Karol Szymanowski i jego Atma
-
Prezentujemy postać Karola Szymanowskiego (1882-1937) najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy XX wieku. Karol Szymanowski w latach 1930-1935 zamieszkał na stałe w Zakopanem, w willi Atma, gdzie od 1976 roku mieści się muzeum biograficzne jego imienia. W Atmie powstały takie dzieła jak m.in. folklorystyczny balet - pantomima Harnasie, IV Symfonia koncertująca, II Koncert skrzypcowy i Litania do Marii Panny. Fotografie przedstawiają kompozytora podczas pobytu w Zakopanem, kiedy gościł w Atmie swoich najbliższych, rodzinę, przyjaciół oraz znane postaci zakopiańskiej cyganerii artystycznej. Jedno ze zdjęć przedstawia kompozytora siedzącego przed Atmą o poranku w towarzystwie jego ukochanej siostrzenicy "Kici”, która spędzała u "Wujcia” letnie miesiące.
Po śmierci Karola Szymanowskiego Krystyna Dąbrowska podjęła starania o utworzenie muzeum poświęconego kompozytorowi oraz przekazała wiele cennych pamiątek eksponowanych obecnie w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, mieszczącym się przy ul. Kasprusie.
Część fotografii to pamiątki z podróży, wyjazdów koncertowych, pobytów w sanatoriach. Portrety Stanisława Ignacego Witkiewicza przedstawiające Szymanowskiego powstałe w latach 1930 i 1931 przypominają nam o przyjaźni artystów, która przetrwała wiele lat, mimo iż przechodziła zmienne koleje losu. Witkiewicz bardzo cenił talent i wszechstronną wiedzę kompozytora, jego postać uwiecznił na kartach swoich powieści: "Pożegnanie jesieni", "Nienasycenie" i "Jedyne wyjście"; zadedykował mu także jednoaktowy dramat "Nowe wyzwolenie". Szymanowski zaś poświęcił Witkiewiczowi I sonatę fortepianową c-moll op. 8. Trzy portrety Karola Szymanowskiego autorstwa Witkacego można obejrzeć w Atmie, w dawnej sypialni artysty, która obecnie rozbrzmiewa muzyką, pełniąc funkcję pokoju koncertowego.
Opracowanie merytoryczne: Agnieszka Gąsienica-Giewont, MNK, Muzeum K. Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-