji środkowoeuropejskiego, głównie czeskiego szkła biedermeierowskiego oraz zbiór szkieł z 2. poł. XIX wieku reprezentujący historyzm. Dzięki zakupom Muzeum Przemysłowego na Wystawie Światowej w Wiedniu w 1873 roku, Muzeum Narodowe posiada trzy rzadkie i wczesne realizacje z huty J. Schreiber&Neffen, które były przeznaczone specjalnie z myślą o prezentacji wystawowej.

oprac. Alicja Kilijańska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję