{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MNK w 2021 roku

MNK w 2021 roku

Kończący się rok był dla zespołu Muzeum Narodowego w Krakowie bardzo intensywny. Otworzyliśmy ponad 30 wystaw i pokazów oraz pięć nowych stałych ekspozycji. Cieszyliśmy się, że zachęcają Was do odwiedzin - być może i Ty jesteś jedną z blisko 700 tysięcy osób, które widziały nasze wystawy!
Czy znasz już nasze nowe przestrzenie? Na II piętrze Gmachu Głównego można znów oglądać najważniejsze dzieła polskiej sztuki XX i XXI wieku, a w zakątku placu Sikorskiego - wystawę stałą poświęconą twórczości Stanisława Wyspiańskiego. W Kamienicy Szołayskich zobaczycie świetne przykłady dizajnu i poznacie perły polskiej architektury, zaś w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich zadziwią Cię zabytki sztuki starożytnej.

Którą z tegorocznych wystaw będziesz wspominać? Do najczęściej zwiedzanych należały Polskie style narodowe 1890-1918 i Hokusai. Wędrując… Chętnie oglądaliście monograficzną wystawę malarstwa Aleksandra Kotsisa i eksperymentalną Moc Muzeum. Pamiętasz salę, w której wszystkie przedmioty były niebieskie? Co czujesz, kiedy mijasz monumentalne rzeźby Ursuli von Rydingsvard

Byłeś u nas na wykładzie? Byłaś u nas na koncercie? Z klasą? Z dziadkami? W 2021 roku nasz Dział Edukacji przygotował program dla odbiorców w każdym wieku. Staraliśmy się wyjść naprzeciw potrzebom osób o różnej wrażliwości na bodźce, wprowadzając comiesięczne ciche godziny i dostosowując przestrzeń naszych wystaw dla osób z niepełnosprawnościami. Na chętnych czekały atrakcje, takie jak spotkania, koncerty i pokazy filmowe oraz inne wydarzenia, organizowane w naszych oddziałach i ogrodach.

Nie wiem, czy wiecie, ale w zakamarkach naszych budynków dzieją się jeszcze inne rzeczy! Braliśmy udział w 25 projektach naukowych, związanych z muzealnictwem i historią sztuki. Do kolekcji Muzeum trafiło w tym roku ponad tysiąc nowych obiektów. Ponad 500 innych dzieł sztuki z naszych zbiorach mogliście oglądać w kraju i za granicą. W 2021 roku udało nam się przeprowadzić konserwację kilkunastu tysięcy obiektów z naszych zbiorów. Ponad 22 tysiące to liczba zdigitalizowanych dzieł z naszej kolekcji. Możesz je oglądać na platformie zbiory.mnk.pl

Nasza praca została dostrzeżona - Muzeum Narodowe jest tegorocznym laureatem nagród i wyróżnień w konkursach: Kraków bez barier i TopBuilder 2021 dla „Nowego Muzeum XX. Czartoryskich”, Wyróżnienie Sybilla 2020 za wystawę „Cud światła”, Marka Radia Kraków za wystawy „Polskie style narodowe” i „Hokusai. Wędrując…”, Nagroda PISF za wystawę „Wajda” w kategorii wydarzenie filmowe, czy nominacja dla projektu MAMBA w plebiscycie rodziców Słoneczniki 2020. Dziękujemy!  

Dwanaście oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie wciąż działa, a do listy nowoczesnych ekspozycji już niedługo dołączy Klasztorek Muzeum Książąt Czartoryskich, którego konserwatorski remont właśnie trwa. W najbliższych latach spodziewamy się kolejnych twórczych wyzwań. Mamy nadzieję, że będziecie nam towarzyszyć!