Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ

W ramach akcji „145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń”

Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę.
Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!

Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania – koniecznie wypróbujcie nasze karty zadań, filmy, przestrzenie edukacyjne, rekwizyty, aplikacje, audioprzewodniki, książki i gry! Dzięki nim nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?... Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!

Wiele z tych materiałów czeka na Was w oddziałach MNK każdego dnia, jednak nie każdy o nich wie.
Teraz każdego miesiąca stwarzamy okazję, by poznać je wszystkie bliżej, zapraszając do odkrywania na własną rękę w weekendy promocyjne poświęcone naszym oddziałom. Odbywają się one w ramach akcji „145 lat. Dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń". Bilety na wystawę podczas weekendów objętych akcją w cenie 5 zł.15-16.06.2024 (sobota-niedziela)
MNK MATEJKO, Muzeum biograficzne Jana Matejki

ul. Floriańska 41, godz. 10:00-16:00

Można tu znaleźć koronę wyciągniętą z grobu jednego z królów Polski, pewien szczególnej urody pierścionek zaręczynowy z diamentami i paletę, na której zastygły w czasie farby, wyciśnięte z tubek ręką samego artysty. Można też spędzić trochę czasu w salonie, w którym Matejko przyjmował samego cesarza, zajrzeć do sypialni, gdzie gwiazdy aż sypią się z sufitu i przekonać się, że w pracowni malarza znajdowały się nie tylko sztalugi.                                                                                     

MNK Matejko to miejsce dla tych, którzy chcą odnaleźć ducha dawnych czasów i sprawdzić, jak wyglądały kulisy twórczości jednego z najbardziej znanych polskich malarzy.

 • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I RODZIN: “SEKRETY PALETY”
Dzisiaj w roli głównej występuje… kolor! Wiele już powiedziano o postaciach, które tłumnie zamieszkują płótna Matejki. A co z kolorami? Jakie najwyraźniej lubił, bo królują w jego pracach, a których używał rzadko? I czy to ma znaczenie? Z naszą kartą spojrzycie na dzieła Matejki w nowy sposób i skompletujecie paletę artysty. Znajomość z kolorami się przyda, by na koniec wypełnić pewne złote ramy swoim autoportretem.

Karty, kredki i ołówki można pobrać na miejscu przy stoisku na parterze.

 • WRÓŻBY ŚWIĘTOJAŃSKIE
24 czerwca Jan Matejko obchodzi podwójne święto: imieniny i 186 urodziny. Jak je najlepiej uczcić? Oczywiście wróżbami świętojańskimi, które w sprytny sposób połączą magię przesilenia letniego z muzealnymi eksponatami i pracami artysty. Żeby wróżba się spełniła, trzeba odnaleźć wskazane dzieło lub przedmiot na ekspozycji!

Wróżbę można wylosować, odwiedzając stoisko na parterze.

 • KSIĄŻKA DLA DZIECI “TROCHĘBAJKI O JANIE MATEJCE” JAGODY GUMIŃSKIEJ-OLEKSY I KATARZYNY MAZIARZ-GÓRKI
"Trochębajki o Janie Matejce" to zbiór opowieści i wspomnień o artyście, którymi dzielą się bohaterowie jego obrazów oraz inne, nieoczywiste postacie. Tylko dzięki nim możemy spojrzeć na artystę z perspektywy jego pędzla, a nawet pewnego charakternego buta, podsłuchać rozmowę matejkowskich aniołów z kościoła Mariackiego, zajechać do XIX-wiecznego Krakowa wraz z pewną damą o wyglądzie jak z portretu i raz jeszcze ujrzeć czerwoną plamę czapki Stańczyka tańczącą gdzieś między Rynkiem a Grodzką. W zebranych tu historiach dzieci znajdą trochę bajki i trochę prawdy o najbardziej znanym polskim malarzu.

Książkę można kupić w kasie oddziału, w innych sklepikach MNK lub online - w ten weekend ze zniżką 10 %.
18-19.05.2024 (sobota-niedziela)
MNK GMACH GŁÓWNY: Galeria Rzemiosła Artystycznego, XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej
al. 3 Maja 1, godz. 10:00-18:00

Nie jest żadną niespodzianką, że Gmach Główny MNK kryje w sobie moc skarbów. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy i miłośniczki dawnych epok i historii, jak i ci, którym najbliższa jest współczesność. 

Galeria Rzemiosła Artystycznego przyciąga urokiem dawnych przedmiotów, zabierając zwiedzających w podróż przez kilka wieków. W przyćmionym świetle połyskuje porcelana, w kącie pełna rozmachu szafa ukrywa uporczywie swoją zawartość, falbaniasta suknia przypomina o niegdysiejszych przyjęciach… a to tylko kilka spośród ponad 4 tysięcy obiektów!

Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku zaskakuje różnorodnością: kolory, kształty, tworzywa, tematy, pomysły kompozycyjne tworzą niesamowitą mozaikę, w której znajdziemy zarówno dzieła, które zachwycą pięknem, jak i takie, które poruszą, zaniepokoją, lub rozbawią i rozczulą. 


W MNK Gmach Główny czekają na Was:
 • ŚCIEŻKA DLA DZIECI W PRZESTRZENI WYSTAWY XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ 
Podążając śladem 5 całkiem niezwykłych stanowisk, przekonacie się, że sztuka XX i XXI wieku jest pełna niespodzianek. Schowacie się we wnętrzu obrazu, zobaczycie siebie oczami kubistów w magicznym lustrze, zakręcicie kołem barw, przebudujecie obraz znanego artysty i ułożycie młodopolskie obrazy z puzzli. Będzie także miejsce na odpoczynek w pewnym przytulnym pokoiku oraz efektowne selfie. 

 • AUDIOPRZEWODNIK DLA DZIECI (I NIE TYLKO) PO WYSTAWIE XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ 
Kim jest Olbrzymka Dorota, co sztuka ma wspólnego z matematyką, kto malował w pracowni na strychu, czy rzeźba może tańczyć… Tyle pytań, tak samo wiele odpowiedzi! Można je poznać, zwiedzając galerię w towarzystwie wyjątkowych głosów w słuchawkach, które poprowadzą nas zupełnie nieoczekiwanymi ścieżkami. To głosy audioprzewodnika zrealizowanego w całości przez dzieci z Małej Ambasady MNK w roku szkolnym 2022/2023. Powstał z myślą zarówno o zaprzyjaźnionych ze sztuką współczesną, jak i tych, których ona onieśmiela. Dla tych, którzy lubią rozumieć i odbierać sztukę całkiem po swojemu.

Audioprzewodnik można pobrać poprzez kod QR przed wejściem do galerii. Dorosłym szukającym solidnej dawki wiedzy polecamy także standardowy audioprzewodnik dostępny poprzez urządzenia, które można wypożyczyć w kasie.

 • PRZESTRZENIE EDUKACYJNE NA WYSTAWIE XX+XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ: “Teksty i konteksty”
Czasami nie wiecie, co odpowiedzieć na zadawane przez dzieci pytania dotyczące zagadkowej sztuki współczesnej? Szukacie wsparcia w postaci przystępnej i dostępnej na wyciągnięcie ręki bazy wiedzy? Znajdziecie ją bezpośrednio w galerii!

Przestrzenie edukacyjne “Teksty i konteksty” to 7 wydzielonych na wystawie przestrzeni, w których można znaleźć materiały o twórczości najbardziej znanych artystek i artystów, wyjaśnienie ważnych pojęć, kontekst historyczny i kulturowy: osie czasu, zdjęcia, muzykę i cytaty z literatury z epoki, zdjęcia oraz wypowiedzi twórców i twórczyń, a także film, w którym kuratorzy i kuratorki galerii opowiadają o swoich ulubionych dziełach. Przydadzą się bardziej dorosłym, ale polecamy je także tej części młodszej publiczności, które chętnie ogląda stare fotografie i słucha muzyki :)

 • KARTY DO GRY MUZEALNEJ W GALERII RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGO: “W poszukiwaniu kamienia filozoficznego”
Ponad trzysta lat temu, w czasach niezwykle burzliwych, żył sobie pewien alchemik. Wprawdzie nie udało mu się wytworzyć ani złota, ani eliksiru nieśmiertelności, ale odkrył coś, co okazało się bardzo cenne. Co to było? 

Korzystając z kart do gry, odszukajcie w galerii kilkanaście pięknych i niezwykłych przedmiotów - w ich nazwach alchemik zaszyfrował sekret swojego odkrycia, który poznacie po wykonaniu zadania. Odpowiedzi sprawdzicie na stronie internetowej podanej w treści karty. Gra muzealna jest przeznaczona zarówno dla dorosłych i młodzieży, jak i opiekunów z dziećmi.

Karty można pobrać na stoisku przed wejściem do Galerii Rzemiosła Artystycznego (I piętro).

 • KSIĄŻKA DLA DZIECI: “Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” Jagody Gumińskiej-Oleksy z ilustracjami Pauliny Wyrt
Nie każdy wie, że ukryte w zakamarkach muzealnych wystaw przedmioty mogą posiadać czarodziejską moc opowiadania zaskakujących historii. Wystarczy poczekać na moment zupełnej ciszy i dobrze nadstawić ucha… albo zajrzeć do “Opowieści przedmiotów”! Dzięki tej szczególnej książce można poznać sprawy, o których milczą tradycyjne przewodniki: dowiedzieć się, czy w noc świętojańską także buty mogą przynosić szczęście, co może się kryć po drugiej stronie lustra, dlaczego nie należy zbyt intensywnie machać wachlarzem… 

“Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” to zestaw baśni zainspirowanych niezwykłymi przedmiotami ze zbiorów MNK. Niektóre z nich można znaleźć w Galerii Rzemiosła Artystycznego - zachęcamy do odszukania ich i sprawdzenia, jakie historie opowiedzą Wam!

Książkę można kupić w księgarni muzealnej stacjonarnej lub online - w ten weekend ze zniżką 10 %. Lubicie audiobooki? Posłuchajcie fragmentów książki czytanych przez autorkę.

 • GRY: Dixit MNK i karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” 
Granie w Muzeum? Dlaczego nie – jasne przestrzenie Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku sprzyjają różnym aktywnościom. To szczególna okazja, by usiąść na poduszkach i zagrać w otoczeniu dzieł, które mogłyby składać się na kolejne talie Dixit.

Zapraszamy do grania na dwu stoiskach Dixit: przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku (2 piętro) oraz w samej Galerii, wokół dzieł współczesnych artystów i artystek. Dzięki dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury. Spróbujcie odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart.

Grę wypożyczycie przed wejściem do Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku (II piętro). Zapraszamy na stoiska w godz. 12:00-16:00. 


 

20-21.04.2024 (sobota-niedziela)
MNK CIOŁEK, Galeria Sztuki Dawnej Polski. XII-XVIII w.
ul. Kanonicza 17, 10:00-16:00

W przytłumionym świetle połyskują złocenia, z ram wyłaniają się zagadkowe postacie w fantazyjnych nakryciach głowy, w dali woła nas pejzaż z zamkiem i górami przywodzący na myśl najstarsze legendy…

MNK Ciołek to nie tylko miejsce dla tych, którzy chętnie przenieśliby się w czasie do średniowiecza czy chociażby baroku - jest też prawdziwym królestwem wszystkich tych, którzy lubią tajemnice, odkrywanie złożonej symboliki i tropienie źródeł zaskakujących przedstawień

 • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I RODZIN: „Siejemy raj”

  Kwiecień to najodpowiedniejszy miesiąc, by powędrować w głąb czasu i zajrzeć za mury średniowiecznego ogrodu.

  Z przewodnikiem w postaci naszej karty udajcie się na poszukiwania do galerii “Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII w.” i odnajdźcie rosnące na żyznej glebie dzieł sztuki rośliny. Przypatrzcie się im z uwagą botanika i prześledźcie ich symbolikę – dzięki temu z pomocą kredek uda się Wam sprawić, by przyklasztorny ogród bujnie rozkwitł. Bądźcie ostrożni! Za murami ogrodu przysiadł smok, a wśród zarośli sunie ślimak i bardzo nie chce, by ktoś mu przeszkodził w wiosennym spacerze.

  Karty, kredki i ołówki można pobrać na miejscu.

 • KARTY DO GRY MUZEALNEJ: „Tajemnice biskupiego Pałacu”

  Pewien entuzjasta muzeów, Wieńczysław Nieszczególny, postanowił wydać broszurę poświęconą detalom najciekawszych, najbardziej frapujących dzieł z galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII”. Jest jednak dość roztrzepany i zgubił listę z ich tytułami, która miała być podstawą spisu treści. Wydawca broszury liczy na Waszą pomoc!

  Korzystając z przygotowanych zestawów kart, urządźcie własne poszukiwania w galerii – to świetne ćwiczenie spostrzegawczości i dociekliwości oraz okazja, by zwrócić uwagę na tajemnicze i zaskakujące szczegóły ukryte w dziełach sztuki. Odpowiedzi sprawdzicie na stronie internetowej podanej w treści karty.

  Gra muzealna jest przeznaczona zarówno dla dorosłych i młodzieży, jak i opiekunów z dziećmi.16-17.03.2024 (sobota-niedziela)
MNK MEHOFFER, Muzeum biograficzne Józefa Mehoffera

ul. Krupnicza 26, godz. 10:00-16:00

Zaciszny zabytkowy Dom Józefa Mehoffera to idealne miejsce na wiosnę: wielobarwne witraże niegdysiejszego Gospodarza i rozkwitające nawet na ścianach kwiaty potrafią najlepiej przypomnieć o budzącej się do życia przyrodzie. 

Swojsko skrzypiąca podłoga, ważki przysiadające na zasłonach i zapach przywodzący wspomnienia tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Odnajdą się tu wszyscy ci, którzy lubią zaszyć się w ciszy w przytulnym kącie i… tworzyć, grać w gry lub po prostu pomyśleć. A ci, którzy tęsknią za ruchem, koniecznie muszą zajrzeć do coraz bardziej zieleniejącego się ogrodu!

 • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I OPIEKUNÓW: „W świecie witrażu” 
Lubicie zastanawiać się nad światem? A może wolicie przyglądać się dziełom sztuki tak uważnie, że niemal wodzicie po nich nosem, lub też bardziej cieszy Was własna twórczość? W karcie zadań poświęconej witrażom zastanowicie się nad naturą światła niczym prawdziwi filozofowie i filozofki, zbadacie szkiełko po szkiełku wybrany witraż Mehoffera i zaprojektujecie własny, a nawet poznacie bliżej baśniowe istoty, których sporo kryje się w zakamarkach starego domu.

Będzie też okazja, by skorzystać z przybornika kolorowych folii i sprawdzić, czym różni się świat niebieski od czerwonego i zielonego oraz który z nich jest Wam najbliższy. Przyda się tu mędrca szkiełko i oko, ale wierzymy, że i Wy możecie nimi zostać!


 • CIEKAWOSTKI O ROŚLINACH I PROJEKTOWANIE OGRODU
Jakie rośliny można spotkać w ogrodzie Mehoffera? Biegłych w botanice zachęcamy do samodzielnej identyfikacji okazów, a wszystkich – do losowania ciekawostek o kwiatach, drzewach i krzewach rosnących w tym największym ogrodzie w okolicy.

Tych, którzy już oczami wyobraźni widzą okolicę w pełnym rozkwicie, zapraszamy do zaprojektowania własnego ogrodu – na wszystkich architektów i architektki krajobrazu czekają specjalne karty, kredki i ołówki.


Granie w Muzeum? Dlaczego nie – gościnny Dom Mehoffera sprzyja miłemu spędzaniu czasu. Sięgnijcie po poduszki, wybierzcie miejsce i wypożyczcie jedną z naszych gier. Dzięki muzealnemu dodatkowi do gry Dixit nie tylko spróbujecie znanej rozrywki w nowej odsłonie, ale też poznacie lepiej kolekcję MNK. Karty „W poszukiwaniu kwiatu paproci” to z kolei zaproszenie do świata fantastycznych i mitologicznych istot, z których niejedna zamieszkuje muzealne mury.
 
Spróbujcie też odnaleźć dzieła, które zainspirowały niektóre z kart do gry.
17-18.02.2024 (sobota-niedziela)
MNK ARSENAŁ, Galeria Broń i Barwa

ul. Pijarska 8, godz. 10:00-18:00

Galeria Broń i Barwa otwiera na świat turniejów, rycerzy i pełnych emocji wydarzeń z ubiegłych wieków. Zobaczycie tu pochód husarskich koni, widowiskowo pokazane najrozmaitsze elementy uzbrojenia, a nawet… kordelas, który przywiózł pisarz Henryk Sienkiewicz z podróży do Afryki.

Gratka dla małych i dużych miłośników oraz miłośniczek minionych epok - bo dawne militaria to także ciekawa symbolika, odbicie postępu techniki i technologii oraz nieocenione źródło wiedzy o historii, modzie i poglądach ludzi.
 

W Galerii Broń i Barwa czekają na Was:
 • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI - Dla Walecznych Dziewczynek i Chłopców Wojowników
Wiadomo, że każdy rycerz i rycerka najchętniej aktywnie działa, zamiast siedzieć w kącie. Z naszą kartą zadań w ręce wiadomo, co robić! Można ją pobrać bezpłatnie w przestrzeni ekspozycji, a potem - wspólnie zastanowić się nad tym, jakie cechy powinien mieć dobry rycerz bądź rycerka, odnaleźć wszystkie elementy dawnego uzbrojenia i prześledzić etapy rycerskiej edukacji. 

Kartę koniecznie zabierzcie ze sobą do domu - znajdziecie na niej przepis na wykonanie recyklingowego szyszaka, miecza i tarczy.

 • INTERAKTYWNA PREZENTACJA - Tapiseria “Przegląd wojsk pod Zabłudowem”
Tapiseria, Zabłudów… same trudne słowa? To tylko pozory! Dzięki tej prezentacji z łatwością wkroczycie do wnętrza pieczołowicie utkanego świata sprzed prawie 300 lat. Ujrzycie powiewające proporce, pędzące konie i powoli przesuwające się po niebie chmury. Dowiecie się, kim byli dragoni, a kim petyhorcy, czym jest czambon i dywdyk i jak to naprawdę było z tą husarią. 

Multimedialna prezentacja pozwala krok po kroku poznać bliżej poszczególne elementy przedstawionej na tapiserii, czyli dekoracyjnej tkaninie sceny, przyjrzeć się dokładnie powiększonym szczegółom, a dzięki animacjom i muzyce wczuć w klimat epoki. 
 
 • REKWIZYTY EDUKACYJNE
Lubicie odkrywać tajemnicze zakamarki i zaglądać w ciemne kąty w poszukiwaniu ukrytych skarbów? Jeśli tak, koniecznie odnajdźcie na wystawie oznaczone wizerunkiem ręki szuflady i sprawdźcie, co się w nich chowa.

Wprawdzie jesteśmy w muzeum, ale tym razem wolno dotykać niezwykłych znalezisk: w szufladach umieszczone zostały rekwizyty edukacyjne związane z obiektami pokazywanymi na wystawie. Śmiało możecie sprawdzić, jaki w dotyku jest hełm i misiurka, z czego zrobiony został buzdygan, a z czego szabla. Doskonale wiemy, że czasami nic nie powie nam tyle o materiałach, dawnych technikach i kontekście użytkowania zabytkowych przedmiotów, co dotyk!