Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

NOWE SUKIENNICE

NOWE SUKIENNICE

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach została zamknięta 31 sierpnia 2006 roku. Jej remont i modernizacja były jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Koszt wszystkich prac wyniósł 8 733 610 euro.

Przed rozpoczęciem remontu trzeba było wywieźć z Sukiennic wszystkie dzieła: blisko 1300 obrazów i rzeźb, w tym tak olbrzymich płócien (każde o rozmiarach blisko 30 m kw.) jak "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego, "Hołd pruski" i "Kościuszko pod Racławicami" Jana Matejki czy "Czwórka" Józefa Chełmońskiego.  Pionierskim przedsięwzięciem było niezamykanie na czas remontu dzieł w magazynach, lecz urządzenie z nich galerii w Zamku Królewskim w Niepołomicach.          

W czasie remontu wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca metrów kwadratowych podłóg, 4 kilometry instalacji elektrycznych, 3 kilometry rur. W budynku wymieniono 30 ton konstrukcji stalowych i wstawiono 25 ton urządzeń, takich jak wentylatory, silniki, klimatyzatory. Pokryto tynkami i farbą 5000 metrów kwadratowych powierzchni. Wstawiono 1800 metrów kwadratowych świetlików, setki metrów kwadratowych nowych lub odnowionych okien i drzwi. Powstała nowa konstrukcja dachu. Pojawiła się winda do transportu obrazów i szklana winda dla publiczności.

Uroczyste otwarcie Nowych Sukiennic po trzyletnim remoncie i modernizacji odbyło się 3 września 2010 r.
Sukiennice są inne niż dawniej. Galeria wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do XIX-wiecznego wyglądu - na ścianach powróciły kolory sprzed 130 lat, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy, jednak jest to już muzeum XXI wieku.

W zabytkowym budynku powstały zupełnie nowe i nowocześnie wyposażone pomieszczenia, które pozwalają na interaktywny odbiór sztuki i ciekawą edukację (audioprzewodniki, iPody). W MULTITECE, czyli sali multimedialnej, widz otoczony dziewięcioma szklanymi ekranami może odnieść wrażenie, że znalazł się w wirtualnym świecie sprzed 130 lat – czasach, gdy powstało Muzeum w Sukiennicach. MEDIATEKA, czyli sala wielofunkcyjna i komputerowa, jest wykorzystywana na wykłady i spotkania w kameralnym gronie. Znajdują się tam "artomaty”, czyli specjalnie wyposażone stanowiska komputerowe z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory, artystów, gry i quizy. Do prowadzenia bogatego programu zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych służy ATELIER – sala edukacyjna.

Podczas uroczystej trzydniowej inauguracji w pierwszy weekend września 2010 roku goście mogli uczestniczyć m.in. w koncertach, bezpłatnym zwiedzaniu Galerii, happeningach, kiermaszu wydawnictw muzealnych, warsztatach, zrobić sobie pamiątkowe fotografie. Znaczącym akcentem uroczystości było również Pożegnanie Muzealnego Kapcia, który trafił do gabloty jako relikt przeszłości.

Wcześniej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski wręczył nominacje kilkunastu znamienitym osobistościom, które zgodziły się zostać Ambasadorami Galerii w Sukiennicach.
Są to: Magdalena Abakanowicz, Magdalena Cielecka, Olga Grygier, Andrzej Klesyk, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Juliusz Machulski, Barbara Marcinik, Enok Nygaard, Jerzy Owsiak, Alicja Resich-Modlińska, Bogusław Sonik, Jerzy Stuhr, Wisława Szymborska, Antoni Tajduś, Róża Thun, Grzegorz Turnau, Magdalena Wojewoda, Adam Zagajewski oraz Franciszek Ziejka.

Przez pierwszy rok od otwarcia Nowe Sukiennice odwiedziło 200 tys. widzów.

OPIS PROJEKTU

Jego głównym celem jest zachowanie zabytkowej substancji obiektu, ochrona przechowywanych w nim bezcennych dzieł sztuki oraz wykreowanie nowoczesnego muzeum, dostosowanego do potrzeb współczesnego odbiorcy sztuki i turysty.

Do zrealizowania założonych celów konieczne jest:

 • przeprowadzenie kompleksowej konserwacji w zakresie wystroju i detalu architektonicznego,
 • modernizacja i wymiana instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania,
 • montaż klimatyzacji,
 • montaż nowoczesnej windy w istniejącej klatce schodowej,
 • montaż nowych systemów "bezpiecznego" oświetlenia dzieł sztuki,
 • modernizacja systemów dozoru i bezpieczeństwa,
 • udostępnienie Muzeum dla osób niepełnosprawnych,
 • pozyskanie nowych przestrzeni wystawienniczych i magazynowych,
 • budowa nowego holu recepcyjnego, kawiarni i miejsca relaksu połączonego ze sklepikiem muzealnym,
 • adaptacja pomieszczeń na salę wykładów i projekcji multimedialnych,
 • remont i udostępnienie dla turystów (nigdy dotąd nie otwartych) zewnętrznych tarasów widokowych.
Krakowskie Sukiennice to pierwsza, historyczna siedziba najstarszego Muzeum Narodowego w Polsce, które powstało w 1879 roku.  Przez ponad 125 lat swojej historii Galeria w Sukiennicach stanowi jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta Krakowa i Polski. 

Obecnie jednak historia i piękno Galerii w Sukiennicach nie idą w parze ze stanem technicznym i odpowiednim wyposażeniem obiektu. To wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce znajduje się dzisiaj w stanie nieodpowiadającym jego artystycznej wartości historycznej randze.  

Od czasu, gdy w latach 50. ubiegłego wieku przeprowadzono remont Sukiennic, zabytkowy obiekt osiągnął barierę technicznej sprawności. Powtarzające się awarie budowlane, przestarzała infrastruktura techniczna, niespełnianie współczesnych standardów w zakresie zabezpieczenia, przechowywania i ekspozycji zbiorów, a także bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również brak dostępu dla osób niepełnosprawnych – spowodowały konieczność pilnego podjęcia kompleksowej modernizacji i restauracji zabytkowego budynku.

Jesteśmy przekonani, że realizacja projektu Nowe Sukiennice będzie jedną z największych i najważniejszych inwestycji konserwatorskich w Polsce, a dzięki współfinansowaniu zadania przez Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG przyczyni się do promocji i rozwoju współpracy kulturalnej między Polską a krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Mamy nadzieję , że realizacja tego wyjątkowego przedsięwzięcia będzie nas dla źródłem osobistej satysfakcji, a efekt naszych prac stanie się dla Obywateli Rzeczpospolitej przykładem działań na rzecz ratowania i upowszechniania dziedzictwa narodowego.

Wsparcie udzielone przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 

Koszty kwalifikowane projektu: 8 733 610 EUR
Grant Norweskiego Mechanizmu Finansowego: 5 235 799 EUR (59,95% kosztów kwalifikowanych)

Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 14 490 549,52 PLN (40,05% kosztów kwalifikowanych)

Realizacja w latach 2007–2010

Projekt "NOWE SUKIENNICE – Remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w krakowskich Sukiennicach" został przygotowany przez zespół pracowników Muzeum Narodowe w Krakowie.

Zespół projektu "Nowe Sukiennice":

Leszek Bednarz - koordynator projektu
Janusz Czop - koordynator projektu
Grażyna Malik - nadzór nad pracami remontowymi
Beata Majcher - realizacja planu promocji
Paulina Pawliszyn, Adrianna Gębala, Aleksandra Waligóra, Barbara Świątkowska

Czas realizacji projektu: 2008-2010

Zobacz także

Dofinansowanie

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję