Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MNK i Creative Commons

Katarzyna Kobro, Akt kobiecy, odlew brązowy, 1948

MNK i Creative Commons

1 stycznia każdego roku przypada Dzień Domeny Publicznej - nieformalne święto, zwracające uwagę, że właśnie od dzisiaj możecie legalnie korzystać z reprodukcji dzieł sztuki artystów, którzy odeszli 70 lat temu. Jacy to artyści?
W tym roku do tych, których prace znajdują się w naszych zbiorach należą między innymi Wacław Husarski, Katarzyna Kobro, Osip Kuryłas, Henri Rivière.

Muzeum Narodowe w krakowie prowadzi politykę otwartości, w oparciu o którą udostępnia bezpłatnie i w wysokiej rozdzielczości zbiory za pośrednictwem cyfrowego katalogu  zbiory.mnk.pl.
Serwis zawiera blisko 120 tys. rekordów obiektów muzealnych. Cieszymy się, że z nich korzystacie! Pośród naszych wirtualnych gości około 22% loguje się z adresów poza Polską - to świetne, że sztuka nie zna granic! 

15 grudnia 2021 roku na stronach Stowarzyszenia Wikimedia Polska pojawił się komunikat, informujący o osiągnięciu liczby 1,5 miliona artykułów w polskiej wersji Wikipedii. Dowiadujemy się z niego, że pod względem liczby stron, nasza wersja znalazła się w pierwszej dziesiątce wersji językowych! Tym milej nam to słyszeć, ponieważ tak samo, jak społeczności twórców i twórczyń Wikipedii,  zależy nam  na przekazywaniu rzetelnej, dostępnej dla wszystkich wiedzy. 

Od kilku miesięcy wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska opracowujemy współpracę, włączoną w projekt GLAM-Wiki (Galleries, Libraries, Archives and Museums). To inicjatywa, której uczestnikami są galerie, biblioteki, archiwa i muzea z całego świata. Dzięki dostępnym dla instytucji narzędziom, szkoleniom i wsparciu technicznemu, planujemy niedługo wzbogacić platformę Wikimedia Commons o znaczne ilości cyfrowych reprodukcji i fotografii związanych z naszym muzeum. To kolejne, po platformie zbiory.mnk.pl miejsce, w którym znajdziesz najważniejsze dzieła polskiej historii sztuki.

To nie jedyne przedsięwzięcie, które planujemy wspólnie z Wikimedia Polska. Już wkrótce usłyszycie o nowych wydarzeniach i wspólnych projektach.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję