{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

DIXIT MNK - OFICJALNY DODATEK DO GRY Z OBRAZAMI POLSKICH MISTRZÓW SZTUKI

fot. Mykyta Platonov, Pracownia Fotograficzna MNK

DIXIT MNK - OFICJALNY DODATEK DO GRY Z OBRAZAMI POLSKICH MISTRZÓW SZTUKI

Współcześni artyści tworzą niezwykłe, wieloznaczne obrazy, które doskonale pobudzają wyobraźnię i pozwalają na snucie rozmaitych skojarzeń i odkrywanie ich wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak klasyczna sztuka może okazać się równie inspirująca! Niepowtarzalną okazję domowego doświadczenia sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie stworzyła współpraca pomiędzy naszym muzeum a partnerami: studiem Libellud (Francja), twórcami gry i firmą Rebel, jej polskim dystrybutorem. Klasyczna sztuka na moment zawładnęła głowami fanów gier. I wiele wskazuje na to, że to dopiero początek historii.
Dixit: MNK to 84 karty, które możesz wykorzystać jako alternatywną talię Dixit lub wymieszać z zestawem z dowolnej gry podstawowej. Znajdują się na nich fragmenty dzieł sztuki ze zbiorów MNK, pośród nich te znane: Dama z gronostajem Leonarda da Vinci, Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej i Wernyhora Jana Matejki. Jest też kilka niespodzianek, od siedemnastowiecznych pejzaży, po zagadkowe grafiki z drugiej połowy XX wieku. To wycinek liczącej sobie ponad milion obiektów kolekcji Muzeum Narodowego - gromadzone od ponad 140 lat zbiory wciąż zaskakują i czekają na odkrycie. 
GRAJ W PLANSZÓWKI W MUZEUM
Na stworzeniu dodatku do gry zabawa się nie kończy. Już pierwszego dnia po oficjalnej premierze dodatku, w samym sercu Krakowa, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbył się minifestiwal gier planszowych - bezprecedensowe spotkanie osób grających w każdym wieku, połączone z twórczymi zadaniami, oprowadzaniami i prelekcjami, tworzeniem kolarzy i konkursami. Goście Sukiennic mieli tego dnia szansę poznać i wypróbować nie tylko nowy dodatek, lecz całe uniwersum Dixit: Dixit, Stella, Mysterium oraz Dixit-Puzzle. 

zobacz zdjęcia z premiery Dixit

Bardzo ważną częścią wydarzenia było pokazywanie naszych muzealnych przestrzeni i zbiorów, choć działo się to inaczej niż zazwyczaj - kluczem wyboru była nasza niezwykła talia. PIerwowzory kart Dixit wiszą w każdej z sal Sukiennic. W galerii pokazane są dzieła kilkunastu artystów znanych z talii Dixit, chociaż nie wszystkich reprezentują prace, które oglądamy na kartach... kto zna Dixit, ten wie, dlaczego:)
TO NIE (TYLKO) ZABAWA
W najbliższych miesiącach usłyszycie o Dixit nie raz. W październiku 2023 zaprosimy na szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą, nauczycieli i nauczycielek chcących włączyć karty z dziełami sztuki do zajęć w grupie. 

Do zabawy kartami przyłączyła się Polska Wikipedia, tworząc wyzwanie na Miesiąc Wyróżnionego Artykułu. Tworząc i rozwijając hasła związane z kolekcją MNK, możesz wygrać dodatek Dixit MNK od Wikimedia Polska, partnera Muzeum Narodowego.

To wciąż nie wszystko. Nim przyjdzie zima, postaramy się dostarczyć świeże wiadomości. O kolejnych akcjach i wydarzeniach dowiecie się w mediach społecznościowych MNK i Wydawnictwa Rebel.

→ znajdź Dixit MNK w e-księgarni Muzeum Narodowego w Krakowie
→ Dixit MNK w wyzwaniu Polskiej Wikipedii
TAJEMNICZA MICHALINA JANOSZANKA
Czy wiesz, że cyfrowy katalog Muzeum Narodowego w Krakowie jest również miejscem publikacji tekstów poświęconych dziełom sztuki? To właśnie tam będziemy publikować nowe artykuły i materiały o obiektach, które znacie z talii Dixit MNK.
Pierwszy tekst już jest! To szkic poświęcony wyjątkowej dla nas postaci: tajemniczej, wciąż nie całkiem poznanej Michaliny Janoszanki. Dowiecie się w nim między innymi, w jakim innym miejscu w Krakowie można zobaczyć kilka prac artystki. 

→ esej Urszuli Kozakowskiej-Zauchy: Tajemnicza Milchalina Janoszanka
fotogaleria w katalogu zbiory.mnk.pl 
→ esej Agaty Jabłońskiej: Czy te obrazy są na serio? Przeczytaj, w jaki sposób zbiory cyfrowe MNK pomogły nam stworzyć specjalną talię Dixit
POTENCJAŁ EDUKACYJNY GIER PLANSZOWYCH
W październiku 2023 Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na szkolenie dla osób pracujących w edukacji - nauczycieli i nauczycielki, animatorów i animatorki kultury. Warsztaty o wykorzystywaniu gier planszowych jako narzędzia do nauki poprowadzi Urszula Świat, koordynatorka projektów edukacyjnych w Rebel. 
czytaj więcej


DIXIT MNK W GRZE
Zapraszamy do obejrzenia zapisu gry w Dixit MNK w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku!