Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

AUDIO-MAMBA 2023

Zdjęcia: Eliška Wilczek, Mykyta Platonov, Pracownia Fotograficzna MNK

AUDIO-MAMBA 2023

MAMBA to poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o muzeum partycypacyjne. Zaproszenie do współpracy, zamiast propozycji “skorzystania z oferty”. To próba zatarcia granicy między instytucją-nadawcą, a gościem-odbiorcą. Wreszcie, dzięki włączeniu w działania muzealne naprawdę młodych ludzi, tworzymy przestrzeń, w której dorośli nie muszą decydować o wszystkim. Sądzimy, że jest ona potrzebna, nawet (lub szczególnie) w tak poważnym miejscu, jak muzeum.
JAK TO DZIAŁA? 
Uczestnicy i uczestniczki projektu spotykają się od września do czerwca na regularnych warsztatach. Efekty pracy grupy są za każdym razem inne, łączy je to, że po zakończeniu rocznej pracy powstają materiały dostępne są dla wszystkich zwiedzających. W ten sposób przestrzeń muzeum staje się miejscem współtworzonym przez młodych ludzi. 
W każdym projekcie MAMBy to dzieci proponują swoją interpretację postawionego na początku roku zadania, a nasze muzeum przyjmuje ją i udostępnia publiczności. W muzeum partycypacyjnym zwiedzający mogą tworzyć treści, dzielić się nimi i łączyć wokół nich – to lekcja zarówno dla naszych młodych współpracowników, jak dla nas. 

Opiekę nad pracą Mambowiczów i Mambowiczek sprawują pracowniczki Zespołu ds. Programów dla Rodzin i Dzieci Działu Edukacji MNK, przy wsparciu wolontariuszek naszego Działu Edu. 

Mała Ambasada Muzeum Narodowego w Krakowie działa od 2018 roku – część uczestniczek i uczestników projektu zdążyła z niej wyrosnąć, wchodząc w 15 rok życia. Młode osoby dorastają razem z projektem i wracają do MNK ze swoimi klasami ze szkół średnich. Z MAMBą zdążyli między innymi: poznać scenariusz i kulisy tworzenia wielkich wystaw, opowiadać o artystach w trakcie oprowadzań, nakręcić film, zrealizować projekt fotograficzny zwieńczony własną wystawą i działać w przestrzeni miasta, w ramach plenerowych warsztatów. Mambowicze i Mambowiczki to nasi najlepsi odbiorcy: aktywni, wiedzący czego oczekują, poszukujący i znajdujący dobrą zabawę w muzeum.


MAMBOWICZE I MAMBOWICZKI
Tegoroczna grupa uczestników i uczestniczek projektu MAMBA działa w składzie: Leon Augustynowicz, Milena Augustynowicz, Klara Czajkowska, Roma Dygas-Zyder, Zofia Janc, Arisa Makihara, Józef Winiarczyk, Stanisław Zaucha, Antonina Zięciak, Magdalena Zomerska, Magdalena Żychowska. 


EDYCJA 22/23: TWORZYMY AUDIOPRZEWODNIK PO WYSTAWIE “XX + XXI. GALERIA SZTUKI POLSKIEJ”
Tegoroczny projekt MAMBy będzie poruszał kolejne obszary poznawania sztuki w muzeum – angażując nie tylko oczy, ale także uszy i język. Celem jest inspirowanie się nawzajem do odkrywania i oswajania sztuki nowoczesnej i współczesnej. Tworzony wspólnie audioprzewodnik oprócz podstawowych informacji o dziełach, zmieści zupełnie unikalne, subiektywne i emocjonalne wypowiedzi tworzących go osób. Dlaczego? Ponieważ to, co czujesz w kontakcie z dziełem w muzeum ma prawo być dokładnie takie, jak czujesz – zaufaj sobie, odbieraj i interpretuj jak uważasz!  

Dzieci samodzielnie wybrały dzieła do audioprzewodnika. Każde - jedno dzieło. Powstanie więc 12 nagrań dotyczących 12 wybranych prac – obrazów, rzeźb i instalacji, znajdujących się w różnych miejscach Galerii XX+XXI.
Wybrane dzieła to Demon Wojciecha Weissa, Portret Neny Stachurskiej Stanisława Ignacego Witkiewicza, Układ wieloelementowy X Jana Pamuły, 500x40x40 Mirosława Bałki, Dorota (Olbrzymka) Olafa Brzeskiego, Bajka zimowa Ferdynanda Ruszczyca, W pracowni Tadeusza Makowskiego, Pożądanie Piotra Bożyka, Szermierka Leona Chwistka, Obłok nad Dnieprem Jana Stanisławskiego, Krucha prywatność Łukasza Korolkiewicza i Taniec Marii Jaremy. 

Jak co roku w MAMBie, efekt końcowy jest zaledwie zwieńczeniem złożonych i wielowymiarowych przygotowań. Zanim powstanie przewodnik, cała grupa będzie miała czas zaprzyjaźnić się z Galerią XX+XXI. W harmonogramie projektu są warsztaty z opisywania wrażeń, spotkania poświęcone dźwiękom i emocjom, głosowo-instrumentalne improwizacje i praca plastyczna – audioprzewodnik MAMBy to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, a jego częścią będzie specjalna oprawa wizualna. 

Przed nami między innymi warsztaty z kuratorami galerii, spotkanie z rozmową o emocjach, które budzi sztuka nowoczesna i współczesna. Istotne znaczenie będą miały praktyczny warsztat z emisji głosu i praca w studio nagrań.  Premierę audioprzewodnika planujemy na drugą połowę czerwca 2023 roku – i to będzie czas na Twój ruch: przyjdź, zobacz, posłuchaj, podziel się wrażeniami! _______________
Mała Ambasada MNK  to projekt Działu Edukacji MNK
Koordynatorka: Izabela Lechowicz-Woźniczka,
Współpraca: Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz-Górka
Wolontariuszki: Małgorzata Kosch i Anna Sternalska
Zespół dzieci: Leon Augustynowicz, Milena Augustynowicz, Klara Czajkowska, Roma Dygas-Zyder, Zofia Janc, Arisa Makihara, Józef Winiarczyk, Stanisław Zaucha, Antonina Zięciak, Magdalena Zomerska, Magdalena Żychowska
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję