Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie (o wdzięcznym skrócie MAMBA) jest grupą dzieci w wieku od 6 do 14 lat, która corocznie realizuje jedno główne zadanie ustalone w porozumieniu z Działem Edukacji MNK. Aktywność Małych Ambasadorek i Ambasadorów popularyzuje zbiory i działalność Muzeum.

Dzieci spotykają się od września do czerwca na cyklicznych warsztatach projektowych. Efekty ich pracy dostępne są dla każdego – w różnej, odpowiadającej realizowanemu projektowi formie (np. wystawy, wydawnictwa, wydarzeń organizowanych przez MAMBĘ).

MAMBA podejmuje próbę realizacji idei muzeum partycypacyjnego, w którym dochodzi do zatarcia granicy między instytucją jako nadawcą a gościem jako odbiorcą, zaś przestrzeń muzeum staje się miejscem współtworzonym. W muzeum partycypacyjnym również zwiedzający mogą tworzyć treści, dzielić się nimi i łączyć wokół nich. Poprzez praktyczne zaangażowanie publiczności wzrasta społeczna rola muzeów, a one same zyskują nowe, zróżnicowane grupy odbiorców. Zależy nam na tym, by Muzeum Narodowe w Krakowie było otwarte i nowoczesne. W prezentowanym projekcie dzieci proponują swoje interpretacje, a muzeum przyjmuje je i udostępnia jako dopuszczalne i równorzędne z innymi.

Opiekunami uczestników projektu są pracowniczki Zespołu ds. Programów dla Rodzin i Dzieci Działu Edukacji MNK. Wspomagają ich wolontariusze Działu Edukacji.MAMBA 2022/2023 działa w składzie:

Leon Augustynowicz, Milena Augustynowicz, Klara Czajkowska, Roma Dygas-Zyder, Zofia Janc, Jagoda Kaliszuk, Maria Kopacz, Arisa Makihara, Józef Winiarczyk, Stanisław Zaucha, Antonina Zięciak, Magdalena Zomerska, Magdalena Żychowska

Koordynacja: Izabela Lechowicz-Woźniczka ilechowicz@mnk.pl

Współpraca wolontariacka: Małgorzata Kosch, Anna Sternalska

Program:

W sezonie 2022/2023 Małe Ambasadorki i Mali Ambasadorowie MNK biorą na warsztat XX + XXI. Galerię Sztuki Polskiej. Tworzymy dla Państwa zupełnie wyjątkowy audioprzewodnik po wybranych przez dzieci dziełach. Wyjątkowy, bo sztukę przepuszczamy przez dziecięcą wrażliwość, ciekawość i odwagę. Chcemy, żeby treści, które znajdą się w audioprzewodniku, były dla naszej publiczności drogowskazem, ośmielały do własnych poszukiwań i czerpania radości z kontaktu ze sztuką nowoczesną i współczesną.

  • 17.09.2022, godz.10:30–12:00

Pierwsze spojrzenie Warsztaty, w czasie których poznajemy sztukę współczesną i siebie nawzajem.

Prowadzenie: Izabela Lechowicz-Woźniczka

Współprowadzenie: Małgorzata Kosch, Anna Sternalska

 

  • 15.10.2022, godz. 11:00–12:30

W poszukiwaniu własnej pieśni Warsztaty o dźwiękach i emocjach

Prowadzenie: Jaga Szeptalin

 

  • 19.11.2022, godz. 10:30–12:00

Dziewięćdziesiąt tysięcy elementów Warsztaty o tym, jakim językiem mówi sztuka

Prowadzenie:

 Izabela Lechowicz-Woźniczka

 

  • 17.12.2022, godz. 10:30–12:30

Bajka zimowa Warsztaty malarskie z dziełami wybranymi do audioprzewodnika w roli głównej

Prowadzenie:

Izabela Lechowicz-Woźniczka

 

Prowadzący:

Izabela Lechowicz-Woźniczka. Absolwentka malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią analogową, bliski są jej portret i pejzaż. Prowadzi warsztaty plastyczne, w których najważniejsze wydaje się jej poszukiwanie własnego głosu oraz czerpanie z bycia razem. Pracuje w Dziale Edukacji MNK, współtworząc program dla rodzin i dzieci.

Jaga Szeptalin. Tradycyjne pieśni słowiańskie śpiewa od 2011 roku, obecnie w grupach Swada i Strojone. Autorka piosenek, kołysanek, bajek oraz zabaw i scenariuszy zajęć dla najmłodszych w duecie Cicho Sza Bajki; studentka muzykoterapii. Od 2014 roku prowadzi warsztaty pisania przyśpiewek, od 2016 warsztaty pieśni i głosu „Barwny Śpiew”, a od 2020 wielopokoleniowe „Poranki Śpiewanki”, gdzie propaguje zdrowe oddychanie i poszukiwanie własnego, wielobarwnego brzmienia. Współpracuje z Art Color Ballet, Wataha Drums, Teatrem Mumerus oraz z duetem Crush on Trash, pisząc piosenki, współtworząc i wykonując widowiska muzyczno-taneczne oraz spektakle oparte na pieśniach tradycyjnych

Anna Sternalska. Studiuje na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończyła V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Chętnie pomaga innym, wspierając akcje charytatywne i dobroczynne. Lubi grać na fortepianie, jeździć na rowerze, interesuje się historią, literaturą i fotografią.

 

 

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie

Partner Strategiczny Muzeum Narodowego w Krakowie

Partner działań edukacyjnych MNK

Mecenas galerii „XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej”

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję