{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

UŻYJ MUZEUM - nabór do projektu dla szkół

UŻYJ MUZEUM - nabór do projektu dla szkół

Na jakie zajęcia do muzeum chciałaby przyjść ze swoją klasą młodzież? O czym chcieliby porozmawiać młodzi ludzie, ale nie zawsze jest na to czas i przestrzeń? “uŻYJ muzeum” to szansa, by zaprojektować swoje własne zajęcia w galerii sztuki - i zaprosić na nie rówieśników!

Tym razem odkładamy na bok historię sztuki, historię, wiedzę o kulturze. Są ważne, towarzyszą nam podczas lekcji muzealnych i oprowadzań. Chcemy jednak zaproponować grupom szkolnym również całkiem inne zajęcia: poruszające tematy, które są obecne i ważne w codziennym życiu młodych ludzi. Dlaczego? Bo uważamy, że sztuka jest świetną inspiracją do rozmów o tym, co najistotniejsze: posiada szczególną moc uruchamiania dyskusji i wymiany (lub zmiany!) poglądów, pozwala w bezpieczny sposób lepiej zrozumieć siebie i innych, budzi przemyślenia, których wcześniej nikt się nie spodziewał. 
Prawa człowieka? Troska o środowisko? Zdrowie psychiczne? Poszukiwanie własnej tożsamości? Rozwój sztucznej inteligencji? A może coś całkiem innego? W tym projekcie pytamy młodzież o to, co jest ważne tu i teraz dla nich, a sztuka pomaga nam podjąć te tematy w wartościowy i otwierający sposób.

Do udziału w projekcie “uŻYJ muzeum” zapraszamy grupy uczennic i uczniów z kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych wraz nauczycielkami/nauczycielami. Na warsztatach w przestrzeni wybranych wystaw stałych w MNK wspólnie wypracujemy scenariusze zajęć na zaproponowane przez młodzież tematy, które w przyszłości wzbogacą naszą ofertę edukacyjną dla szkół.

Warsztaty w ramach projektu poprowadzą pracowniczki Działu Edukacji - specjalistki z wieloletnim doświadczeniem, które z sukcesem zrealizowały niejedno muzealno-edukacyjne wyzwanie: Jagoda Gumińska-Oleksy, Katarzyna Maziarz-Górka, Katarzyna Mrugała, Anna Orzeł i Aleksandra Jaremko.

Fundacja OFF school pomogła nam przetrzeć szlaki we współpracy z młodzieżą i wspólnym tworzeniu scenariuszy. W ten sposób powstały warsztaty “Obserwuj - nie oceniaj” i “Nie pytaj - po prostu twórz”, które odbędą się w ramach konferencji dla nauczycielek i nauczycieli “ZATRZYMAJ SIĘ I ZOBACZ” 19 lutego 2025 roku.
Teraz chcemy się dzielić zdobytym doświadczeniem i korzystać z niego, kształtując nasz program edukacyjny.
CO PROJEKT DA WAM I nAM?
  • Dla młodzieży to świetna okazja do rozwijania kompetencji kluczowych i zdobywania nowych, cennych w przyszłości doświadczeń: współpracy z dużą instytucją kultury, współdziałania w grupie, wprowadzania w życie swoich pomysłów, rozwijania zainteresowań, ćwiczenia kreatywności, ale i umiejętności organizacyjnych. To nie tylko satysfakcja ze zrealizowania przedsięwzięcia, z którego w przyszłości skorzysta wiele osób, ale również pozycja do wpisania w CV i informacja o współautorstwie zajęć na stronie internetowej MNK :)
  • Nauczycielki i nauczyciele będą mogli spróbować nowych metod pracy w przestrzeni muzeum, w bezpośrednim kontakcie ze sztuką, wzbogacić swój warsztat pracy i pozwolić sobie na twórczy eksperyment
  • Muzeum dzięki współpracy z młodzieżą lepiej odpowie na potrzeby ich rówieśników, włączając do oferty wypracowane razem zajęcia
Jak wziąć udział? 

1) Nauczycielko, Nauczycielu - zbierz grupę zainteresowanych uczniów i uczennic i zastanówcie się wspólnie, jak sztuka można inspirować do rozmów na ważne i aktualne dla młodych ludzi tematy. Jakie to tematy, jaka to sztuka? Wybór należy do Was!

2) Sprawdźcie, co można zobaczyć w biorących udział w projekcie oddziałach MNK (uwzględniamy tylko wystawy stałe):
Czy któryś z nich to dobre miejsce, by poruszyć interesujący Was temat? Jeśli tak, wybierzcie jeden oddział i wykonajcie ostatni krok…

3) Wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. Trzeba w nim podać temat zajęć, do których chcielibyście przygotowywać scenariusz oraz jeden wybrany oddział MNK, w którym miałyby się one odbyć. Nabór do projektu trwa od 24.02 do 21.03.2025. Po jego zakończeniu poinformujemy wybrane szkoły o zakwalifikowaniu do projektu.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Ważne informacje:
  • Do udziału zapraszamy grupy uczniów i uczennic z kl. 7-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami-opiekunami/ nauczycielkami-opiekunkami (kółka zainteresowań, klasy szkolne, grupy mieszane z różnych klas; grupy maksymalnie 15-osobowe). 
  • Czas trwania projektu to kwiecień-czerwiec 2025. W tym czasie przewidujemy 2-3 stacjonarne spotkania warsztatowe w MNK trwające ok. 3 godziny (terminy będą ustalane indywidualnie z zakwalifikowanymi grupami), konsultacje mailowe oraz przetestowanie powstałych scenariuszy poprzez udział w próbnych zajęciach. 
  • Udział w projekcie jest bezpłatny. Z zakwalifikowanymi szkołami podpiszemy umowy o współpracy na czas trwania projektu. 
  • REGULAMIN NABORU DO PROJEKTU
PYTANIA?
Prosimy o kontakt z koordynatorką projektu Aleksandrą Jaremko (Dział Edukacji MNK): ajaremko@mnk.pl, tel. 124335542