{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

fot. Mirosław Żak – MNK

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

18.11.2018
niedziela
wstęp wolny
W przedostatnią listopadową niedzielę zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania wystaw czasowych i galerii stałych MNK, a także na pokazy specjalne, oprowadzania i spotkania z pracownikami naszego Muzeum.
Wstęp na wystawy stałe i czasowe jest bezpłatny. Wybrane pozycje w sklepach muzealnych będzie można zdobyć w promocyjnych cenach. 

GMACH GŁÓWNY
al. 3 Maja 1, godz. 10.00–16.00
  • Galeria „Broń i Barwa w Polsce”, parter
  • Galeria Rzemiosła Artystycznego, I piętro
    - 10.30: Oprowadzanie tematyczne Zapraszamy na salony, prowadzanie Magdalena Schuster - W XIX wieku życie towarzyskie kwitło w salonach. Podczas spotkania będziemy rozmawiać na temat tego, co kryło się w tych reprezentacyjnych pokojach. Jakimi meblami, bibelotami otaczali się ludzie, co było w modzie, a co dyskretnie chowano w dalszych pomieszczeniach. Nie zabraknie też kilku słów na temat ceramiki, której wytwórnie w Baranówce, Korcu czy Ćmielowie dostarczały wysokiej klasy porcelany zdobiącej dawne serwantki.
  • - 11.00–14.00: No, ładne rzeczy! „Konik Muzealny”, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–7 lat, uczestnicy mogą dołączyć w każdej chwili do godz. 13.00.
  • Wystawa czasowa Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego, parter
    - Niepodległa, czyli jaka? – rodziny z dziećmi (od lat 5) zapraszamy, by skorzystały ze specjalnie przygotowanych kart pracy i podążając opisaną w nich ścieżką, zwiedziły wystawę, próbując po drodze samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie tytułowe.
  • Pokaz obrazu Leonarda da Vinci Dama z gronostajem, I piętro
  • Wystawa czasowa Polska. Piotr Uklański, I piętro
  • Wystawa czasowa „Wyspiański”, II piętro
  • Wystawa czasowa „Sytuacja się zmieniła”, II piętro
    - 11.30: wykład Młodopolskie malarstwo portretowe: Malczewski, Boznańska, Zak *, prowadzenie Urszula Kozakowska-Zaucha
    - 15.00: oprowadzanie poświęcone nowemu nabytkowi – Motyw ludzki (I) Zofii Kulik**, Kamil Gibas
* Wykład związany jest z zakupem obrazu Eugeniusza Zaka Portret kobiety w zielonej sukni, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
** Zakup dzieła dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej”.

GALERIA SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH
Rynek Główny 3, godz. 10.00–16.00

Galeria XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby – dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego.
  • 10.00–16.00: Mamy Niepodległą – akcja w ramach Programu „Muzeum na stulecia” polegającego na wysyłce do bliskich i znajomych kartek okolicznościowych, których szata graficzna inspirowana jest tematyką niepodległościową. Punkt dystrybucji kartek okolicznościowych – westybul I piętro.
  • 14.00: zwiedzanie z przewodnikiem, Marta Witoń
  • 18.00: koncert Muzyka Polska. Podróż w czasie, Fundacja Pianoforte - wystąpi duet klawesynowy CLAVE DUO w składzie: Anna Huszczo i Joanna Solecka wraz z Joanną Wróbel. Artystki zagrają na trzech klawesynach z Kolekcji Fundacji Pianoforte. W reprtuarze: Jan z Lublina, Jan Podbielski, Marcin Mielczewski, Adam Jarzębski, Michał Kleofas Ogiński, Józef Elsner, Franciszek Lessel, Karol Kurpiński, Karol Stromenger, Marian Sawa, Hanna Kulenty. Koncert poprowadzi dr Joanna Solecka.

PAŁAC BISKUPA ERAZMA CIOŁKA

ul. Kanonicza 17, godz. 10.00–16.00

MUZEUM IM. EMERYKA HUTTEN-CZAPSKIEGO
ul. Piłsudskiego 10–12, godz. 10.00–16.00

Ekspozycja ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego oraz bezcennych starodruków i map z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego


PAWILON JÓZEFA CZAPSKIEGO
ul. Piłsudskiego 12, godz. 10.00–16.00

Stała ekspozycja wchodząca w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego poświęcona wnukowi Emeryka Hutten-Czapskiego, wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi

-  11.30: oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego, Agnieszka Kosińska
  • Wystawa czasowa Paryskie klimaty w dziennikach Józefa Czapskiego, I piętro

KAMIENICA SZOŁAYSKICH IM. FELIKSA JASIEŃSKIEGO
pl. Szczepański 9, godz. 10.00–16.00

  • Wystawa czasowa Szuflada Szymborskiej, parter
    - 11.00: oprowadzanie po wystawie, prof. Teresa Walas
  • Wystawa czasowa Kraków 1900, I, II piętro
    - 12.00: oprowadzanie tematyczne Projektowanie na przełomie wieków, prowadzanie Barbara Łepkowska

DOM JANA MATEJKI
ul. Floriańska 41, godz. 10.00–16.00

Dom biograficzny artysty

DOM JÓZEFA MEHOFFERA
ul. Krupnicza 26, godz. 10.00–16.00

Dom biograficzny artysty
  • 12.00: wykład Art Nouveau i fryburskie witraże Józefa Mehoffera***, Anna Zeńczak-Babraj
  • 16.00: koncert z udziałem uczniów Konserwatorium oraz studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Wystąpią: Monika Makowska – skrzypce, Kinga Karska- sopran, Irmina Zioło - sopran, Mateusz Dudek – akordeon, Anna Szyniarowska- fortepian, Sławomir Cierpik – fortepian, w programie: Bizet, Czajkowski, Moniuszko, Mozart, Puccini i in.
***Wykład związany z projektem „Ikona sztuki monumentalnej. Karton Mehoffera do fryburskiego witraża Św. Katarzyna i św. Barbara”. Zakup kartonu dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

OŚRODEK KULTURY EUROPEJSKIEJ – EUROPEUM
pl. Sikorskiego 6, godz. 10.00–16.00
Kolekcja sztuki europejskiej od XII do XX wieku. Pokaz obrazu Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta Harmenszoona van Rijna, I piętro
- 11.00: Wspólne czytanie przygód słonia Elmera**** – spotkanie bajkoedukacyjne z Fundacją Zaczytani.org - Czytanie książek z dziećmi to nie tylko przyjemny sposób spędzania czasu. Czytając możemy pomóc dziecku poznać własne uczucia i emocje, zacząć je rozpoznawać, nazywać i wyrażać. Bajkoedukatorzy przeprowadzą warsztat dla dzieci i pokażą rodzicom jak wykorzystywać narzędzia bajkoterapeutyczne w domu.
- 12.30: zwiedzanie z przewodnikiem, Marta Witoń

****Zajęcia odbędą się na I piętrze
Słowa kluczowe: Dzien Otwartych Drzwi