Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wikirezydencja w Muzeum Narodowym

Ilustracja: Prezydent RP Stanisław Wojciechowski w Krakowie, 1925 (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Wikirezydencja w Muzeum Narodowym


Współpraca Muzeum Narodowego z Wikimedia Polska i wspólne działania w Wikipedii oraz Wikimedia Commons mają oficjalnie prawie rok. Wiele się w tym czasie wydarzyło! Dzisiaj chcemy opowiedzieć o tym, jak Henryk Siemiradzki znów wszedł z przebojem w świat wolnej wiedzy.
Porozumienie pomiędzy MNK a Wikimedia Commons, podpisane w listopadzie 2021 to deklaracja wspólnych działań na rzecz większej dostępności kultury i sztuki na rzecz możliwie najszerszej grupy odbiorców. Dzięki wsparciu i doświadczeniu naszych partnerów poznajemy nowe narzędzia, bezpłatne, otwarte zasoby edukacyjne oraz sposoby pracy z materiałami cyfrowymi. 

WIKIREZYDENCJA
Pomiędzy majem a sierpniem zaprosiliśmy do współpracy z Muzeum Narodowym Filipa Jankowskiego, wikipedystę, doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w bezpośrednim kontakcie ze Stowarzyszeniem Wikimedia oraz pracowniczkami i pracownikami MNK pomógł w przeprowadzeniu pierwszych wiki-działań w MNK – cyfrowych i nie tylko. 
MNK I WIKIMEDIA COMMONS
Wikimedia Commons jest repozytorium ponad 86 mln multimediów, zasilającym wszystkie wersje językowe Wikipedii. Jako zbiór wolnych multimediów, pliki dostępne są na wolnych licencjach (np. Creative Commons) lub w domenie publicznej. Każdy może z nich korzystać, a także rozwijać Wikimedia Commons ładując do niego pliki.  – notują w sprawozdaniu z naszej współpracy Kamila Neuman (Wikimedia Polska) i Filip Jankowski. – W ramach współpracy z  muzeami Wikimedia Polska wdraża standardy, dzięki którym wysokiej jakości pliki udostępnione przez muzea, są dokładnie merytorycznie opisane a jako źródło ilustracji wskazywane jest muzeum, z którego zbiorów dane pliki pochodzą. Pliki opatrzone są również dodatkowymi szablonami, które informują o źródle ich pochodzenia oraz załadowaniu plików w ramach partnerstwa. Pliki prezentujące zbiory MNK, które spełniają niniejsze wymagania, znajdują się w Wikimedia Commons w kategorii: Media contributed by the National Museum in Kraków

CO TAK NAPRAWDĘ ZNACZY, ŻE OBRAZY Z MNK SĄ W COMMONS? 
Przypominamy: obecność reprodukcji zbiorów w repozytorium Wikimedia oznacza, że możecie z nich korzystać tak, jak z innych materiałów zamieszczonych na stronach wikiprojektów – w dowolny sposób, przekształcając, używając do celów niekomercyjnych, a nawet komercyjnych! Pamiętaj, że wskazanie autorstwa i pochodzenia materiałów to żaden wstyd i nie tylko uprzejmość. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś o dziele sztuki, które przerabiasz lub którym się inspirujesz – symbolika obrazów bywa złożona – i na to mamy radę: w ramach współpracy z Wikimedia Polska i Filipem postaraliśmy się, żeby nasza kolekcja ilustracji znalazła “swoje” artykuły w wolnej encyklopedii. 

METADANE, KATEGORYZACJA, WYKORZYSTANIE ZASOBÓW
Przesłać plik do repozytorium to jedno. Sama jego obecność w Wikimedia Commons to dopiero początek. Dzięki uporządkowaniu danych obrazów: tytułów, informacji o wymiarach, technice, a także o temacie przedstawienia, ilustracje z Commons mogą się przydać w artykułach, o których możecie, ale nie musieliście pomyśleć. Niektóre dzieła z MNK, ze względu na wyjątkowe historie z nimi związane, możecie znaleźć nie tylko obok tekstów o sztuce. 

Muzealne zasoby powiązane z MNK obejmują prawie 2,5 tysiąca plików, pojawiających się w Wikipedii w przeróżnych kontekstach. Wiele radości dostarcza nam oglądanie wizerunku Heleny Modrzejewskiej, namalowanego przez Tadeusza Ajdukiewicza, pod anglojęzycznym hasłem “Aktor” - tak! To dobre miejsce dla legendarnej gwiazdy teatru. A może pierwszy premier Polski? Chcesz się przekonać, jak wyglądał Stanisław Małachowski - dowiesz się dzięki portretowi pędzla Jana Chrzciciela Lampiego. Pośród najszerzej wykorzystywanych w Wikipedii obrazów znajdują się też Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego. Cieszymy się – najlepsze, co może się przytrafić obrazom z naszych zbiorów, to obecność i użyteczność, a dobrą okazją – pojawienie się w największej bazie wiedzy dzisiejszych czasów. MUZEUM JESZCZE BARDZIEJ TWOJE
W ramach wikirezydencji mieliśmy okazję odbyć bardzo wiele spotkań, począwszy od odwiedzin w różnych częściach muzeum. Spotkania z kustoszami i kuratorkami, zwiedzanie galerii, biur i magazynów, pomogły rezydentowi zorientować się trochę w ogromnych zasobach instytucji. Również ich wskazówki pomocne były w trakcie poszukiwań sposobu, jak z prawie miliona zbiorów wybrać te najciekawsze i najbardziej przydatne. 

Tworzenie Wikipedii jest bowiem i proste i trudne. Prostota bierze się z wprawy w posługiwaniu narzędziami, które nietrudno opanować. Trudność pracy z kolekcją MNK polega na tym, że to… ogromnie wielki zasób, w którym niełatwo się poruszać bez wsparcia naszych rozmówców i rozmówczyń. Z tego samego powodu jako goście MNK nie dowiecie się wszystkiego o naszej pracy ze Stowarzyszenie Wikimedia. Część naszych działań to propozycja dla naszych pracowników i pracowniczek – podczas kolejnej edycji rezydencji wikipedysty planujemy przygotowanie specjalnych szkoleń właśnie dla nich. 

GLAM-MNK - BĄDŹCIE Z NAMI!
… dla Was też coś mamy;)

Zamknięcie pierwszej wikirezydencji w MNK stanowił Edyton o Muzeum Narodowym, zorganizowany w ramach projektu GLAM (galleries, libraries, archives, and museums) oraz początek konkursu edycyjnego GLAM-owy miesiąc z Muzeum Narodowym w Krakowie. O tym, że Muzeum Narodowe jest przyjazne Wikipedii, dowiesz się też niedługo przy kolejnych okazjach.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję