Muzealne ZPT-y: Coś z niczego
W okresie PRL bycie modnym wymagało ogromnej inwencji i skuteczności w zdobywaniu potrzebnych materiałów. Wiele osób musiało się zadowolić sztucznymi tkaninami lub wykazać się kreatywnością i przerabiać ubrania z szaf, z paczek, a wielu z tych pomysłów nie powstydzilibyśmy się do dziś. Podczas warsztatów będziemy mieli okazję własnoręcznie wykonać torebkę – gadżet. Użyjemy niekonwencjonalnych materiałów, wypróbujemy różnych metod zdobniczych. Pod okiem doświadczonej projektantki będziemy mieli możliwość eksperymentowania z narzędziami i tworzywami nie kojarzącymi się z kaletnictwem.
Prowadzenie: Katarzyna Haratym - absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Projektantka ubioru i akcesoriów pod marką Kata Haratym. Stażystka w FAHMODA Akademie für Mode und Design w Hanowerze. Prowadzi warsztaty związane z modą i rękodziełem. Współpracuje z fotografami, stylistami oraz muzykami w zakresie artystycznych oraz komercyjnych sesji zdjęciowych, klipów.
Muzealne ZPT-y - cykl warsztatów dla dorosłych
Już od najmłodszych lat dzieci uczyły się w szkole majsterkowania, rękodzieła i innych praktycznych zajęć na tak zwanych ZPT-ach (zajęciach praktyczno technicznych). Kto sięga pamięcią tamtych czasów, pamięta zapewne przygotowywanie sałatek, zbijanie różnych konstrukcji z drewna, robienie na drutach czy szycie. Na wystawie opowiadającej o modzie PRL zobaczymy w jaki sposób kreatywność i inwencja przydawały się w ówczesnych czasach. W ramach muzealnych ZPT-ów będziemy przerabiać ubrania, szyć własnoręcznie z gazetowych wykrojów i tworzyć projekty, łącząc nietypowe elementy.