{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wiosenne Wieczory Kameralne

fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

Wiosenne Wieczory Kameralne

Zapraszamy do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem na koncerty w ramach Wiosennych Wieczorów Kameralnych (dawniej Marcowych Wieczorów Kameralnych).

2 kwietnia 2016, godz. 18.00 - recital fortepianowy Tomasza Kamieniaka

W PROGRAMIE:

  • Józef Wieniawski (1837-1912)
    Deuxieme Tarantelle op.35

  • Charles Valentin Alkan (1813-1888)
    Symphonie pour piano seul op.39 nr.4-7
    Allegro moderato
    Marche funebre. Andantino
    Menuet. Tempo di minuetto
    Finale. Presto

  • Karol Szymanowski (1882 - 1937)
    Fantazja C-dur op.14
    Grave
    Non troppo allegro ma molto passionato e affettuoso
    Allegro molto, deciso energico

  • Tomasz Kamieniak
    Barcarolle per pianoforte op.56 (2013)
    Impromptu pour piano. Hommage a Philip Glass op.60 (2014)


Tomasz Kamieniak - pianista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej. Umiejętności pianistyczne rozwijał również w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze pod kierunkiem prof. Rolf Dieter-Arensa oraz na Studiach Podyplomowych w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Zbigniewa Raubo. Uczestniczył m.in. w Kursie Mistrzowskim w Weimarze u Konstantina Scherbakova oraz doskonalił warsztat pianistyczny pod kierunkiem Lesliego Howarda. Zdobywca nagrody specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta w Weimarze, laureat Grand Prix na IV Konkursie na Projekt Nagraniowy "Zapomniana Muzyka Polska" Wydawnictwa Acte Prealable, stypendysta Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Richard Wagner Verband w Bayreuth. Występował m.in. w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Anglii, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Włoszech, Bułgarii. W dorobku kompozytorskim, obok przeważającej twórczości fortepianowej, znajdują się również dzieła organowe, klawesynowe, kameralne, pieśni, chóralne i muzyka filmowa. Utwory były wykonywane i zamawiane m.in. przez Gabrielę Szendzielorz, Annę Górecką, Aleksandrę Gajecką-Antosiewicz, Nicolasa Horvatha, Jakuba Urbańczyka.
Dyskografia artysty obejmuje trzy płyty kompaktowe.


3 kwietnia 2016, godz. 18.00 - koncert kameralny - Kazimierz Skowronek (skrzypce) i Joanna Domańska (fortepian)

W PROGRAMIE:

  • Franciszek Schubert (1797 - 1828)
    Sonata D -dur na skrzypce i fortepian, D. 384
    Allegro molto
    Andante
    Allegro vivace

  • Karol Szymanowski (1882 - 1937)
    9 Preludiów op. 1 na fortepian
    h-moll / d-moll / Des-dur / b-moll / d-moll / a-moll / c-moll / es-moll / b-moll

    Sonata d – moll na skrzypce i fortepian op.9
    Allegro moderato
    Andantino tranquillo e dolce
    Finale. Allegro molto, quasi presto


Kazimierz Skowronek - skrzypce
Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1989 w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Kaji Danczowskiej. Jako stypendysta Katholischer Akademischer Auslaender-Dienst (KAAD) odbył studia podyplomowe w klasie prof. Wandy Wiłkomirskiej w Hochschule fűr Musik Heidelberg-Mannheim otrzymując dyplom z najwyższą notą. Jest laureatem I nagrody i nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Adelajdzie (Australia) oraz II nagrody (I nie przyznano) wraz z nagrodą specjalną za najlepsze wykonanie Mitu Karola Szymanowskiego na III Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1993).
Prowadzi działalność kameralną w duetach i w większych składach. Jako solista występował m.in. z Odense Symfoniorkester, Odense Domkirkes Kammerorkester, Śląską Orkiestrą Kameralną, orkiestrami filharmonicznymi w Rzeszowie, Krakowie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Orkiestrą Jeunesses Musicales.
Jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej w Odense (Dania), prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Joanna Domańska – fortepian
Studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie u prof. Jana Hoffmana i Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Studia ukończyła w Katowicach otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła jako stypendystka Rządu Francuskiego pod kierunkiem Livii Rév w Paryżu (1986-87). Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych: im. M. Long i J. Thibaud w Paryżu (1981, VII nagroda), im. A. Casagrande w Terni we Włoszech (1982, I nagroda) oraz Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1982).
Jest wybitną interpretatorką dzieł Karola Szymanowskiego. W swoim dorobku fonograficznym ma m.in. 3 płyty monograficzne z jego utworami - wszystkie zdobyły nominacje do Nagrody "Fryderyk"; ostatnia z nich (DUX 0615) otrzymała również prestiżową nagrodę "Pizzicato Supersonic Award" w Luksemburgu (2008). Wspólnie z Andrzejem Tatarskim dokonała światowej premiery fonograficznej baletu "Harnasie" op.55 K.Szymanowskiego w wersji na dwa fortepiany (2007).
Joanna Domańska prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach, bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (Jesenik, Brno, Bratysława, Rabat, Tokio), wykłada na kursach mistrzowskich (Korea Płd., Japonia, Słowacja, Czechy, Niemcy). Na zamówienie japońskiego wydawnictwa IMC Music Publisher zredagowała dwutomowe wydawnictwo pedagogiczne zawierające utwory polskich kompozytorów (2012, 2015).
Od 2012 jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. K.Szymanowskiego i Dyrektorem Międzynarodowych Konkursów Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.