Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Pojmanie Chrystusa. Prezentacja kwatery Retabulum Augustiańskiego Nicolausa Haberschracka 06.11.2015-17.01.2016 Pojmanie Chrystusa. Prezentacja kwatery Retabulum Augustiańskiego Nicolausa Haberschracka

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17) można oglądać wystawę  będącą pokłosiem projektu badawczego pt. "Nicolaus Haberschack - pictor de Cracovia", który przeprowadzili w latach 2011-2013 pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie wraz z zaproszonymi do tego przedsięwzięcia specjalistami.

Przedmiotem projektu była analiza dwunastu kwater autorstwa Nicolausa Haberschracka, które stanowią pozostałości retabulum ołtarza głównego kościoła Augustianów pw. św. Katarzyny w Krakowie, jak również dwustronnie malowany fragment z kościoła parafialnego św. św. Piotra i Pawła w Niegowici, zestawiany niekiedy z cyklem augustiańskim.

Tematem prezentacji w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka jest obraz "Pojmanie Chrystusa" Nicolausa Haberschracka - kwatera skrzydła retabulum ołtarza głównego w kościele Augustianów. Do tego odnosi się przekaz z 1468 roku, mówiący o kontrakcie, który z Augustianami zawarł "Nicolaus Haberschrak pictor de Cracovia". Warto podkreślić, że jest to pierwszy przypadek w dziejach powstawania nastaw ołtarzowych w Krakowie, kiedy znamy nazwisko twórcy i dysponujemy też (częściowo) przechowanym dziełem.

Wystawa w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka ma na celu przedstawienie aktualnej wiedzy na temat mistrza  Nicolausa Haberschracka, która w poważnym stopniu przewartościowuje dotychczasowe widzenie jego osobowości artystycznej. Pokazowi towarzyszyć będzie planszowa i multimedialna dokumentacja możliwości badawczych Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka oraz Laboratorium Analiz Nieniszczących i Badań Obiektów Zabytkowych MNK, która z pewnością podda w wątpliwość obiegowe poglądy na temat stanu zachowania retabulum ołtarza głównego kościoła Augustianów p.w. św. Katarzyny na Kazimierzu w Krakowie - głównego, poświadczonego źródłowo i datowanego dzieła mistrza Haberschracka.

Projekt badawczy "Nicolaus Haberschrack – pictor de Cracovia" został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Autor: Regina Klincewicz-Krupińska, Wojciech Marcinkowski

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków parter
  • przerwa techniczna: codziennie 13.00-13.30
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek: 10.00-19.00
  • środa-czwartek: 10.00-18.00
  • piątek-sobota: 10.00-19.00
  • niedziela: 10.00-18.00
Nicolaus Haberschrack, Pojmanie Chrystusa
Kwatera z retabulum ołtarza głównego z kościoła augustianów w Krakowie, 1468, wys. 124 cm, szer. 103 cm. Więcej na temat dzieła w portalu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe.
Dzieło Nicolausa Haberschracka

Wokół wystawy

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję