Wikirezydencja w Muzeum Narodowym
Współpraca Muzeum Narodowego z Wikimedia Polska i wspólne działania w Wikipedii oraz Wikimedia Commons mają oficjalnie prawie rok. Wiele się w tym czasie wydarzyło! Dzisiaj chcemy opowiedzieć o tym, jak Henryk Siemiradzki znów wszedł z przebojem w świat wolnej wiedzy.
Porozumienie pomiędzy MNK a Wikimedia Commons, podpisane w listopadzie 2021 to deklaracja wspólnych działań na rzecz większej dostępności kultury i sztuki na rzecz możliwie najszerszej grupy odbiorców. Dzięki wsparciu i doświadczeniu naszych partnerów poznajemy nowe narzędzia, bezpłatne, otwarte zasoby edukacyjne oraz sposoby pracy z materiałami cyfrowymi.
Muzealne zasoby powiązane z MNK obejmują prawie 2,5 tysiąca plików, pojawiających się w Wikipedii w przeróżnych kontekstach. Wiele radości dostarcza nam oglądanie wizerunku Heleny Modrzejewskiej, namalowanego przez Tadeusza Ajdukiewicza, pod anglojęzycznym hasłem “Aktor” - tak! To dobre miejsce dla legendarnej gwiazdy teatru. A może pierwszy premier Polski? Chcesz się przekonać, jak wyglądał Stanisław Małachowski - dowiesz się dzięki portretowi pędzla Jana Chrzciciela Lampiego. Pośród najszerzej wykorzystywanych w Wikipedii obrazów znajdują się też Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego. Cieszymy się – najlepsze, co może się przytrafić obrazom z naszych zbiorów, to obecność i użyteczność, a dobrą okazją – pojawienie się w największej bazie wiedzy dzisiejszych czasów.
Tworzenie Wikipedii jest bowiem i proste i trudne. Prostota bierze się z wprawy w posługiwaniu narzędziami, które nietrudno opanować. Trudność pracy z kolekcją MNK polega na tym, że to… ogromnie wielki zasób, w którym niełatwo się poruszać bez wsparcia naszych rozmówców i rozmówczyń. Z tego samego powodu jako goście MNK nie dowiecie się wszystkiego o naszej pracy ze Stowarzyszenie Wikimedia. Część naszych działań to propozycja dla naszych pracowników i pracowniczek – podczas kolejnej edycji rezydencji wikipedysty planujemy przygotowanie specjalnych szkoleń właśnie dla nich.
Zamknięcie pierwszej wikirezydencji w MNK stanowił Edyton o Muzeum Narodowym, zorganizowany w ramach projektu GLAM (galleries, libraries, archives, and museums) oraz początek konkursu edycyjnego GLAM-owy miesiąc z Muzeum Narodowym w Krakowie. O tym, że Muzeum Narodowe jest przyjazne Wikipedii, dowiesz się też niedługo przy kolejnych okazjach.
WIKIREZYDENCJA
Pomiędzy majem a sierpniem zaprosiliśmy do współpracy z Muzeum Narodowym Filipa Jankowskiego, wikipedystę, doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w bezpośrednim kontakcie ze Stowarzyszeniem Wikimedia oraz pracowniczkami i pracownikami MNK pomógł w przeprowadzeniu pierwszych wiki-działań w MNK – cyfrowych i nie tylko. MNK I WIKIMEDIA COMMONS
Wikimedia Commons jest repozytorium ponad 86 mln multimediów, zasilającym wszystkie wersje językowe Wikipedii. Jako zbiór wolnych multimediów, pliki dostępne są na wolnych licencjach (np. Creative Commons) lub w domenie publicznej. Każdy może z nich korzystać, a także rozwijać Wikimedia Commons ładując do niego pliki. – notują w sprawozdaniu z naszej współpracy Kamila Neuman (Wikimedia Polska) i Filip Jankowski. – W ramach współpracy z muzeami Wikimedia Polska wdraża standardy, dzięki którym wysokiej jakości pliki udostępnione przez muzea, są dokładnie merytorycznie opisane a jako źródło ilustracji wskazywane jest muzeum, z którego zbiorów dane pliki pochodzą. Pliki opatrzone są również dodatkowymi szablonami, które informują o źródle ich pochodzenia oraz załadowaniu plików w ramach partnerstwa. Pliki prezentujące zbiory MNK, które spełniają niniejsze wymagania, znajdują się w Wikimedia Commons w kategorii: Media contributed by the National Museum in Kraków. CO TAK NAPRAWDĘ ZNACZY, ŻE OBRAZY Z MNK SĄ W COMMONS?
Przypominamy: obecność reprodukcji zbiorów w repozytorium Wikimedia oznacza, że możecie z nich korzystać tak, jak z innych materiałów zamieszczonych na stronach wikiprojektów – w dowolny sposób, przekształcając, używając do celów niekomercyjnych, a nawet komercyjnych! Pamiętaj, że wskazanie autorstwa i pochodzenia materiałów to żaden wstyd i nie tylko uprzejmość. Zawsze warto dowiedzieć się czegoś o dziele sztuki, które przerabiasz lub którym się inspirujesz – symbolika obrazów bywa złożona – i na to mamy radę: w ramach współpracy z Wikimedia Polska i Filipem postaraliśmy się, żeby nasza kolekcja ilustracji znalazła “swoje” artykuły w wolnej encyklopedii. METADANE, KATEGORYZACJA, WYKORZYSTANIE ZASOBÓW
Przesłać plik do repozytorium to jedno. Sama jego obecność w Wikimedia Commons to dopiero początek. Dzięki uporządkowaniu danych obrazów: tytułów, informacji o wymiarach, technice, a także o temacie przedstawienia, ilustracje z Commons mogą się przydać w artykułach, o których możecie, ale nie musieliście pomyśleć. Niektóre dzieła z MNK, ze względu na wyjątkowe historie z nimi związane, możecie znaleźć nie tylko obok tekstów o sztuce. Muzealne zasoby powiązane z MNK obejmują prawie 2,5 tysiąca plików, pojawiających się w Wikipedii w przeróżnych kontekstach. Wiele radości dostarcza nam oglądanie wizerunku Heleny Modrzejewskiej, namalowanego przez Tadeusza Ajdukiewicza, pod anglojęzycznym hasłem “Aktor” - tak! To dobre miejsce dla legendarnej gwiazdy teatru. A może pierwszy premier Polski? Chcesz się przekonać, jak wyglądał Stanisław Małachowski - dowiesz się dzięki portretowi pędzla Jana Chrzciciela Lampiego. Pośród najszerzej wykorzystywanych w Wikipedii obrazów znajdują się też Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego. Cieszymy się – najlepsze, co może się przytrafić obrazom z naszych zbiorów, to obecność i użyteczność, a dobrą okazją – pojawienie się w największej bazie wiedzy dzisiejszych czasów.
MUZEUM JESZCZE BARDZIEJ TWOJE
W ramach wikirezydencji mieliśmy okazję odbyć bardzo wiele spotkań, począwszy od odwiedzin w różnych częściach muzeum. Spotkania z kustoszami i kuratorkami, zwiedzanie galerii, biur i magazynów, pomogły rezydentowi zorientować się trochę w ogromnych zasobach instytucji. Również ich wskazówki pomocne były w trakcie poszukiwań sposobu, jak z prawie miliona zbiorów wybrać te najciekawsze i najbardziej przydatne. Tworzenie Wikipedii jest bowiem i proste i trudne. Prostota bierze się z wprawy w posługiwaniu narzędziami, które nietrudno opanować. Trudność pracy z kolekcją MNK polega na tym, że to… ogromnie wielki zasób, w którym niełatwo się poruszać bez wsparcia naszych rozmówców i rozmówczyń. Z tego samego powodu jako goście MNK nie dowiecie się wszystkiego o naszej pracy ze Stowarzyszenie Wikimedia. Część naszych działań to propozycja dla naszych pracowników i pracowniczek – podczas kolejnej edycji rezydencji wikipedysty planujemy przygotowanie specjalnych szkoleń właśnie dla nich.
GLAM-MNK - BĄDŹCIE Z NAMI!
… dla Was też coś mamy;)Zamknięcie pierwszej wikirezydencji w MNK stanowił Edyton o Muzeum Narodowym, zorganizowany w ramach projektu GLAM (galleries, libraries, archives, and museums) oraz początek konkursu edycyjnego GLAM-owy miesiąc z Muzeum Narodowym w Krakowie. O tym, że Muzeum Narodowe jest przyjazne Wikipedii, dowiesz się też niedługo przy kolejnych okazjach.