{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

MNK i Creative Commons

Katarzyna Kobro, Akt kobiecy, odlew brązowy, 1948

MNK i Creative Commons

1 stycznia każdego roku przypada Dzień Domeny Publicznej - nieformalne święto, zwracające uwagę, że właśnie od dzisiaj możecie legalnie korzystać z reprodukcji dzieł sztuki artystów, którzy odeszli 70 lat temu. Jacy to artyści?
W tym roku do tych, których prace znajdują się w naszych zbiorach należą między innymi Wacław Husarski, Katarzyna Kobro, Osip Kuryłas, Henri Rivière.

Muzeum Narodowe w krakowie prowadzi politykę otwartości, w oparciu o którą udostępnia bezpłatnie i w wysokiej rozdzielczości zbiory za pośrednictwem cyfrowego katalogu  zbiory.mnk.pl.
Serwis zawiera blisko 120 tys. rekordów obiektów muzealnych. Cieszymy się, że z nich korzystacie! Pośród naszych wirtualnych gości około 22% loguje się z adresów poza Polską - to świetne, że sztuka nie zna granic! 

15 grudnia 2021 roku na stronach Stowarzyszenia Wikimedia Polska pojawił się komunikat, informujący o osiągnięciu liczby 1,5 miliona artykułów w polskiej wersji Wikipedii. Dowiadujemy się z niego, że pod względem liczby stron, nasza wersja znalazła się w pierwszej dziesiątce wersji językowych! Tym milej nam to słyszeć, ponieważ tak samo, jak społeczności twórców i twórczyń Wikipedii,  zależy nam  na przekazywaniu rzetelnej, dostępnej dla wszystkich wiedzy. 

Od kilku miesięcy wraz ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska opracowujemy współpracę, włączoną w projekt GLAM-Wiki (Galleries, Libraries, Archives and Museums). To inicjatywa, której uczestnikami są galerie, biblioteki, archiwa i muzea z całego świata. Dzięki dostępnym dla instytucji narzędziom, szkoleniom i wsparciu technicznemu, planujemy niedługo wzbogacić platformę Wikimedia Commons o znaczne ilości cyfrowych reprodukcji i fotografii związanych z naszym muzeum. To kolejne, po platformie zbiory.mnk.pl miejsce, w którym znajdziesz najważniejsze dzieła polskiej historii sztuki.

To nie jedyne przedsięwzięcie, które planujemy wspólnie z Wikimedia Polska. Już wkrótce usłyszycie o nowych wydarzeniach i wspólnych projektach.