Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie (o wdzięcznym skrócie MAMBA) jest grupą dzieci w wieku od 6 do 14 lat, która corocznie realizuje jedno główne zadanie ustalone w porozumieniu z Działem Edukacji MNK. Aktywność Małych Ambasadorek i Ambasadorów popularyzuje zbiory i działalność Muzeum.

Dzieci spotykają się od września do czerwca na cyklicznych warsztatach projektowych. Efekty ich pracy dostępne są dla każdego – w różnej, odpowiadającej realizowanemu projektowi formie (np. wystawy, wydawnictwa, wydarzeń organizowanych przez MAMBĘ).

MAMBA podejmuje próbę realizacji idei muzeum partycypacyjnego, w którym dochodzi do zatarcia granicy między instytucją jako nadawcą a gościem jako odbiorcą, zaś przestrzeń muzeum staje się miejscem współtworzonym. W muzeum partycypacyjnym również zwiedzający mogą tworzyć treści, dzielić się nimi i łączyć wokół nich. Poprzez praktyczne zaangażowanie publiczności wzrasta społeczna rola muzeów, a one same zyskują nowe, zróżnicowane grupy odbiorców. Zależy nam na tym, by Muzeum Narodowe w Krakowie było otwarte i nowoczesne. W prezentowanym projekcie dzieci proponują swoje interpretacje, a muzeum przyjmuje je i udostępnia jako dopuszczalne i równorzędne z innymi.

Opiekunami uczestników projektu są pracowniczki Zespołu ds. Programów dla Rodzin i Dzieci Działu Edukacji MNK. Wspomagają ich wolontariusze Działu Edukacji.MAMBA 2022/2023 działa w składzie:

Leon Augustynowicz, Milena Augustynowicz, Klara Czajkowska, Roma Dygas-Zyder, Zofia Janc, Jagoda Kaliszuk, Maria Kopacz, Arisa Makihara, Józef Winiarczyk, Stanisław Zaucha, Antonina Zięciak, Magdalena Zomerska, Magdalena Żychowska

Koordynacja: Izabela Lechowicz-Woźniczka ilechowicz@mnk.pl

Współpraca: Katarzyna Maziarz-Górka, Jagoda Gumińska-Oleksy

Współpraca wolontariacka: Małgorzata Kosch, Anna Sternalska

Program:

W sezonie 2022/2023 Małe Ambasadorki i Mali Ambasadorowie MNK biorą na warsztat XX + XXI. Galerię Sztuki Polskiej. Tworzymy dla Państwa zupełnie wyjątkowy audioprzewodnik po wybranych przez dzieci dziełach. Wyjątkowy, bo sztukę przepuszczamy przez dziecięcą wrażliwość, ciekawość i odwagę. Chcemy, żeby treści, które znajdą się w audioprzewodniku, były dla naszej publiczności drogowskazem, ośmielały do własnych poszukiwań i czerpania radości z kontaktu ze sztuką nowoczesną i współczesną.

 • 17.09.2022, godz.10:30–12:00

Pierwsze spojrzenie Warsztaty, w czasie których poznajemy sztukę współczesną i siebie nawzajem.

Prowadzenie: Izabela Lechowicz-Woźniczka

Współprowadzenie: Małgorzata Kosch, Anna Sternalska

 

 • 15.10.2022, godz. 11:00–12:30

W poszukiwaniu własnej pieśni Warsztaty o dźwiękach i emocjach

Prowadzenie: Jaga Szeptalin

 

 • 19.11.2022, godz. 10:30–12:00

Dziewięćdziesiąt tysięcy elementów Warsztaty o tym, jakim językiem mówi sztuka

Prowadzenie:

Katarzyna Maziarz-Górka

 

 • 17.12.2022, godz. 10:30–12:30

Bajka zimowa Warsztaty malarskie z dziełami wybranymi do audioprzewodnika w roli głównej

Prowadzenie:

Izabela Lechowicz-Woźniczka

 • 14.01.2023, godz. 10:30–12:30

Dwanaście opowieści  Warsztaty, w czasie których naszymi przewodnikami będą  kuratorzy Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.

Prowadzenie:

Anna Budzałek, Urszula Kozakowska-Zaucha, Światosław Lenartowicz, Agata Małodobry, Izabela Lechowicz-Woźniczka

 

 • 21.01.2023, godz. 10:30–12:30

W poszukiwaniu własnej pieśni, cz.2  Warsztaty o mocy naszego głosu

Prowadzenie:

Jaga Szeptalin

 

 • 18.02.2023, godz. 10:30–12:30

Boso przez sztukę  Warsztaty o tym, co czujemy patrząc na dzieła sztuki

Prowadzenie:

Jagoda Gumińska-Oleksy, Izabela Lechowicz-Woźniczka

 

 • 25.02.2023, godz. 10:30–12:30

Daj sztuce słowo  Warsztaty pisarskie z dziełami wybranymi do audioprzewodnika w roli głównej

Prowadzenie:

Jagoda Gumińska-Oleksy, Aleksandra Jaremko, Małgorzata Kosch, Izabela Lechowicz-Woźniczka, Katarzyna Maziarz-Górka, Anna Sternalska

 

 • 11.03.2023, godz. 10:30–12:30

Daj sztuce słowo, cz.2  Warsztaty pisarskie z dziełami wybranymi do audioprzewodnika w roli głównej

Prowadzenie:

Jagoda Gumińska-Oleksy, Aleksandra Jaremko, Małgorzata Kosch, Izabela Lechowicz-Woźniczka, Katarzyna Maziarz-Górka, Anna Sternalska

 • 25.03.2023, godz. 10:30–12:30

Daj sztuce głos  Warsztaty aktorskie z dziełami wybranymi do audioprzewodnika w roli głównej

Prowadzenie:

Tomasz Augustynowicz

 • 15.04.2023, godz. 10:30–13:00
Zobacz dźwięk. Zobacz swój głos Warsztaty, w czasie których będziemy eksperymentować z dźwiękami, i ich nagrywaniem, a także pracować z tekstem i przygotowywać się do nagrań audioprzewodnika.

Prowadzenie:

Marta Waldera, Rafał Janc
 • 17-21.04.2023
Realizacja nagrań do audioprzewodnika

Opieka reżyserska:

Marta Waldera

Realizacja nagrań:

Rafał Janc • 17.06.2023, godz. 11:00
Premiera audioprzewodnika do wystawy stałej „XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej” 

MNK Gmach Główny
Al. 3 Maja 1
sala AV „U Samurajów” 

Na scenie:
Małe Ambasadorki i Mali Ambasadorzy MNK: Leon Augustynowicz, Milena Augustynowicz, Klara Czajkowska, Roma Dygas-Zyder, Zofia Janc, Jagoda Kaliszuk, Maria Kopacz, Arisa Makihara, Józef Winiarczyk, Stanisław Zaucha, Antonina Zięciak, Magdalena Zomerska, Magdalena Żychowska oraz koordynatorka MAMBY Izabela Lechowicz-Woźniczka

Relacja z premiery: https://mnk.pl/artykul/audio-mamba-2023-premiera-relacja

Prowadzący:


Izabela Lechowicz-Woźniczka – absolwentka malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią analogową, bliski są jej portret i pejzaż. Prowadzi warsztaty plastyczne, w których najważniejsze wydaje się jej poszukiwanie własnego głosu oraz czerpanie z bycia razem. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc program dla rodzin i dzieci.

Katarzyna Maziarz-Górka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka muzealna, stypendystka MKiDN. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, kierując Zespołem ds. Programów dla Rodzin i Dzieci. Jest autorką „Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim”.

Jagoda Gumińska-Oleksy – absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, pracuje w Muzeum Narodowym w Krakowie i odpowiada za program edukacyjny dla dzieci i rodzin. W jej głowie narodził się pomysł stworzenia cyklu „Latający dywan. Opowieści przedmiotów”. Wierzy w bajki, lubi opowiadać i uwielbia podsłuchiwać, o czym mówią dzieci, kiedy rysują.

Jaga Szeptalin – autorka bajek, kołysanek, zabaw i scenariuszy zajęć dla najmłodszych. Edukatorka pracy z głosem w mowie i śpiewie, propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego i wspólnego, wielobarwnego brzmienia. Wszystkich bez względu na umiejętności i wiek zaprasza do łączenia głosów w jedną pieśń podczas warsztatów Barwnego Śpiewu. Studentka muzykoterapii. Wokalistka w grupach Swada i Strojone.

Małgorzata Kosch – studiuje Pedagogikę społeczno – opiekuńczą na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończyła IV Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Interesuje się fotografią, historią oraz podróżami. W przyszłości planuje połączyć swoją ścieżkę zawodową z muzealnictwem.

Anna Sternalska – studiuje na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończyła V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Chętnie pomaga innym, wspierając akcje charytatywne i dobroczynne. Lubi grać na fortepianie, jeździć na rowerze, interesuje się historią, literaturą i fotografią.

Aleksandra Jaremko – magia słów od zawsze była jej bliska, toteż ostatecznie skończyła polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie zajmuje się działaniami dla szkół, nauczycieli i uczelni oraz tworzy programy edukacyjne do wystaw czasowych. Entuzjastka rzeczy dziwnych i zabawnych.

Tomasz Augustynowicz – absolwent PWST w Krakowie. Aktor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Pisze wiersze i bajki dla dzieci.

Marta Waldera – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie -Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu. Aktorka Teatru im. J. Słowackiego oraz członkini grupy improwizacyjnej ImproKrk. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bliskie jest jej rodzicielstwo bliskości, wychowanie bez kar i nagród oraz Porozumienie bez przemocy.

Rafał Janc – pracownik sekcji AV Muzeum Narodowego w Krakowie. W przeszłości realizator dźwięku i światła w spektaklach teatralnych.

 

 

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie

Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie

Partner działań edukacyjnych MNK

Mecenas galerii „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję