{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Projekt „Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału MNK

Projekt „Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie uzyskało dofinansowanie na projekt: „Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, PRIORYTET VII: Kultura, Obszar 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej).
Termin realizacji: marzec 2024 r. - marzec 2028 r.

Biblioteka Książąt Czartoryskich jest jednym z 12 oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie. Zlokalizowana jest w Krakowie, przy ul. Św. Marka 17, a więc w ścisłym centrum Starego Miasta. Została wybudowana w latach 60. XX wieku z przeznaczeniem na pomieszczenia dla unikatowej kolekcji Biblioteki Czartoryskich. Od czasu wybudowania nie przeprowadzono większego remontu czy modernizacji budynku.

Kolekcja ta powstała z inicjatywy wybitnych mecenasów sztuki – małżeństwa Adama Kazimierza Czartoryskiego oraz  Izabelli Czartoryskiej, i jest to jedna z najstarszych kolekcji bibliotek rodowych Polski. Zbiór liczący blisko 250 tysięcy cennych obiektów obejmuje zbiór rękopisów (od średniowiecza do czasów współczesnych), rękopisów iluminowanych, dokumentów pergaminowych (od XII do XIX w.), starodruków, w tym inkunabułów (XV w.) i cimeliów (polonica XVI w.), druków z XVIII-XXI w., czasopism od XVII w. do czasów współczesnych, muzykaliów od XIII do XIX w., kalendarzy od XVI do XX w., druków ulotnych z XIX w., map i atlasów powstałych od XVI do XX w.

Biblioteka Książąt Czartoryskich jest biblioteką naukową. Z jej zasobów korzystają badacze i badaczki oraz specjaliści i specjalistki różnych dyscyplin z kraju i z zagranicy. Służy on przede wszystkim jako warsztat pracy do naukowego opracowywania w dziedzinie historii, sztuki, ochronie zabytków i innych pokrewnych. Jest udostępniany w czytelni muzealnikom, naukowcom i studentom, kuratorom wystaw oraz wszystkim zainteresowanym sztuką i zbiorami Muzeum.

Budynek Biblioteki od czasu wybudowania nie przeszedł większego remontu czy modernizacji. Projekt „Rozbudowa i przebudowa Biblioteki Czartoryskich ma na celu spełnienie niezbędnych warunków pozwalających na odpowiednie wywiązywanie się z obowiązków wobec zbiorów bibliotecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami MKiDN a także własnymi, określonymi w statucie tj. "ich gromadzenie, opracowanie, ochronę, przechowywanie oraz udostępnianie i upowszechnianie”.

Po zakończeniu projektu planowane jest uruchomienie w pełni funkcjonalnej Biblioteki jako oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, z ciekawą, ambitną ofertą kulturalno-edukacyjną, skierowaną do zróżnicowanych grup odbiorców z różnych grup wiekowych i zawodowych.

Cel projektu:

MODERNIZACJA BUDYNKU I OCHRONA ZBIORÓW
Remont i rozbudowa Biblioteki umożliwi MNK spełnienie niezbędnych warunków pozwalających na należyte wywiązywanie się z obowiązków wobec zbiorów bibliotecznych tj. gromadzenie, opracowanie, ochrona, przechowywanie oraz udostępnianie i upowszechnianie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Cele planowanych działań realizowanych w okresie trwałości projektu:
1. Budowanie nowej publiczności, która dotychczas nie korzystała z zasobów Biblioteki Czartoryskich, poszerzenie grup docelowych.
2. Upowszechnianie zbiorów Biblioteki Czartoryskich poprzez akcje kulturalne i wydarzenia cykliczne zwiększające zaangażowanie publiczności.
3. Stworzenie nowego miejsca transferu wiedzy i umiejętności na mapie Krakowa.
4. Zwiększenie dostępności oferty dla osób narażonych na społeczne wykluczenie.

Zadania realizowane w ramach Projektu obejmują:

1.      Prace konserwatorskie i restauratorskie przy budynku - roboty budowlane

W ramach inwestycji zostaną przeprowadzone roboty budowlane oraz prace konserwatorskie zgodnie z posiadanym projektem budowlanym oraz uzyskanymi decyzjami i pozwoleniami na inwestycje w tym zakresie. Zadanie obejmuje: roboty budowlane, prace instalacyjne: elektryczne, wodno-kanalizacyjne i sanitarne, roboty instalacyjne- teletechnika, roboty wentylacyjne, klimatyzacja, Instalacje ppoż., oraz roboty budowlane - pracownia konserwatorska. Budynek istniejący zachowując swój gabaryt będzie posiadał 5 kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne. Powstanie nowa przestrzeń, która wpasowuje się w sąsiednią zabudowę i strukturę architektoniczną miejsca.

2.      Nadzór

Prace budowlane i konserwatorskie przy budynku będę realizowane pod nadzorem zespołu inspektorów oraz nadzorem autorskim architekta i projektantów.

3.      Działania informacyjno-promocyjne

Działania realizowane będą w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej, która obejmie:  oznakowanie, realizacja druków offsetowych, kampanię outdoor/indoor, wydarzenia promocyjne, kampanię internetową oraz kampanię w mediach tradycyjnych, realizację materiałów audio-video.

Ponadto realizowane będą działania promocyjne kierowane do odbiorców o szczególnych potrzebach i do ich otoczenia: m.in. dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, działania promocyjne na uczelniach, kierowane do studentów i pracowników naukowych o różnych potrzebach, działania promocyjne poza siedzibą MNK, działania promocyjne w szkołach m.in. dla młodzieży z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

W ramach działań promocyjnych zostaną wydane wydawnictwa, które wzmocnią działania informacyjno-promocyjne dot. Biblioteki i projektu.

4.      Zakup sprzętu lub wyposażenia

Zakupiony w ramach projektu sprzęt zostanie wykorzystany w działalności edukacyjnej, upowszechnieniowej, digitalizacyjnej. Zakupione zostanie specjalistyczne wyposażenie pracowni m.in. w szafy do przechowywania map, dokumentów, archiwaliów, a także wyposażenie magazynów w regały przesuwne, które pozwoli w sposób profesjonalny odpowiadający najwyższym standardom ochrony przechowywać i udostępniać je, bez narażenia na uszkodzenie.

Zakupiony sprzęt AV i IT będzie wykorzystany m.in. w nowo powstałych przestrzeniach takich jak w sale wykładowe, w czytelni, na stanowisku kasowym, w szatni. Będzie też służył do kontaktu audio-wizualnego z odbiorcami poprzez transmisje on-line wykładów, spotkań realizowanych w ramach oferty kulturalno-edukacyjnej. Wyposażymy pracowników merytorycznych w sprzęt komputerowy o odpowiednich parametrach usprawniający komunikację wewnętrzną i zewnętrzną z użytkownikami systemów informatycznych wykorzystywanych w Bibliotece.

Ponadto zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt i wyposażenie do prac konserwatorskich i prewencyjnych zgodnie z międzynarodowymi standardami, dobrymi praktykami, a przede wszystkim z wykorzystaniem wieloletnich doświadczeń w dziedzinie bezpiecznego obchodzenia się z obiektami muzealnymi. Zakupiony zostanie sprzęt do realizacji działań outdoorowych promocyjnych oraz akcesoria i wyposażenie mające na celu usprawnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami.

5.      Konserwacja zabytków ruchomych, księgozbiorów lub muzealiów

W ramach projektu zostaną przeprowadzone działania prewencyjne i zabezpieczające obiekty ze zbiorów Biblioteki Czartoryskich. Jednocześnie wskazano obiekty przeznaczone do przeprowadzenia konserwacji pełnej. Stanowią one wyjątkową grupę obiektów zabytkowych. Zostały wybrane ze względu na swoją wyjątkową wartość dla kultury polskiej i historii. Są wśród nich dokumenty królewskie, papieskie, korespondencja założycieli Biblioteki Adama Kazimierza i Izabeli Czartoryskiej  oraz innych przedstawicieli i przedstawicielek rodu Czartoryskich, pierwsze wydania „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego oraz „Sonetów” Adama Mickiewicza. Biblioteka posiada także trzy najstarsze druki wydane na ziemiach polskich w latach 70. XV w., pochodzące z oficyny wędrownego drukarza niemieckiego Kaspra Straubego (Franciszek de Platea, Opus restitutionum, św. Augustyn, Opuscula, Jan z Turrecrematy, Explanatio …). Wśród szczególnie cennych obiektów należy również wymienić tzw. "Statut Łaskiego" – zbiór polskich ustaw oraz aktów prawnych ogłaszanych od XIV w., a także źródeł prawa miejskiego, przygotowany pod redakcją Jana Łaskiego na polecenie Sejmu 1505 roku.

6.      Digitalizacja  zabytków ruchomych, księgozbiorów, muzealiów oraz ich udostępnienie on-line

W ramach niniejszego projektu, w celu lepszego, jak najpowszechniejszego udostępnienia bezcennych zbiorów z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich, Beneficjent zamierza zdigitalizować i udostępnić on-line 148 obiektów. Pozwoli to na dostęp do zbiorów wszystkim zainteresowanym, bez względu na miejsce zamieszkania, poziom sprawności itp. Ponadto digitalizacja eksponatów będzie także formą ich zachowania dla przyszłych pokoleń w formie nienaruszonej przez czas.

Planowana jest rozbudowa i doposażenie istniejącej pracowni digitalizacyjnej w Bibliotece Książąt Czartoryskich. Rozbudowa będzie prowadzona w oparciu o założenia kompatybilności stanowisk i sprzętu, a pozyskiwany sprzęt będzie spełniał najwyższe normy jakości i umożliwiał wykonywanie reprodukcji zgodnie z założeniami przyjętymi w MNK.

7.      Zarządzanie projektem - koszty pośrednie

8.      Przygotowanie projektu - koszty pośrednie

9.      Podnoszenie kompetencji kadr beneficjenta

Muzeum zaplanowało w ramach projektu działania związane z podnoszeniem kompetencji kadr Wnioskodawcy. Szkolenia obejmą 258 osób - pracowników MNK zatrudnionych na umowie o pracę. Planowane są szkolenia dla pracowników zostaną przeprowadzone w wielu obszarach tematycznych, które obejmują m.in: zarządzanie projektami, dywersyfikacja źródeł finansowania działalności, organizacja działalności kulturalnej,transformacja cyfrowa, budowanie i rozwój publiczności, wprowadzanie innowacyjnych form uczestnictwa w kulturze, obsługa klienta ze specjalnymi potrzebami

10.  Działania edukacyjne podnoszące świadomość ekologiczną społeczeństwa

Planowane działania realizowane w okresie realizacji projektu będą miały charakter edukacyjny, podnoszący świadomość ekologiczną oraz klimatyczną społeczeństwa.

Planowane są warsztaty przyrodniczo-ekologiczne w Muzeum Narodowym w Krakowie. W trakcie trwania projektu zorganizowany zostanie cykl rodzinnych warsztatów przyrodniczo-ekologicznych. Innowacyjna formuła zajęć łączących zajęcia w przestrzeniach muzealnych ekspozycji z zajęciami na dworze, w parkach, ogrodach, dziedzińcach znajdujących się w pobliżu oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie lub będących ich częścią pozwoli na swobodne kreowanie formuły spotkań i tematów zajęć.

"Muzeum a klimat"
W ramach przyszłych działań w zakresie podnoszenia świadomości o społecznej odpowiedzialności, MNK planuje przygotować i wydać ekologiczny poradnik dla Pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie.

11.  Działania związane ze współpracą z partnerami z innych państw

Muzeum Narodowe w Krakowie, w zakresie działalności Biblioteki Czartoryskich, planuje współpracę zagraniczną na różnych polach. Między innymi do współpracy została zaproszona Biblioteka Wileńska - w charakterze Partnera Konferencji naukowej o charakterze międzynarodowym pt. „Książę Adam Jerzy Czartoryski – mąż stanu, polityk, emigrant” (tytuł roboczy). Z Biblioteką Wileńską został podpisany list intencyjny, który jest załącznikiem do wniosku.
Termin konferencji: 28-30 maja 2026 roku, miejsce: Muzeum Narodowe w Krakowie, Sukiennice

Grupy docelowe:
-       turyści i turystki krajowi i zagraniczni,
-       mieszkanki i mieszkańcy Krakowa i Małopolski,
-       uczniowie,
-       emeryci, renciści i osoby z niepełnosprawnościami,
-       osoby pracujące,
-       studenci, studentki oraz wykładowcy i wykładowczynie kierunków humanistycznych jak: historia (w tym specjalizacja archiwalna czy kierunek archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo), historia sztuki, studia filologiczne, bibliotekoznawstwo, muzeologia,
-       stowarzyszenia, towarzystwa i koła naukowe,
-       nauczyciele i nauczycielki szkół różnych szczebli (podstawowych, ponadpodstawowych, wyższych),
-       pracownicy i pracowniczki muzeów, instytucji kultury, bibliotek, archiwów, urzędów.

Informujemy o możliwości zgłaszania podejrzenia  do IZ lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP. Sygnały, zgłoszenia i lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności Projektu z postanowieniami KPP/KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektu lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
  1. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ul. Krakowskie Przedmieście 15, 00-071 Warszawa 
  2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
  3. formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
  4. mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl

lub bezpośrednio do Muzeum Narodowego w Krakowie  na adres: sygnalista@mnk.pl


Całkowity koszt Projektu:


56 194 788,50 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 37 181 150, 41 zł

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Słowa kluczowe: ddd Fundusze UE, ddd Fundusze Europejskie