{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Wzlot 2025 w Lublinie - fotografia grupowa uczestników i uczestniczek przed hotelem Arche.

MNK na Wzlocie 2025

Fotografia: Robert Drózd, Uczestnicy i uczestniczki WZLOTu 2025 w Lublinie, CC BY-SA 4.0

MNK na Wzlocie 2025

Przedstawicielki Muzeum Narodowego w Krakowie były obecne na “Wzlocie 2025” - corocznej konferencji społeczności polskojęzycznej Wikipedii oraz osób zaangażowanych w otwartą kulturę, edukację i naukę. Spotkanie odbyło się w dniach 28-30 marca 2025 roku w hotelu Arche w Lublinie. Tym razem wydarzenie zbiegło się z celebracją 20-lecia hotelu Wikimedia Polska, pod hasłami: upowszechniamy wiedzę,  otwieramy kulturę, łączymy środowiska.
Stowarzyszenie Wikimedia Polska, organizacja, opiekująca się polskojęzycznymi stronami Wikipedii, Wikimedia Commons i innych projektów siostrzanych - obchodzi w 2025 roku 20-lecie działalności. Wzlot 2025, czyli spotkanie w Lublinie, dało okazję podsumowania doświadczeń minionych dekad oraz zmian, które zaszły w przestrzeni internetu. 

Uwagę zebranych skupiały tematy związane z przyszłością otwartych zbiorów wiedzy, wykorzystaniem lokalnych zasobów danych na globalną skalę i promocją otwartej nauki. Rozmawialiśmy o działaniach w obszarze zaufania społecznego i wymianie wiedzy, opartych na wartościach różnorodności i włączania. Budujące było doświadczenie spotkania, spojrzenie “w głąb” Wikipedii i dyskusja o zmianach, które mogą uczynić Wikipedię jeszcze lepszym i bardziej uniwersalnym narzędziem dzielenia się wolnymi zasobami dziedzictwa.  
Jaka przyszłość otwartych zasobów? 

Uczestnicy i uczestniczki Wzlotu 2025 spotkali się na prawie 30 wykładach, panelach i warsztatach poświęconych kluczowym wyzwaniom i możliwościom otwierania kultury na nowe technologie. W jaki sposób sztuczna inteligencja może przysłużyć się sumie ludzkiej wiedzy? Jaką rolę mogą odegrać wikidane w tworzeniu opisów alternatywnych dla czytników stron internetowych? Co możemy zrobić, aby artykuły w Wikipedii były bardziej dostępne? 

W ciągu obu dni konferencji, czynnymi uczestniczkami były przedstawicielki Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Współpracy tych instytucji ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska poświęcone były dwa punkty programu: warsztat WikiChełmoński: Natura pędzlem mistrza oraz spotkanie Dostępność w projektach Wikimedia, czyli o narzędziach i standardach, przygotowane w związku z wikirezydencją i wikiprojektem w Bibliotece Czartoryskich. 
Testy dostępności cyfrowej

Wystąpienie Agaty Jabłońskiej (MNK) i Agaty Stadnickiej (wikirezydentka w Bibliotece Czartoryskich) dotyczyło dostępności dla osób niewidomych i niedowidzących w projektach Wikimedia i narzędziach do tworzenia dostępnych treści w Wiki. Prelegentki przedstawiły projekt Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i opowiedziały o jednej z jego ważnych części - wikirezydencji, poświęconej zbiorom Biblioteki Czartoryskich i wypracowaniu rozwiązań dostępnościowych dla projektu GLAM-Wiki wokół MNK BC.

W trakcie warsztatu zaprezentowany został film, będący zapisem poruszania się po stronach Wikipedii za pomocą czytnika ekranu przez osobę niewidomą. Test artykułu o Muzeum Narodowym w Krakowie na Wiki przygotował Adrian Wyka, konsultant dostępności uczestniczący w licznych działaniach MNK. Wspólnie obejrzane nagranie stało się punktem wyjścia do dyskusji o możliwościach usprawnień, dzięki którym korzystanie z Wikipedii przez osoby niewidome i niedowidzące stanie się prostsze i bardziej intuicyjne. Zapis dyskusji zachowany został na kanale YouTube Wikimedia Polska. Uwagi i wnioski pojawiały się zarówno na sali konferencyjnej, jak w kuluarach – o tym, jak skutecznie ta rozmowa poruszyła wyobraźnię społeczności Wiki będziemy z pewnością jeszcze mieć okazję się przekonać. 

→ ZOBACZ PREZENTACJĘ O WIKIREZYDENCJI W BIBLIOTECE CZARTORYSKICH 
W prezentacji wykorzystano film Adriana Wyki - test przeglądania Wikipedii przy użyciu czytnika ekranu.




WikiChełmoński: zaproszenie do działania
Warsztat Marty Tomczyk (Muzeum Narodowe w Poznaniu) o tytule WikiChełmoński: Natura pędzlem mistrza, stanowił zapowiedź rozpoczęcia akcji edycyjnej w ramach projektu WikiChełmoński. Był zaproszeniem do włączenia się w inicjatywę muzeów w Poznaniu i w Krakowie i Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Celem działań, powiązanych z tegorocznymi wystawami monograficznymi artysty w obu miastach, jest uzupełnienie, rozbudowa i tłumaczenie artykułów dotyczących jego malarstwa… i nie tylko. 


Dla uczestników i uczestniczek warsztatu przygotowana została multisensoryczna podróż przez życiorys i twórczy dorobek Chełmońskiego. Grupa wspólnie rozwiązała quiz, pogłębiając wiedzę o przyrodzie i o malarstwie, podjęła także ornitologiczny challenge, stworzony w oparciu o materiały dostępne w domenie publicznej. 
Dołącz, edytuj, wygrywaj

WikiChełmoński to duży projekt oparty o współpracę dwóch instytucji ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, oparty o poznawanie i dzielenie się wiedzą o malarstwie, historii, symbolice i kontekstach twórczości. Konkurs edycyjny w ramach akcji służyć będzie wyróżnieniu najpełniejszych i najlepiej opracowanych artykułów. Oprócz nagród rzeczowych i wspólnych aktywności dla wszystkich uczestników, podnosimy stawkę: dla najlepszych stworzonych w ramach projektu tekstów i tłumaczeń znajdzie się miejsce w obrębie wystawy Józefa Chełmońskiego w Gmachu Głównym MNK (08.08.2025 — 30.11.2025). Szczegóły dotyczące zasad i nagród znajdziesz na stronach wikiprojektu


====

Projekt: Biblioteka Książąt Czartoryskich – rozbudowa i przebudowa oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, PRIORYTET VII: Kultura, Obszar 1: Rozwój infrastruktury kultury (zabytkowej i niezabytkowej). Termin realizacji: marzec 2024 r. - marzec 2028 r.