Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Jak oprowadzać po wystawie? – projekt dla osób 55+

Jak oprowadzać po wystawie? – projekt dla osób 55+

Wiosną tego roku zaprosiłyśmy publiczność w wieku powyżej 55 roku życia do uczestnictwa w dwumiesięcznym projekcie „Jak oprowadzać po wystawie?”.

W maju i czerwcu 2023 roku, podczas dziewięciu cotygodniowych, kilkugodzinnych spotkań, uczestniczki/cy projektu spotykali się z nami w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie. Głównym celem spotkań było nauczenie się niełatwej sztuki oprowadzania po wystawie. To był intensywny czas pełen zaskoczeń, inspirujących rozmów i odkryć – zarówno dla nas, jak i uczestniczek/ków. 

 

Podczas spotkań uczestniczki/cy:

- dowiadywały/li się, w jaki sposób występować przed publicznością muzealną i opowiadać o sztuce

- uczyły/li się, jak tworzyć własne ścieżki zwiedzania i budować spójną, narracyjną opowieść na temat wybranego artysty

- tworzyły/li krótkie teksty własnych wystąpień na temat wybranej grupy obiektów

- zapoznały/li się z podstawową terminologią z zakresu historii sztuki

- uczestniczyły/li w zajęciach z wystąpień publicznych

- uczyły/li się układać wypowiedź tak, aby była ona ciekawa i zrozumiała dla odbiorców

- poszerzyli znacznie swoją wiedzę na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego

- przyjrzeli się funkcjonowaniu instytucji muzealnej od środka (nie tylko działalności pracowniczek edukacji, ale również pracowniczek działu zbiorów, koordynacji wystaw, konserwacji czy marketingu)

- a nawet brały/li udział w zajęciach z relaksacji w jednej z sal wystawowych oraz spotkaniu dotyczącym sposobu tworzenia treści do postów instagramowych.  

Zorganizowałyśmy również zajęcia z relaksacji w jednej z sal wystawowych oraz spotkanie dotyczące sposobu tworzenia treści do postów instagramowych.

Finałem projektu było oprowadzenie przez uczestniczki/ków „prawdziwej” publiczności muzealnej po Muzeum Stanisława Wyspiańskiego.

 

Uczestniczki/cy projektu niezwykle zaangażowały/li się w projekt i z wielkim zapałem i sumiennością przygotowały/li się do finałowego wystąpienia przed publicznością, które zakończyło się sukcesem oraz sprawiło dużo przyjemności – zarówno osobom oprowadzającym, jak i tym, którzy przyszli posłuchać ich opowieści. ­Podczas zajęć panowała niezwykle ciepła i twórcza atmosfera. Dzięki temu, że nasze spotkania odbywały się na wystawie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, pośród prac artysty, uczestniczki/cy oswoili się z przestrzenią muzealną i poczuli niemal jak jej gospodarze.

Spotkania z uczestnikami/czkami projektu były dla nas bardzo inspirujące. Planujemy powtórzyć ten projekt w nieco innej odsłonie już w styczniu 2024 roku.

Koordynatorki: Katarzyna Mrugała, Anna Walczyk

Prowadzące: Katarzyna Mrugała, Agata Jabłońska, Ewa Kalita-Garstka, Magdalena Laskowska, Barbara Mastalerz