Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MAŁA AMBASADA MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

MAŁA AMBASADA MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE

Nazywana w skrócie MAMBĄ. Była realizowana z dziećmi, które w czasie kilku lat trwania projektu współtworzyły dla publiczności muzealną ofertę.
Latem 2018 roku Muzeum Narodowe w Krakowie oddało głos dzieciom. Oprowadziły one zwiedzających po wystawie „Wyspiański”. To wydarzenie zainaugurowało powstanie MAMBY. Wspólnie zaczęliśmy szukać odpowiedzi na pytanie o muzeum partycypacyjne. A włączając w działania naprawdę młodych ludzi, stwarzaliśmy przestrzeń, w której dorośli nie muszą decydować o wszystkim.

MAMBA koncentrowała się na popularyzacji zbiorów i działalności naszego muzeum. Małe Ambasadorki i Mali Ambasadorzy, w wieku od 6-14 lat, spotykali się od września do czerwca danego roku, podczas regularnych warsztatów, po to by pracować nad jednym głównym zadaniem. Efekty ich działań były dostępne szerokiej publiczności.

Wychodząc od muzealnej kolekcji, odkrywaliśmy nowe ścieżki i powiązania między sztuką a innymi dziedzinami. Współpracowaliśmy ze specjalistkami i specjalistami m.in. ze świata filmu, fotografii, muzyki, teatru oraz przyrody.

Po „Wyspiańskim” nastąpiły dwie edycje, które odkrywały publiczności muzealną „kuchnię”. Film „Jak zakłócić dzień kustosza” oraz wystawa fotografii „W dzieciństwie jest się zawsze” zapoznawały naszych gości z pracownikami MNK oraz przestrzeniami na co dzień niedostępnymi zwiedzającym. Fotograficzne portrety osób pracujących w muzeum oraz rozmowy z nimi były okazją, by poznać ludzi współtworzących to miejsce. 

Kolejna edycja była „zieloną” odsłoną MAMBY. Dzieci spotykały się z przyrodnikami, rozwijając wrażliwość na otaczającą naturę, obecną także w centrum dużego miasta. Przeglądaliśmy się w rzece, nasłuchiwaliśmy ptaków i owadów, sadziliśmy rośliny. Inspirowały nas dzieła artystów, dla których przyroda była ważnym tematem, ze względu na swoje piękno, ale także symbolikę, rytm zmian czy wyzwania związane z jej ochroną.

W ostatnim roku działania MAMBY, sezonie 2022/2023, dzieci zrealizowały audioprzewodnik do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w., stanowiący teraz część galerii. Każde dziecko wybrało jedną pracę, o której opowiedziało w nagraniu. Poszczególne „odcinki” audioprzewodnika nie są długie, nie ma w nich także przesadnie wielu "-izmów" czy dat, można za to dowiedzieć się, co naprawdę interesuje młodego odbiorcę. Znaleźć odpowiedzi na m.in. takie pytania: dlaczego jeden z wybranych obrazów wydaje się być ledwie ukończony? Jaką pozycję powinien przyjąć szermierz, kiedy przeciwnik idzie w jego stronę? Czy artysta wyprowadza widza w pole, i w jego pracy tak naprawdę nie ma ani jednego źdźbła trawy? Co stanowi o subtelnym smutku sceny pokazującej wnętrze mieszkania z okresu stanu wojennego? Dzieci przepuściły wybrane dzieła przez swoją wrażliwość, ciekawość i odwagę, stając się w ten sposób przewodnikami dla młodych i dorosłych odbiorców. Podpowiadają, że mamy w sobie zdolność do odbioru sztuki, ośmielają do zaufania własnym odczuciom i inspirują do zadawania pytań oraz porzucenia klisz, które często ograniczają nam odbiór sztuki nowoczesnej i współczesnej.

MAMBA była nagradzana w konkursie Złote Słoneczniki. W 2019 roku otrzymała wyróżnienie jury w kategorii SZTUKI WIZUALNE oraz Nagrodę Rodziców. W 2023 roku ponownie otrzymała Nagrodę Rodziców.

Mała Ambasada MNK projekt Działu Edukacji MNK
Koordynatorka: Izabela Lechowicz-Woźniczka,
Współpraca: Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz-Górka
Wolontariuszki wspierające ostatnią edycję: Małgorzata Kosch i Anna Sternalska
Zespół dzieci tworzących MAMBĘ 2018-2023: Leon Augustynowicz, Milena Augustynowicz, Antoni Bisaga, Franciszek Bisaga, Klara Czajkowska, Antonina Duma, Roma Dygas-Zyder, Bolesław Jabłoński, Zofia Janc, Maria Kopacz, Alicja Kowal, Hanna Kowal, Radosław Kowalski, Gabriel Kubacki, Kalina Laskowska, Jacek Lorkowski, Arisa Makihara, Joanna Stupka, Dominika Suchan, Aniela Treit, Antoni Treit, Natalia Treit, Józef Winiarczyk, Stanisław Winiarczyk, Liliana Wyzina, Maria Zaucha, Stanisław Zaucha, Antonina Zięciak, Magdalena Zomerska, Zofia Zomerska, Magdalena Żychowska