Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sobieski w Częstochowie Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

18.10.2018-17.02.2019 Sobieski w Częstochowie Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu

Wystawą "Sobieski w Częstochowie Jana Matejki. Wokół bohatera i obrazu" w Domu Jana Matejki świętujemy w tym roku 180. rocznicę urodzin i 125. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. Twórcy ekspozycji akcentują m.in. zainteresowania Matejki postacią "Ostatniego rycerza chrześcijaństwa".

Wybitny malarz kilkakrotnie w swojej twórczości przedstawiał wydarzenia związane z wyprawą wiedeńską i postacią króla Jana III Sobieskiego.
Wykonał szkice postaci, szkice kompozycyjne do obrazów, projekt pomnika króla, uwiecznił go także w dziele "Ubiory w Polsce" – mówi Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kierownik Domu Jana Matejku – oddziału MNK i kuratorka wystawy.

Obraz Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie z 1859 wykazuje, zdaniem kuratorki, dbałość Matejki o detale już na wczesnym etapie jego twórczości. Uwagę widzów przyciągną akademickie wykończenia oraz pełne emocji sceny; budowane przez malarza z reżyserską maestrią.

Wystawie towarzyszy pokaz rekwizytów malarskich oraz szkiców kompozycyjnych pochodzących ze zbiorów MNK – Domu Jana Matejki.


Artysta rozpoczął pracę nad obrazem Janem III Sobieski składa ślub w Częstochowie na studiach w Monachium i ukończył go w 1859 roku w Krakowie. Na obrazie przedstawił wydarzenia z 25 lipca 1683 roku, gdy w drodze do Wiednia, król Jan III Sobieski wraz z rodziną zatrzymał się na Jasnej Górze. Od prowincjała o.o. paulinów otrzymał wtedy błogosławieństwo oraz szablę i ryngraf, a sam złożył przysięgę, że będzie bronił Rzeczpospolitej i całego chrześcijaństwa. 12 września połączone siły polskie i cesarstwa austriackiego pod dowództwem Jana III Sobieskiego, spiesząc z odsieczą Habsburgom, odniosły zwycięstwo nad tureckimi wojskami Kara Mustafy.

– Do tego wydarzenia nawiązuje wielkoformatowy obraz Jana Matejki "Jan III Sobieski pod Wiedniem w r. 1683", który został podarowany przez artystę jako dar narodu polskiego papieżowi Leonowi XIII w 1883 r. i jest odtąd eksponowany w Muzeach Watykańskich w Sali Sobieskiego. Dzieło rozpoczęte przez artystę w czerwcu 1881, ukończone w sierpniu 1883 roku podkreślało udział i rolę Polski w wydarzeniu historycznym istotnym dla całego chrześcijaństwa – opowiada Marta Kłak-Ambrożkiewicz. Papież nagrodził malarza za ten obraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Piusa IX.

Dzieło Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie wypożyczono z Muzeum Sztuki w Łodzi – Oddziału Pałac Herbsta.

MNK Matejko

ul. Floriańska 41, 31-019 Kraków
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10:00-18:00
  • środa-niedziela: 10.00-16.00

Jan Matejko, Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie, 1859, wł. Muzeum Sztuki w Łodzi
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję