{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Forum

fot. Karol Kowalik - Pracowania Fotograficzna MNK

Muzeum Forum


Rok później na ich miejscu powstała strefa relaksu: palmy, leżaki i imitacja kamiennej plaży. Po wizycie w Gmachu Muzeum każdy zwiedzający mógł tam odpocząć i obejrzeć plenerową wystawę prac nagrodzonych w konkursie towarzyszącym wystawie Aleksandra Rodczenki.

W sierpniu 2012 roku Piotr Lutyński z zespołem muzyków przeprowadził na placu happening "Wyzwolenie przez autobus" oraz na koniec wystawy Rodczenki dał dwudniowy koncert wraz z zespołem Rdzeń.
Na początku 2013 roku przed budynkiem odbyła się inauguracja "Ślizgawki". Był to projekt artystyczno-wystawienniczy, jakby wycinek natury wkomponowany w przestrzeń muzealną. Instalacja łączyła w sobie elementy dzieła sztuki i scenografii. Jako obiekt przeznaczony do ślizgania się miał charakter interaktywny i edukacyjno-sportowy – nawiązywał do dawnej tradycji wspólnych zabaw w miejscach publicznych, na placach, w parkach, ogrodach. Został włączony do działań edukacyjnych prowadzonych przez Muzeum Narodowe w Krakowie. "Ślizgawce" towarzyszyła akcja "Sztuka dokarmiania", która rozpoczęła się jeszcze w grudniu 2012 roku. Na choince ustawionej przed Gmachem zamiast tradycyjnych bombek zawisły karmniki, pomalowane wcześniej przez znanych artystów.

W miejsce "Ślizgawki" w 2013 roku pojawiła się instalacja artystyczna "Centrala Park" – nawiązująca nazwą do sławnego Central Parku w Nowym Jorku. Miejsca kojarzącego się z wolnością i relaksem, czyli tym, czym chcielibyśmy, by było Muzeum Forum, zapraszające do wspólnej zabawy.

Pod koniec 2013 roku Gmina Kraków rozpoczęła przed Gmachem Głównym MNK budowę parkingu podziemnego i Muzeum Forum "przeniosło się" do Galerii Bronowice. W lokalu o powierzchni 250 metrów kwadratowych, którego wnętrze i wyposażenie zaprojektowało Studio Rygalik, od lutego do sierpnia 2014 roku odbywały się spotkania, pokazy filmów i warsztaty związane działalnością Muzeum. Znalazł się tam sklepik muzealny, w którym można było kupić nasze wydawnictwa, pamiątki, a także karnety i bilety na wystawy oraz uzyskać materiały promocyjne Muzeum.

Pierwszym projektem na zrewitalizowanym placu przed Gmachem Głównym w ramach Muzeum Forum była "Instalacja malarska" Leona Tarasewicza. W 2017 roku przed Gmachem stanęła instalacja "Tężnia" autorstwa Roberta Kuśmirowskiego.

opracowanie: Katarzyna Bik, koordynator Muzeum Forum w latach 2009–2014