Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

XXIV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w MNK

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

XXIV finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w MNK

Muzeum Narodowe w Krakowie

10.01.2016
niedziela
wstęp wolny
Na naszym blogu: Tuż przed metą – finał WOŚP w MNK
Od 6 lat krakowski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dniu finału przenosi się do najstarszego oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Tego dnia nasz oddział będzie pełnił nie tylko funkcję galerii, ale również studia telewizyjnego (relacje z tarasu Sukiennic), charakteryzatorni i zaplecza dla artystów grających na Rynku. Galeria będzie czynna do godz. 19.00!

We wszystkich oddziałach MNK będzie prowadzona przez wolontariuszy zbiórka pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wstęp do galerii stałych Muzeum jest bezpłatny tego dnia – jak w każdą niedzielę. Wyjątkowo za darmo można będzie obejrzeć wystawę Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella w Gmachu Głównym MNK.

Muzeum jak co roku zaprasza wszystkich kwestujących wolontariuszy Orkiestry na gorące napoje do swoich oddziałów w Krakowie i Zakopanem.

Tradycyjnie już Muzeum przygotowało aukcje specjalne na rzecz WOŚP:

Wieczór wśród skarbów włoskich muzeów w MNK
Przedmiotem licytacji jest wieczór na wystawie Maria. Mater Misericordiae (23.06–09.10.2016). Na ekspozycji organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 zobaczymy blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane będą dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco. Zwycięzca aukcji będzie mógł w dowolny wieczór w trakcie trwania wystawy z przyjaciółmi lub rodziną zwiedzić wystawę "po godzinach". Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich uczestników tego wydarzenia. Dodatkowo zwycięzca aukcji otrzyma dwuosobowe zaproszenie na wernisaż wystawy. http://aukcje.wosp.org.pl/wieczor-wsrod-skarbow-wloskich-muzeow-w-mnk-i2672327

Wyjątkowy Widz Muzeum Narodowego w Krakowie
Zwycięzca aukcji otrzyma wyjątkową kartę wstępu na wszystkie wystawy i wydarzenia w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2016 roku. Zaproszenie obejmuje wstęp na wszystkie wystawy, warsztaty, koncerty i wydarzenia, organizowane w tym roku przez Muzeum Narodowe w Krakowie i dotyczy nie tylko zwycięzcy aukcji, ale także jego rodziny lub przyjaciół (maksymalnie 5 wskazanych osób). Zwycięzca otrzyma także specjalny certyfikat Wyjątkowego Widza oraz kufer wyjątkowych prezentów od Muzeum Narodowego w Krakowie. http://aukcje.wosp.org.pl/wyjatkowy-widz-muzeum-narodowego-w-krakowie-i2672353

Wieczór z Modną w MNK
Nagrodą będzie możliwość spędzenia wieczoru z przyjaciółmi lub rodziną na wystawie Modna i już! Moda w PRL prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie od 19.12.2015–17.04.2016. Zwycięzcę aukcji zapraszamy na oprowadzanie "po godzinach". Muzeum przygotuje specjalne pamiątki z wystawy dla wszystkich uczestników tego spotkania. http://aukcje.wosp.org.pl/wieczor-z-modna-w-mnk-i2672373

Program Oddziałów MNK
10 stycznia 2016

Gmach Główny, al. 3 Maja 1,10.00–16.00
Galeria "Broń i Barwa w Polsce" poświęcona jest uzbrojeniu od wczesnego średniowiecza do II wojny światowej.

Galeria Rzemiosła Artystycznego (kolekcja tkanin, złotnictwa, szkła, ceramiki, mebli, instrumentów muzycznych oraz judaików).

Dźwiękowy Mikroskop – interaktywna instalacja dźwiękowa.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku (jedna z największych prezentacji rodzimej sztuki od ubiegłego stulecia aż po czasy współczesne, od prac Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego po prace Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy najmłodszego pokolenia artystów – Katarzyny Kozyry i Alicji Żebrowskiej).

 • Wystawa czasowa Modna i już! Moda w PRL – o godz. 12.00 oprowadzanie tematyczne po wystawie pt. Moda i władza. Prowadzenie: Anna Warzecha (wystawa płatna)
 • Finisaż wystawy Romans z grafiką. Od Albersa do Vostella, która prezentuje 92 prace autorstwa 35 ważnych i uznanych artystów 2. połowy XX wieku, wywodzących się z Europy i USA, m.in.: Karela Appela, Armana, Georga Baselitza, Louise Bourgeois, Sophie Calle, Allena Jonesa, Roberta Matty, Mimmo Paladino, Roya Lichtensteina i innych sław
 • Wystawa czasowa Gisèle Freund. Sceny fotograficzne i portrety
 
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 1–3, 10.00–19.00
Galeria jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce i jedną z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. W Galerii znajdują się dzieła najwybitniejszych polskich malarzy, m.in. Michałowskiego, Grottgera, Matejki, Siemiradzkiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego.

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41, 10.00–16.00
Muzeum od ponad 100 lat gromadzi zabytki związane z pracą artystyczną i pedagogiczną oraz pasją kolekcjonerską Jana Matejki, prezentując obiekty związane z kulturą Polski, Europy oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Domu Jana Matejki popularyzuje się nieznane aspekty życia i twórczości artysty, jego bogate zbiory rzemiosła, tkanin i militariów.
 
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, ul. Piłsudskiego 10–12, 10.00–16.00
W ramach ekspozycji można zobaczyć ponad 2500 najcenniejszych monet, medali i banknotów
z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego, a jej uzupełnieniem są wystawy prezentujące bezcenne starodruki i mapy z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Posesję okalają dziedzińce i ogrody. W ogrodowym lapidarium złożone zostały kamienne fragmenty architektoniczne kościołów i kamienic krakowskich.

Kamienica Szołayskich, pl. Szczepański 9,10.00–16.00
Wystawa czasowa Szuflada Szymborskiej. Ekspozycja wprowadza widza w prywatny świat poetyckiej wyobraźni i intelektualnych inspiracji noblistki.
 
Muzeum Książąt Czartoryskich, „Arsenał” – Galeria Sztuki Starożytnej, ul. Pijarska 8, 10.00–16.00
Prezentacja zabytków sztuki starożytnej: egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej – m.in. egipskich sarkofagów z mumiami, zbioru fragmentów papirusów z tekstami Księgi umarłych, greckich waz czarnofigurowych i czerwonofigurowych, rzymskich posągów i sarkofagów.
 
Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, 10.00–16.00
Wnętrza Domu Józefa Mehoffera odtwarzają dawny wystrój i klimat siedziby artysty. Wypełniają je w znacznej mierze te same co niegdyś zabytkowe meble, żyrandole, makaty, zegary oraz dzieła sztuki, w tym liczne prace artysty: witraże, obrazy olejne, projekty, rysunki etc. Budynek otacza piękny ogród odnowiony zgodnie z projektem Józefa Mehoffera.

Pokaz fotografii Ozdobić wiejski kościół. Józefa Mehoffera polichromia kościoła w Lubieniu.
 
EUROPEUM – Ośrodek Kultury Europejskiej, pl. Sikorskiego 6, 10.00 –16.00
Prezentacja malarstwa i rzeźby europejskiej od XII do XX wieku – m.in. obrazy Paola Veneziano, Lorenza Lotto, Jana van Goyena, Nicolasa Maesa, Bernarda Strozziego, Alessandra Magnasco, François-Xaviera Fabre’a, Maurice’a de Vlamincka oraz rzeźby Thorvaldsena, Antonia Canovy i Gustava Vigelanda.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, 10.00 –16.00
Gotycko-renesansowy pałac (XVI w.), w którym prezentowane są dwie galerie stałe: „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek” oraz „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Najważniejszymi eksponatami w galerii są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410) oraz nieznana dotąd szerzej kolekcja ikon, która jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zbiorów malarstwa cerkiewnego w Europie Środkowej. W podziemiach mieści się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej Kraków na wyciągnięcie ręki: kilkaset zabytkowych kopii najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z katedry krakowskiej i kościoła Mariackiego.


Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19, 10.00 –17.00
Muzeum biograficzne prezentuje życie i twórczość kompozytora, ukazuje jego kontakty z Zakopanem i folklorem Podhala, gromadzi zachowane po nim rzeczy osobiste (m.in. portrety autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza).

Współpraca Muzeum Narodowego w Krakowie i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

 • 2006/2007 – WOŚP przekazała MNK trzy defibrylatory
  Defibrylatory – urządzenia, które bardzo skutecznie przywracają normalną pracę serca osobie, której serce przestało bić – zostały zakupione przez WOŚP w ramach akcji „1% podatku – defibrylator”. Defibrylatory znajdują się w trzech Oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie – Gmachu Głównym, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego i Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. W związku z tym darem przeszkolono pracowników Muzeum w zakresie pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora AED, zgodnie z amerykańskim standardem AHA.

 • Rok 2009 – MNK zorganizowało wystawę na Przystanku Woodstock
  Na zaproszenie Jerzego Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Muzeum Narodowe w Krakowie prezentowało w Kostrzynie podczas Przystanku Woodstock Galerię Sztuki w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. Przez 4 dni wystawę obejrzało co najmniej 100 tysięcy osób. Pokazane zostały reprodukcje wybranych dzieł z kolekcji Muzeum. Szczególnie zaakcentowano prezentację poświęconą Galerii w Sukiennicach, która została otwarta – po remoncie – w 2010 roku.

 • Od 2010 roku – Jerzy Owsiak Ambasadorem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, a Muzeum partnerem krakowskiego Sztabu WOŚP
  „Będę ambasadorem Sukiennic z przyjemnością, rozkoszą, miłością i zaszczytem do końca świata i jeden dzień dłużej. Będę o Sukiennicach mówił i snuł pieśni wszędzie i o każdej porze. Będę opowiadaczem i wizjonerem każdego pomysłu. Będę nakłaniał, namawiał i wyjaśniał – będę całym sercem z Muzeum”.

 • Od 2010 roku wystawa Muzeum gości w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
  Reprodukcje wybranych obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie pokazywane są małym pacjentom i ich rodzinom m.in. na Oddziale Onkologii i Hematologii. Reprodukcje pochodzą z wystawy prezentowanej przez Muzeum w 2009 roku na Przystanku Woodstock. Są to m.in.: Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki, Apollo Stanisława Wyspiańskiego, Marysia i Burek na Cejlonie Stanisława Ignacego Witkiewicza, Żurawie Józefa Chełmońskiego.

 • Rok 2011 – Srebrny Medal od Fundacji WOŚP dla Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew
  Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przyznała Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofii Gołubiew specjalny srebrny medal za niezwykłą i przyjazną współpracę.

 • Od 2011 roku – w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach gości Sztab WOŚP
  Sztab mieści się w pomieszczeniach Mediateki, a na tarasie Sukiennic organizowane jest studio TVP Kraków. W Oddziałach MNK prowadzona jest zbiórka na rzecz WOŚP, a wolontariuszy częstujemy gorącymi napojami. W 2015 roku w Sztabie Orkiestry w Sukiennicach pracowało blisko 100 osób, a rozliczało się ponad 500 wolontariuszy. Zebrano 433 506,79 zł.
Na naszym blogu: Tuż przed metą – finał WOŚP w MNK