Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzyka pod Tatrami

Muzyka pod Tatrami

W latach 2011-2013 Muzeum Narodowe w Krakowie wspólnie z partnerem słowackim – Orawskim Muzeum P. O. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie zrealizowało projekt "Muzyka pod Tatrami" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007–2013.

Projekt "Muzyka pod Tatrami" współfinansowany w 85% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz budżet państwa.

Projekt obejmował zarówno działania artystyczno-edukacyjne, jak i inwestycyjne. Wśród tych pierwszych znalazły się warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz koncerty kompozytorów polskich i słowackich, dla których inspiracją były Tatry.  W ramach inwestycji przeprowadzono remont i modernizację zabytkowej willi  Atma , jedynego na świecie muzeum biograficznego wybitnego polskiego kompozytora, Karola Szymanowskiego, a także budowę Centrum Turystycznego pod Zamkiem Orawskim.

Dbając o zachowanie niepowtarzalnego klimatu  Atmy, a jednocześnie spełniając oczekiwania współczesnego turysty, w odnowioną ekspozycję wprowadzono multimedia, które w atrakcyjny sposób przedstawiają sylwetkę kompozytora, jego twórczość, czasy, w których żył, a także dają możliwość posłuchania fragmentów jego kompozycji. Do pokoju, w którym organizowane są koncerty, zakupiono nowy fortepian. Działania inwestycyjne objęły również otoczenie budynku, jego iluminację, przystosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych i rewitalizacją ogrodu zgodnie z koncepcją z lat 30. XX wieku.
Realizacja na dużą skalę zakrojonej rewitalizacji  Atmy  możliwa była również dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Centrum Turystyczne po stronie słowackiej stało się podstawowym punktem informacyjnym dla wszystkich odwiedzających. Można tu uzyskać informacje nie tylko o działaniach Muzeum Orawskiego, ale także o znaczących zabytkach oraz przedsięwzięciach regionu transgranicznego. W Centrum Turystycznym znalazło się też miejsce na bibliotekę, ekspozycję, warsztaty, spotkania z artystami i zaplecze sanitarne. W ramach działań inwestycyjnych uporządkowano również otoczenie wokół Zamku Orawskiego wraz z oświetleniem drogi do niego prowadzącej, a także wprowadzono udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Realizacji projektu "Muzyka pod Tatrami" towarzyszyła szeroka akcja promocyjna mająca na celu spopularyzowanie naszych regionów wśród turystów. Przygotowane zostały czasowe ekspozycje "Poznajmy się" o instytucjach partnerskich, wydano przewodnik, ulotki, plakaty oraz przygotowano pamiątkowe gadżety. Projekt prezentowany był na stronach internetowych, a całość jego realizacji została zapisana w dokumentacji filmowej.

Główny cel – zwiększenie walorów turystycznych pogranicza polsko-słowackiego w kontekście promocji turystyki kulturowej został osiągnięty, a wspólnie wypracowane praktyki ułatwią dalsze współdziałanie obu instytucji w propagowaniu dziedzictwa kulturowego obu krajów.
Opracowanie: Grażyna Kulawik

Budżet całkowity projektu: 1 222 763,38 EURO
Dofinansowanie 85% : 1 039 348,87 EURO

Projekt współfinansowany w 85% przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 oraz budżet państwa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE:


Filmy dotyczące projektu: 

Koncerty w ramach projektu:
Komitet Honorowy  Atmy 
Pierwsze spotkanie Komitetu Honorowego Muzeum Karola Szymanowskiego w willi  Atma  odbyło się 1 marca 2013 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

Członkowie Komitetu, na ręce p. dyrektor Zofii Gołubiew złożyli podziękowania za zaproszenie na spotkanie, wyrazili swe uznanie i gratulacje dla profesjonalizmu w realizacji tak ważnego przedsięwzięcia. Jednocześnie wyrazili wolę i chęć współpracy.

Członkowie Komitetu:
Kazimierz Barczyk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Karol Bula - Prezes Honorowy Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego
prof. Teresa Chylińska, Kraków
prof. Kaja Danczowska, Kraków
prof. Jerzy Godziszewski, Bydgoszcz
Zofia Gołubiew - Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
prof. Zofia Helman, Warszawa
prof. Alicja Jarzębska, Kraków
Witold Juchniewicz, Fundacja im. Karola Szymanowskiego, Warszawa,
śp. prof. Wojciech Kilar, Warszawa
Zdzisław Łapiński - Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie
Leszek Dorula - Burmistrz Miasta Zakopanego
Paweł Przytocki – były dyrektor Filharmonii Krakowskiej
Adam Radzikowski - Prezes Zarządu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego
prof. Mieczysław Tomaszewski, Kraków
Bogdan Tosza – Dyrektor Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie


Słowa kluczowe: Atma, Muzyka pod Tatrami, projekt
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję