Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

A-BIOS

A-BIOS

Celem projektu A-BIOS jest rozwój innowacyjnej technologii, opartej na promieniowaniu UV, aby silnie zredukować aktywność mikrobiologiczną powietrza we wnętrzu magazynów publicznych i prywatnych muzeów, archiwów i bibliotek, w których przechowywane są zbiory dziedzictwa kulturowego.
Muzeum Narodowe w Krakowie uczestniczyło w projekcie A-BIOS – An innovative technology, based on UV radiation, to strongly reduce the microbial activity of the air inside the store rooms of the cultural heritage conservation institutes (Innowacyjna technologia oparta na promieniowaniu UV, mająca na celu znaczne obniżenie drobnoustrojowej aktywności powietrza w magazynach instytucji ochrony dziedzictwa kulturowego) nr 03219, trwającym w latach 2006-2007, który wchodził w skład 6. Programu Ramowego UE w kategorii Ochrona Dziedzictwa Kulturowego.

Uczestnicy projektu A-BIOS

Koordynatorem projektu był Uniwersytet Roma La Sapienza - UNIRO (Włochy), uczestnikami: R.G.I. (Włochy), AMOS S.A. (Belgia), Mycoteam AS (Norwegia), ISNOVA S.C.R.L. (Włochy), NILU (Norwegia), MNK (Polska), które są organizacjami naukowo-badawczymi, muzeami, przedsiębiorstwami. Użytkownikiem końcowym projektu było MNK.

Streszczenie

Celem projektu A-BIOS jest rozwój innowacyjnej technologii, opartej na promieniowaniu UV, aby silnie zredukować aktywność mikrobiologiczną powietrza we wnętrzu magazynów publicznych i prywatnych muzeów, archiwów i bibliotek, w których przechowywane są zbiory dziedzictwa kulturowego. Zrealizowanie celu projektu pozwoli minimalizować potrzebę tradycyjnego odgrzybiania toksycznymi gazami takimi, jak: tlenek etylenu, które do tej pory wykorzystywano do dezynfekcji magazynów.

Projekt obejmował trzy sześciomiesięczne etapy. W etapie pierwszym zadania badawcze koncentrują się na wykrywaniu i pomiarach zanieczyszczeń w pomieszczeniach instytucji uczestniczących w projekcie. W etapie drugim urządzenie zostaje przetestowane, w laboratorium, a w trzecim w warunkach muzealnych.
Stworzenie urządzenia A-BIOS wymagało podjęcia następujących szczegółowych działań badawczych:
  • zaprojektowania urządzenia A-BIOS ze wszystkimi potrzebnymi komponentami,
  • opracowania specyfikacji technicznej, którą będzie musiało spełniać urządzenie A-BIOS,
  • wykonania i uruchomienia prototypu urządzenia A-BIOS do testów laboratoryjnych i w warunkach muzealnych,
  • przeprowadzenia testów laboratoryjnych i opracowania procedur dla testów w warunkach muzealnych,
  • przeprowadzenia testów prototypu urządzenia A-BIOS w instytucjach przechowujących dzieła sztuki,
  • oceny testów laboratoryjnych i w warunkach muzealnych.
Ponadto jednym z zadań projektu było upowszechnianie jego wyników. Również działania prowadzone przez Muzeum Narodowe w Krakowie w ramach projektu A-BIOS były upowszechniane na forum krajowym i międzynarodowym.
Słowa kluczowe: projekt, badania
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję