Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

MISTRZ Z OBRAZEM? ZRÓBMY TO RAZEM!

MISTRZ Z OBRAZEM? ZRÓBMY TO RAZEM!

Projekt realizowany z uczniami szkół ponadpodstawowych

Wiele osób się zastanawia, co się dzieje za kulisami muzealnymi zanim zwiedzający zostaną zaproszeni na gotową wystawę. Jak powstaje duża ekspozycja dzieł znanego artysty? Co należy do zadań kuratora, koordynatora, aranżera? Jak się wystawę promuje, a jak się robi program edukacyjny? Jak jest na montażu wystawy, a jak na wernisażu? Tym razem chcemy odsłonić nasze sekrety i… zaprosić do współdziałania przy powstawaniu nowej ekspozycji grupę uczniów z liceum!

 

Towarzysząc w powstawaniu nowej wystawy czasowej “Jan Matejko. Artysta i obywatel”, której otwarcie w Gmachu Głównym jest planowane na kwiecień 2023 roku, uczniowie będą mieli okazję bezpośrednio się zaangażować we współtworzenie oferty MNK.

 

Co jest celem projektu?

-> Zamierzamy umożliwić uczniom i uczennicom podejrzenie pracy dużej instytucji kultury od wewnątrz, zapoznanie z muzealnymi zawodami i związanymi z nimi kompetencjami i wiedzą.

-> Chcemy pomóc młodzieży w rozpoznawaniu i rozwijaniu własnych mocnych stron, predyspozycji, pasji, lepszego poznania samego siebie poprzez bezpośrednie działanie i współdziałanie.

-> Chcemy, by uczestnicy i uczestniczki projektu mogli wnieść nowe spojrzenie do działalności Muzeum i ją współtworzyć.

-> Planujemy odkryć twórczość Jana Matejki po swojemu i na nowo - i szukać tego, co u niego nietypowe, ciekawe, zaskakujące dzisiaj.

 

Podczas cyklicznych spotkań projektowych w MNK we wrześniu 2022-maju 2023 uczniowie poznają pracę różnych jednostek muzeum w odniesieniu do procesu powstawania nowej wystawy. Będą aktywnie partycypować również w niektórych przedsięwzięciach. Projekt kończy przygotowanie przez uczniów własnej „lekcji muzealnej marzeń” na otwartej już wystawie. Lekcję przeprowadzą samodzielnie dla innych uczniów ze swojej szkoły, a scenariusz zostanie wykorzystany jako baza do zajęć włączonych do oferty na zamówienie.

 

WYNIKI KONKURSU-NABORU DO PROJEKTU

W otwartym konkursie-naborze, który miał miejsce w kwietniu-czerwcu 2022, wyłoniliśmy przyszłą grupę projektową.

Będą ją tworzyć zdobywcy I miejsca - Uczennice i Uczniowie z VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie: Alicja Drożdż, Amelia Wójcik, Daria Wolanin, Dasha Ivanchenko, Jagoda Skotnicka, Krystian Szadziński, Maciek Nowakowski, Zuza Jędrychowska, Maja Pogwizd, Malwina Miąsik, Natasza Kamińska, Zofia Rumińska. Opiekunka: p. Izabela Żelazna

II miejsce zdobyły Uczennice z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie: Malwina Teodorowicz-Wilga, Martyna Mazurek, Natalia Kawa, Hanna Kwapień, Oliwia Wnęk, Sara Piszczek, Wiktoria Strużycka, Monika Masłoń, Zuzanna Kaczor. Opiekunka: p. Agata Reichert

III miejsce zdobyły Uczennice z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu: Wiktoria Dziurdzia, Gabriela Jagiełka, Amelia Piątek, Patrycja Palej, Milena Konieczna, Wiktoria Michalik, Joanna Jarmuła, Weronika Figuła, Emilia Adamska. Opiekunka: p. Anna Olędzka

 

Zadaniem konkursowym było przygotowanie koncepcji kampanii promocyjnej wystawy dzieł Jana Matejki, skierowanej do młodzieży w wieku 15-18 lat.

Napłynęły do nas niezwykle ciekawe, niebanalne i różnorodne pomysły: filmy, memy, fotomontaże, hasła, pomysły na gadżety, oryginalne akcje w przestrzeni wystawy czy miasta i wiele innych.

Póki co nie zdradzamy szczegółów - niektóre z koncepcji Uczestniczek i Uczestników konkursu planujemy wspólnie z nimi zrealizować wiosną 2022, podczas trwania wystawy „Jan Matejko. Artysta i obywatel”!

Będą to pomysły Uczennic i Uczniów z VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie, II LO im. Jana Sobieskiego w Krakowie, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu oraz XIV LO im. Mikołaja Kopernika w Krakowie.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom konkursu, a także Paniom Nauczycielkom – opiekunkom projektów!

 

 

Koordynacja projektu: Aleksandra Jaremko (Dział Edukacji MNK), ajaremko@mnk.pl

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję