Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

DIXIT MNK - OFICJALNY DODATEK DO GRY Z OBRAZAMI POLSKICH MISTRZÓW SZTUKI

fot. Mykyta Platonov, Pracownia Fotograficzna MNK

DIXIT MNK - OFICJALNY DODATEK DO GRY Z OBRAZAMI POLSKICH MISTRZÓW SZTUKI

Współcześni artyści tworzą niezwykłe, wieloznaczne obrazy, które doskonale pobudzają wyobraźnię i pozwalają na snucie rozmaitych skojarzeń i odkrywanie ich wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak klasyczna sztuka może okazać się równie inspirująca! Niepowtarzalną okazję domowego doświadczenia sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie stworzyła współpraca pomiędzy naszym muzeum a partnerami: studiem Libellud (Francja), twórcami gry i firmą Rebel, jej polskim dystrybutorem. Klasyczna sztuka na moment zawładnęła głowami fanów gier. I wiele wskazuje na to, że to dopiero początek historii.
Dixit: MNK to 84 karty, które możesz wykorzystać jako alternatywną talię Dixit lub wymieszać z zestawem z dowolnej gry podstawowej. Znajdują się na nich fragmenty dzieł sztuki ze zbiorów MNK, pośród nich te znane: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej i Wernyhora Jana Matejki. Jest też kilka niespodzianek, od siedemnastowiecznych pejzaży, po zagadkowe grafiki z drugiej połowy XX wieku. To wycinek liczącej sobie ponad milion obiektów kolekcji Muzeum Narodowego - gromadzone od ponad 140 lat zbiory wciąż zaskakują i czekają na odkrycie. 
GRAJ W PLANSZÓWKI W MUZEUM
Na stworzeniu dodatku do gry zabawa się nie kończy. Już pierwszego dnia po oficjalnej premierze dodatku, w samym sercu Krakowa, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbył się minifestiwal gier planszowych - bezprecedensowe spotkanie osób grających w każdym wieku, połączone z twórczymi zadaniami, oprowadzaniami i prelekcjami, tworzeniem kolarzy i konkursami. Goście Sukiennic mieli tego dnia szansę poznać i wypróbować nie tylko nowy dodatek, lecz całe uniwersum Dixit: Dixit, Stella, Mysterium oraz Dixit-Puzzle. 

zobacz zdjęcia z premiery Dixit

Bardzo ważną częścią wydarzenia było pokazywanie naszych muzealnych przestrzeni i zbiorów, choć działo się to inaczej niż zazwyczaj - kluczem wyboru była nasza niezwykła talia. PIerwowzory kart Dixit wiszą w każdej z sal Sukiennic. W galerii pokazane są dzieła kilkunastu artystów znanych z talii Dixit, chociaż nie wszystkich reprezentują prace, które oglądamy na kartach... kto zna Dixit, ten wie, dlaczego:)
TO NIE (TYLKO) ZABAWA
W najbliższych miesiącach usłyszycie o Dixit nie raz. W październiku 2023 zaprosimy na szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą, nauczycieli i nauczycielek chcących włączyć karty z dziełami sztuki do zajęć w grupie. 

Do zabawy kartami przyłączyła się Polska Wikipedia, tworząc wyzwanie na Miesiąc Wyróżnionego Artykułu. Tworząc i rozwijając hasła związane z kolekcją MNK, możesz wygrać dodatek Dixit MNK od Wikimedia Polska, partnera Muzeum Narodowego.

To wciąż nie wszystko. Nim przyjdzie zima, postaramy się dostarczyć świeże wiadomości. O kolejnych akcjach i wydarzeniach dowiecie się w mediach społecznościowych MNK i Wydawnictwa Rebel.

→ znajdź Dixit MNK w e-księgarni Muzeum Narodowego w Krakowie
→ Dixit MNK w wyzwaniu Polskiej Wikipedii
TAJEMNICZA MICHALINA JANOSZANKA
Czy wiesz, że cyfrowy katalog Muzeum Narodowego w Krakowie jest również miejscem publikacji tekstów poświęconych dziełom sztuki? To właśnie tam będziemy publikować nowe artykuły i materiały o obiektach, które znacie z talii Dixit MNK.
Pierwszy tekst już jest! To szkic poświęcony wyjątkowej dla nas postaci: tajemniczej, wciąż nie całkiem poznanej Michaliny Janoszanki. Dowiecie się w nim między innymi, w jakim innym miejscu w Krakowie można zobaczyć kilka prac artystki. 

→ przeczytaj esej Urszuli Kozakowskiej-Zauchy Tajemnicza Milchalina Janoszanka
fotogaleria w katalogu zbiory.mnk.pl 
POTENCJAŁ EDUKACYJNY GIER PLANSZOWYCH
W październiku 2023 Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na szkolenie dla osób pracujących w edukacji - nauczycieli i nauczycielki, animatorów i animatorki kultury. Warsztaty o wykorzystywaniu gier planszowych jako narzędzia do nauki poprowadzi Urszula Świat, koordynatorka projektów edukacyjnych w Rebel. → czytaj więcej
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję