Edyton w Bibliotece MNK
Zapraszamy do przeczytania relacji z pierwszego spotkania edycyjnego Wikipedii w Muzeum Narodowym w Krakowie.
CZY WIKIPEDIA TO DOBRE ŹRÓDŁO?
Niektórzy i niektóre z nas pamiętają jeszcze, kiedy, lata temu, w publicznej dyskusji pojawiała się wątpliwość, czy korzystanie z internetowych źródeł wiedzy w pracy naukowej, czy na przykład odrabiania zadań przez uczniów to dobry pomysł. Pojawiały się opinie, że informacje, które każdy może dodać do artykułów mogą być niesprawdzone. Swoje sprawne działanie Wikipedia zawdzięcza przyjęciu pięciu prostych zasad: encyklopedyczności, weryfikowalności, budowania dostępnego i bezpłatnego zbioru wolnej wiedzy, szacunku do innych i… zdrowego rozsądku. Możecie o nich przeczytać u źródła, w artykule Pięć filarów Wikipedii. Dzięki zaangażowaniu tysięcy osób na całym świecie, Wikipedia - wolna encyklopedia - stale rozbudowuje się i ulepsza. To, że jej artykuły może tworzyć każdy, sprawia, że nad różnymi tematami pracują ludzie, którzy często mają wiele do powiedzenia na ich temat.
GDZIE W TYM WSZYSTKIM MUZEUM?
Przyjdź do nas, a się przekonasz! Muzeum Narodowe w Krakowie to miejsce, w którym eksponaty opowiadają historie. Część z tych historii staramy się przekazać w towarzyszących wystawom tekstach. To właśnie one stanowią inwentarz Biblioteki MNK w Gmachu Głównym. Uporządkowane chronologicznie, same stanowią oś czasu, z której można poznać historię wystaw i galerii. Od najstarszych, jak Poczet pamiątek zachowanych w Domu Gotyckim w Puławach, który spisała Izabela Czartoryska, wydrukowany w Warszawie, w Drukarni Banku Polskiego w 1828 roku, poprzez najmocniej pamiętane, jak publikacje towarzyszące wystawie Polaków portret własny, która zapisała się w historii polskiego muzealnictwa w 1979 roku. Warto wiedzieć, że są tam również katalogi z monograficznych wystaw polskich artystów, a w nich interesujące eseje o ich twórczości. Wyspiański? Boznańska? Malczewski? Tuż po wystawie Jacek Malczewski romantyczny błyskawicznie znika nakład naszej publikacji pod redakcją Urszuli Kozakowskiej-Zauchy. Chętnych, żeby zobaczyć i poczytać o Jacku zawsze zapraszamy do czytelni w Gmachu.
W sobotę 30 lipca nasza czytelnia była miejscem pierwszego krakowskiego edytonu projektu GLAM-Wiki. Razem z naszymi gośćmi uczestniczyliśmy w wyjątkowym, ostatnim oprowadzaniu po wystawie Jacka Malczewskiego, by następnie odwiedzić Bibliotekę MNK i przez kilka godzin wspólnie opracowywać hasła w Wikipedii, korzystając z jej księgozbioru. Spotkanie zainaugurowało akcję edycyjną i konkurs, trwające przez cały sierpień 2022 roku. Wspólnie stworzyliśmy i rozwinęliśmy kilkanaście artykułów, między innymi o portrecie Heleny Modrzejewskiej, pędzla Tadeusza Ajdukiewicza oraz Czeszącej się Władysława Ślewińskiego. To tylko niektóre z tematów, które powinny zostać rozbudowane, wiele innych nadal czeka na swoich autorów i autorki. I tutaj historia zatacza pętlę: to możesz być Ty.
CZY EDYTOWANIE WIKIPEDII JEST TRUDNE?
Nie, chociaż początku może wydawać się skomplikowane, dlatego właśnie odbywają się takie wydarzenia, jak edytony, webinary i akcje edycyjne. Bardzo często jest wtedy okazja spotkać osoby, które w krótkim czasie pokażą Ci, jakie to proste. Cieszymy się, że takie wydarzenia odbywają się w Muzeum i z wielką radością powitamy w naszych progach kolejne grupy przyszłych wikipedystów i wikipedystek. Daj się zaprosić! Fotografia autorstwa Kamili Neuman (WMPL) - Praca własna, CC BY 4.0