Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

NACZYNIA POŁĄCZONE

NACZYNIA POŁĄCZONE

Podsumowanie projektu partycypacyjnego dla dorosłych wokół wystawy "Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku".
Jesienią 2023 r. zaprosiliśmy dorosłych w wieku od 18 roku życia do udziału w projekcie partycypacyjnym „Naczynia połączone”.
Zaproszenie skierowaliśmy do osób zainteresowanych udziałem w artystycznych warsztatach, a także przygotowaniem i poprowadzeniem wydarzenia dla muzealnej publiczności.
Naszym celem było stworzenie międzypokoleniowej grupy, która współpracując ze sobą zaproponuje działanie gościom odwiedzającym muzeum.

W czasie trzech miesięcy spotykaliśmy się regularnie, przede wszystkim w Kamienicy Szołayskich, ale także Gmachu Głównym MNK. W atmosferze otwartości, życzliwości i dużego zaangażowania poznawaliśmy się wzajemnie, przechodząc przez różnorodne warsztaty oraz przygotowując do finałowego wydarzenia.

Uczestnicy projektu „Naczynia połączone” wzięli udział w zajęciach z metody Design Thinking, luksografii i batiku, a także oprowadzaniu po wystawie "Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku".
Wspólnie wypracowali i poprowadzili finałowe dla projektu wydarzenie – otwarte stanowiska warsztatowe w czasie weekendu świątecznego "Zrób to sam/a” towarzyszącego wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” 16-17 grudnia 2023 r. Zaproponowali warsztaty: MODERNIZM NA PAPIERZE: DESIGNERSKIE KARTKI ŚWIĄTECZNE oraz ŚWIĄTECZNA MOTANKA: DEKORACJE JAK SPRZED LAT?.

Na pytanie: czy uważasz, że praca w grupie międzypokoleniowej była wartościowa? Odpowiedzieli m.in. tak:
  • „Zdecydowanie tak! Każde pokolenie ma inne, ciekawe i wartościowe przeżycia, inną perspektywę oceny rzeczywistości, inne bodźce, inspiracje. W tym projekcie różnice międzypokoleniowe przełożyły się na szersze spojrzenie. To czy jesteśmy kreatywni, czy mamy niegasnącą potrzebę doświadczania i poznawania nowego, czy jesteśmy innowacyjni, mamy świeży umysł nie zależy od wieku.”
  • „Zdecydowanie tak. Uczy asertywności i pewności siebie w sytuacjach, w których osoby nieco starsze zajmują miejsce równe z młodszymi, bez kontekstu hierarchicznej struktury. Dla mnie jako młodej dorosłej bardzo wartościowe jest mieć przestrzeń, w której mój głos jest tak samo ważny jak głos osób starszych czy bardziej doświadczonych w jakichś dziedzinach, gdyż zadanie przed którym stoimy dla wszystkich jest tak samo nowe i każdy może mieć tak samo dobry pomysł jak inni.”
  • „Tak, jestem zachwycona młodym pokoleniem i cieszę się, że udało się nam stworzyć partnerską atmosferę. Uzupełnialiśmy się umiejętnościami.”
  • "Spotkanie tak różnych osób, z różnymi doświadczeniami, dorobkiem, zainteresowaniami, a przede wszystkim w tak różnym wieku było najciekawszym aspektem projektu. Co nas łączy, co nas różni, na ile możemy się wzajemnie zrozumieć i skomunikować? Czy doświadczenia pokoleniowe w kontekście projektu artystycznego mogą zaowocować, zbudować nową jakość? Tak!"
Grupa „Naczynia połączone” działała w składzie: Violetta Kramek, Agata Krasovska, Zuzanna Krzykalska, Anna Kwiatkowska, Katarzyna Matecka-Cichoń, Karol Nowakowski, Katarzyna Peter-Bombik, Polina Reshetnikova, Anna Sternalska, Małgorzata Wróblewska.

Warsztaty dla uczestników projektu „Naczynia połączone” prowadzili: Bożena Kostuch, Joanna Makowska, Łukasz Maźnica, Aleksandra Jaremko, Izabela Lechowicz-Woźniczka, Izabela Stawarz

Koordynacja: Izabela Lechowicz-Woźniczka, Aleksandra Jaremko