{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Słowa kluczowe:

Bliżej Kultury

Dziennikarze i blogerzy w Pracowni Digitalizacyjnej MNK

  • Kto zostanie wykonawcą portalu służącego do prezentacji zasobów cyfrowych Muzeum Narodowego w Krakowie? Jak wygląda muzealna pracownia digitalizacji? Jakie umiejętności i sprzęt trzeba posiadać, aby sfotografować trójwymiarowe dzieło sztuki na potrzeby nowoczesnej platformy cyfrowej. Tego wszystkiego dowiedzieli się dziennikarze i blogerzy podczas konferencji prasowej połączonej z wizytą studyjną, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu „Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce – Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji. Zwycięzcą przetargu okazała się łódzka firma MobileMS, Spółka z o.o. Jej główne zadania to zaprojektowanie, wykonanie i wdrożenie portalu internetowego, służącego do prezentacji zdjęć i opisów dzieł sztuki z kolekcji Muzeum. Platforma cyfrowa ma pomieścić wszystkie dotychczasowe, jak i powstałe w ramach projektu „Bliżej kultury…”, zasoby cyfrowe MNK. To ponad 130 000 zdjęć bezcennych dzieł sztuki oraz ich opisów!

    – Planowany portal ma być zaprojektowany zgodnie z założeniem, że cyfrowe zasoby powinny być dostępne dla jak największego grona odbiorców, a nie służyć tylko specjalistom. Aby było to możliwe, portal będzie nie tylko swoistym katalogiem zbiorów, co zakłada jego charakter naukowy. Akcent zostanie położony na prezentację należących do MNK zabytków i dzieł sztuki w sposób zrozumiały, z silną formułą edukacyjną i społecznościową – tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

    Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.

    Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • fot. Agata Jabłońska

  • fot. Agata Jabłońska

  • fot. Agata Jabłońska

  • fot. Agata Jabłońska

  • fot. Agata Jabłońska

  • fot. Agata Jabłońska