Muzeum Forum
W 2008 roku miała miejsce akcja edukacyjno-artystyczna "Ulica Jaremy" (inaugurująca projekt "Ulicami do sztuki"), zorganizowana w setną rocznicę urodzin i pięćdziesiątą rocznicę śmierci artystki. W krakowskiej dzielnicy Azory, rejonie mającym złą sławę, znajduje się ulica Marii Jaremy. Najbardziej charakterystyczny element pejzażu – wielki, ponury blok z lat 60. - Muzeum Narodowe w Krakowie ozdobiło wielkoformatową reprodukcją fragmentu obrazu artystki "Penetracje", eksponowanego w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Malowidło nawiązuje do typowych dla estetyki powojennego modernizmu monumentalnych realizacji malarskich w przestrzeni miejskiej: murali. Jednocześnie w skrzynkach pocztowych mieszkańców bloku umieszczone zostały foldery na temat twórczości Jaremianki wraz z bezpłatnym biletem do Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie.
Mural z fragmentem obrazu Jaremianki był pierwszym przykładem "nowej fali" murali w Krakowie. W kolejnych latach murale powstawały w ramach festiwalu Artboom. W 2012 roku Muzeum Narodowe w Krakowie, w ramach współpracy z organizatorami festiwalu, zaprosiło do stworzenia ogromnego dzieła Mariusza Warasa - najbardziej znanego na świecie polskiego artystę zewnętrznego. Jego autorski projekt M – city zakłada stworzenie murali w wielu miastach na świecie. Wielkoformatowe pejzaże miejskie powstały w Gdańsku, Paryżu, Budapeszcie, Rio de Janeiro, Sao Paulo – a w czerwcu 2012 roku na ścianie Domu Józefa Mehoffera - Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Mural jest jednym z najważniejszych na krakowskim szlaku murali obejmującym 19 prac.
W ramach Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom 2009 na fasadzie Gmachu Głównego budynku zawisła poruszająca się na wietrze zasłona z taśm, z napisem: "Sztuka to doskonałe opium". Autorką tej ingerencji w przestrzeń publiczną była Jadwiga Sawicka. Praca artystki zachęcała przechodnia, żeby wszedł do muzeum i odurzył się sztuką, zapominając przez chwilę o świecie rzeczywistym.
W tym samym roku na festiwalu "Przystanek Woodstock" w Kostrzynie nad Odrą, MNK zaproszone przez Jerzego Owsiaka i Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, przeprowadziło warsztaty powiązane z akcją promującą otwarcie po remoncie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach oraz plenerowym pokazem dzieła Rembrandta "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" z kolekcji MNK.
W 2010 roku Muzeum Narodowe w Krakowie stworzyło minigalerię reprodukcji wybranych obrazów z kolekcji MNK w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu w Krakowie. Wystawa gościła m.in. na Oddziale Onkologii i Hematologii szpitala.
Pierwszym projektem w ramach Muzeum Forum, gdy jeszcze przed Gmachem funkcjonował parking, była przeprowadzona wśród aut, w 2010 roku, akcja artystyczna Julii Heuer, Umschichten i Justyny Gryglewicz pt. "Kiss" oraz dyskusja – "Jeśli nie pomnik, to co?". Przy pomniku Wyspiańskiego (który w 2014 roku został przesunięty bliżej Błoń) stanął podnośnik, z którego widzowie mogli spojrzeć w oczy postaci Wyspiańskiego.
W roku 2011, tuż po likwidacji parkingu, na placu przed Gmachem Głównym pojawiły się z okazji 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza trzy duże, białe, metalowe kule o strukturze zmiętego papieru – "Haiku" – autorstwa Aleksandra Janickiego.