Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

AUDIO MAMBA: relacja z premiery

AUDIO MAMBA: relacja z premiery

“Moje dziecko by to namalowało!” - doskonale! Dorosłe spojrzenie bywa przeciążone analizą, ograniczone poglądami. Bycie artystą lub artystką jest troszeczkę wejściem w skórę dziecka. Od najmłodszych możemy uczyć się, jak podchodzić do sztuki z ciekawością i bez uprzedzeń. A dzięki działaniom naszych przyjaciół i przyjaciółek z Małej Ambasady Muzeum Narodowego w Krakowie możemy dowiedzieć się bardzo wiele o patrzeniu na sztukę.
Dzieci widzą więcej, mają też całkiem sporo do powiedzenia. Szczególnie gdy mowa o niezwykłych osobach, tworzących zespół projektu MAMBA - Mała Ambasada MNK. Projekt MAMBA trwa od 2018 roku. Efekty pracy grup warsztatowych za każdym razem wnoszą do muzealnej codzienności coś nowego. Tym razem załoga Mambowiczek i Mambowiczów zaprasza do spotkania ze sztuką XX i XXI wieku w galerii na II piętrze Gmachu Głównego. W sobotę, 17 czerwca 2023, miała miejsce oficjalna premiera nowego, wyjątkowego audioprzewodnika po tej wystawie. Poznajmy go bliżej!

Staszek, Roma, Józek, Magda, Zosia, Klara, Magda, Milena, Antosia, Leon i Arisa, w ciągu kilku miesięcy trwania projektu mieli okazję sprawdzić się w różnych rolach. Tworzenie przewodnika dla zwiedzających wymaga nie tylko znajomości dzieł sztuki i biografii artystów. Przygotowanie zestawu profesjonalnych nagrań wymagało między innymi warsztatów o dźwięku i szkolenia z pracy z głosem, całej grupie przypadło też w udziale stworzenie unikalnych ilustracji - reprodukcji wybranych dzieł. Przy użyciu różnych technik powstało 11 prac – to właśnie one widoczne są w aplikacji AudioGuide MNK. 
MAMBA 2023 - LICZBY
Liczby trochę mówią: w projekcie wzięło udział jedenaścioro uczestników i uczestniczek - o rozpiętości wiekowej 6-14 lat. Współpracowało z nimi 10 osób prowadzących warsztaty i 2 wolontariuszki. Projekt MAMBA 2023 to 1920 minut spotkań, 660 minut nagrań, z których stworzony został audioprzewodnik o łącznej długości 30 minut. 

Trudno policzyć zakulisową pracę czuwającej nad wszystkim koordynatorki, Izabeli Lechowicz-Woźniczki; przyznaje się do czterech nieprzespanych nocy na finiszu projektu i jednego, za to w całości oddanego serca. Dziś Iza może spać spokojnie. Nagrania czekają na Was w muzealnej aplikacji do pobrania na telefony komórkowe. 

Klara Czajkowska: Układ wieloelementowy X Jana Pamuły, Zofia Janc: Olbrzymka Olafa Brzeskiego
GDZIE ZNAJDĘ AUDIOPRZEWODNIK?
Nagrania są dostępne w aplikacji MNK AudioGuide:
App Store: https://tiny.pl/rlxfv
Google Play: https://tiny.pl/cggxk

Po pobraniu aplikacji szukaj przewodnika XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej według Dzieci. Aplikacja jest bezpłatna, warto również pamiętać, że co tydzień we wtorek możesz ją sprawdzić na wystawie również bezpłatnie, w ramach stałego wolnego wstępu. 
Z DZIECKIEM DO MUZEUM? POLECAMY!
Zbliżają się wakacje, być może upał zaprowadzi Was do klimatyzowanych, zacisznych sal Galerii XX+XXI. Jeśli przyjdziecie z dzieciakami, nie wahajcie się ani przez moment – to najważniejsza, choć nie jedyna grupa, dla której powstał przewodnik. 

Nagrania nie są długie, jednak każde z nich zawiera solidną dawkę treści. Nie znajdziesz tam przesadnie wielu -izmów, usłyszysz niewiele dat, możesz za to dowiedzieć się o tym, co naprawdę interesuje młodego odbiorcę: dlaczego ten obraz wydaje się być ledwie ukończony? Jaką pozycję powinien przyjąć szermierz, kiedy jego przeciwnik idzie w jego stronę? Czy artysta wyprowadził nas w pole i w tym dziele nie ma ani jednego źdźbła trawy?
MAMBA JAK NAJBARDZIEJ DLA DUŻYCH
Może wydaje się Wam, że już jesteście za duzi na dziecięce opowieści o sztuce. Co nowego może przekazać dwunastolatek lub siedmiolatka? Nasza propozycja skierowana jest jednak jak najbardziej do dorosłych. To bogata w zawartość pigułka wiedzy, ale i  podpowiedź, w jaki sposób można mówić o sztuce – nie tylko do najmłodszych. 

Znasz, na przykład, tło powstania obrazu Krucha prywatność Łukasza Korolkiewicza? Fotorealistyczne ujęcie wnętrza powstało w okresie stanu wojennego, mieszcząc w sobie zgoła niedziecięcy przekaz. Autorka audio-notatki o obrazie - Magda, uczennica szkoły podstawowej - wie doskonale, że to nie tylko widok stołu, lustra i bibelotów. Potrafi wyjaśnić na czym polega subtelny smutek obrazu, nie mieszając w to złożonych historycznych wywodów. 
Magdalena Zomerska: Krucha prywatność Łukasza Korolkiewicza

ZA CO KOCHAMY MAMBOWY AUDIOPRZEWODNIK?
Otwartość,  brak uprzedzeń, spostrzegawczość i poczucie humoru, towarzyszą naszym autorom i autorkom tam, gdzie nie zawsze my-dorośli, wiemy co powiedzieć. Dlatego wreszcie: audioprzewodnik MAMBy to narzędzie wzruszenia. 
Możesz się o tym przekonać trójwymiarowo i kinetycznie, słuchając nagrań we wnętrzach galerii. Może przejmą Cię dzieła sztuki, może dziecięca wrażliwość, a może przez chwilę bardziej optymistycznie popatrzysz w przyszłość (muzeów i świata) - to pokolenie ją tworzy.
Leon Augustynowicz: Demon Wojciecha Weissa
Stanisław Zaucha: Szermierka Leona Chwistka, Roma Dygas-Zyder: 500x40x40 Mirosława Bałki
Antonina Zięciak: Obłok nad Dnieprem Jana Stanisławskiego
Magda Żychowska: Taniec Marii Jaremy
Milena Augustynowicz: Portret Neny Stachurskiej Witkacego
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję