{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

AUDIO MAMBA: relacja z premiery

AUDIO MAMBA: relacja z premiery

“Moje dziecko by to namalowało!” - doskonale! Dorosłe spojrzenie bywa przeciążone analizą, ograniczone poglądami. Bycie artystą lub artystką jest troszeczkę wejściem w skórę dziecka. Od najmłodszych możemy uczyć się, jak podchodzić do sztuki z ciekawością i bez uprzedzeń. A dzięki działaniom naszych przyjaciół i przyjaciółek z Małej Ambasady Muzeum Narodowego w Krakowie możemy dowiedzieć się bardzo wiele o patrzeniu na sztukę.
Dzieci widzą więcej, mają też całkiem sporo do powiedzenia. Szczególnie gdy mowa o niezwykłych osobach, tworzących zespół projektu MAMBA - Mała Ambasada MNK. Projekt MAMBA trwa od 2018 roku. Efekty pracy grup warsztatowych za każdym razem wnoszą do muzealnej codzienności coś nowego. Tym razem załoga Mambowiczek i Mambowiczów zaprasza do spotkania ze sztuką XX i XXI wieku w galerii na II piętrze Gmachu Głównego. W sobotę, 17 czerwca 2023, miała miejsce oficjalna premiera nowego, wyjątkowego audioprzewodnika po tej wystawie. Poznajmy go bliżej!

Staszek, Roma, Józek, Magda, Zosia, Klara, Magda, Milena, Antosia, Leon i Arisa, w ciągu kilku miesięcy trwania projektu mieli okazję sprawdzić się w różnych rolach. Tworzenie przewodnika dla zwiedzających wymaga nie tylko znajomości dzieł sztuki i biografii artystów. Przygotowanie zestawu profesjonalnych nagrań wymagało między innymi warsztatów o dźwięku i szkolenia z pracy z głosem, całej grupie przypadło też w udziale stworzenie unikalnych ilustracji - reprodukcji wybranych dzieł. Przy użyciu różnych technik powstało 11 prac – to właśnie one widoczne są w aplikacji AudioGuide MNK. 
MAMBA 2023 - LICZBY
Liczby trochę mówią: w projekcie wzięło udział jedenaścioro uczestników i uczestniczek - o rozpiętości wiekowej 6-14 lat. Współpracowało z nimi 10 osób prowadzących warsztaty i 2 wolontariuszki. Projekt MAMBA 2023 to 1920 minut spotkań, 660 minut nagrań, z których stworzony został audioprzewodnik o łącznej długości 30 minut. 

Trudno policzyć zakulisową pracę czuwającej nad wszystkim koordynatorki, Izabeli Lechowicz-Woźniczki; przyznaje się do czterech nieprzespanych nocy na finiszu projektu i jednego, za to w całości oddanego serca. Dziś Iza może spać spokojnie. Nagrania czekają na Was w muzealnej aplikacji do pobrania na telefony komórkowe. 

Klara Czajkowska: Układ wieloelementowy X Jana Pamuły, Zofia Janc: Olbrzymka Olafa Brzeskiego
GDZIE ZNAJDĘ AUDIOPRZEWODNIK?
Nagrania są dostępne w aplikacji MNK AudioGuide:
App Store: https://tiny.pl/rlxfv
Google Play: https://tiny.pl/cggxk

Po pobraniu aplikacji szukaj przewodnika XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej według Dzieci. Aplikacja jest bezpłatna, warto również pamiętać, że co tydzień we wtorek możesz ją sprawdzić na wystawie również bezpłatnie, w ramach stałego wolnego wstępu. 
Z DZIECKIEM DO MUZEUM? POLECAMY!
Zbliżają się wakacje, być może upał zaprowadzi Was do klimatyzowanych, zacisznych sal Galerii XX+XXI. Jeśli przyjdziecie z dzieciakami, nie wahajcie się ani przez moment – to najważniejsza, choć nie jedyna grupa, dla której powstał przewodnik. 

Nagrania nie są długie, jednak każde z nich zawiera solidną dawkę treści. Nie znajdziesz tam przesadnie wielu -izmów, usłyszysz niewiele dat, możesz za to dowiedzieć się o tym, co naprawdę interesuje młodego odbiorcę: dlaczego ten obraz wydaje się być ledwie ukończony? Jaką pozycję powinien przyjąć szermierz, kiedy jego przeciwnik idzie w jego stronę? Czy artysta wyprowadził nas w pole i w tym dziele nie ma ani jednego źdźbła trawy?
MAMBA JAK NAJBARDZIEJ DLA DUŻYCH
Może wydaje się Wam, że już jesteście za duzi na dziecięce opowieści o sztuce. Co nowego może przekazać dwunastolatek lub siedmiolatka? Nasza propozycja skierowana jest jednak jak najbardziej do dorosłych. To bogata w zawartość pigułka wiedzy, ale i  podpowiedź, w jaki sposób można mówić o sztuce – nie tylko do najmłodszych. 

Znasz, na przykład, tło powstania obrazu Krucha prywatność Łukasza Korolkiewicza? Fotorealistyczne ujęcie wnętrza powstało w okresie stanu wojennego, mieszcząc w sobie zgoła niedziecięcy przekaz. Autorka audio-notatki o obrazie - Magda, uczennica szkoły podstawowej - wie doskonale, że to nie tylko widok stołu, lustra i bibelotów. Potrafi wyjaśnić na czym polega subtelny smutek obrazu, nie mieszając w to złożonych historycznych wywodów. 
Magdalena Zomerska: Krucha prywatność Łukasza Korolkiewicza

ZA CO KOCHAMY MAMBOWY AUDIOPRZEWODNIK?
Otwartość,  brak uprzedzeń, spostrzegawczość i poczucie humoru, towarzyszą naszym autorom i autorkom tam, gdzie nie zawsze my-dorośli, wiemy co powiedzieć. Dlatego wreszcie: audioprzewodnik MAMBy to narzędzie wzruszenia. 
Możesz się o tym przekonać trójwymiarowo i kinetycznie, słuchając nagrań we wnętrzach galerii. Może przejmą Cię dzieła sztuki, może dziecięca wrażliwość, a może przez chwilę bardziej optymistycznie popatrzysz w przyszłość (muzeów i świata) - to pokolenie ją tworzy.
Leon Augustynowicz: Demon Wojciecha Weissa
Stanisław Zaucha: Szermierka Leona Chwistka, Roma Dygas-Zyder: 500x40x40 Mirosława Bałki
Antonina Zięciak: Obłok nad Dnieprem Jana Stanisławskiego
Magda Żychowska: Taniec Marii Jaremy
Milena Augustynowicz: Portret Neny Stachurskiej Witkacego