{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

ZATRZYMAJ SIĘ I ZOBACZ - zapraszamy na konferencję!

ZATRZYMAJ SIĘ I ZOBACZ - zapraszamy na konferencję!

Już 19.02.2025 będziemy mieć przyjemność gościć Nauczycielki i Nauczycieli na wydarzeniu organizowanym we współpracy Muzeum Narodowe w Krakowie - fundacja OFF school. W planie: inspirujące wystąpienia, warsztaty w przestrzeni nowych wystaw czasowych i... zaproszenie do pokonferencyjnego projektu partycypacyjnego dla szkół.
Aktualne dyskusje o przyszłości edukacji szkolnej i stawianych przed nią wyzwaniach to także impuls do refleksji nad kształtem edukacji muzealnej. Jaka powinna być, by lepiej odpowiadać na potrzeby współczesnych uczennic i uczniów? Czy i jak można sprawić, by muzeum stało się twórczą, oswojoną i żyjącą przestrzenią dla grupy szkolnej, a nie jedynie obowiązkowym punktem do “odhaczenia” na wycieczce? Jakim tematom powinniśmy poświęcić uwagę, jeśli zakładamy, że egzaminy czy matura to nie wszystko?

Łącząc siły we współpracy z fundacją OFF school postanowiliśmy się ZATRZYMAĆ I ZOBACZYĆ, jak na te pytania odpowiedzą sami główni zainteresowani i zainteresowane - młodzi ludzie. Właśnie dlatego podczas konferencji warsztaty w przestrzeni nowych wystaw czasowych w MNK poprowadzi dla Państwa młodzież z fundacji OFF school - na zaproponowane przez siebie tematy i według scenariusza swojego pomysłu. 

Podczas otwierających wydarzenie wystąpień będziemy się dzielić doświadczeniem związanym ze współpracą z młodzieżą i oddawaniem jej głosu w działaniach edukacyjnych. Porozmawiamy o tym, jak to robić i dlaczego warto. A przechodząc od teorii do praktyki, zaprosimy Państwa do udziału w projekcie partycypacyjnym, w ramach którego Państwa uczennice i uczniowie będą mieli szansę współtworzyć razem z nami ofertę dla szkół w MNK.

Udział w konferencji bezpłatny, konieczna rezerwacja miejsc możliwa od 30.01 przez formularz zgłoszeniowy, który udostępnimy na tej stronie.



PROGRAM WYDARZENIA:

Od 14:30 - Rejestracja na konferencję, hol w MNK Gmach Główny

Część I - Sala Samurajów, MNK Gmach Główny

15:00 - Otwarcie konferencji, zaproszenie do udziału w projekcie partycypacyjnym "uŻYJ muzeum"  - Dyrekcja MNK, kierowniczka Działu Edukacji Anna Walczyk, koordynatorka wydarzenia Aleksandra Jaremko

15:20-15:50 - Jak pomóc płatkom śniegu zamienić się w kulę śniegową? - Justyna Suchecka (dziennikarka edukacyjna, autorka książki “Cała nadzieja w szkole”)
To, co często uważamy za słabe punkty "tej dzisiejszej młodzieży" może okazać się ich supermocą i dać impuls do zmiany. Na co zwracać uwagę i jak razem z nimi zmieniać świat? Porozmawiajmy o tym, jak razem budować nadzieję.

15:50-16:20 - Jak tworzyć angażującą edukację? - Grzegorz Święch (fundacja OFF school)
Jak we współczesnym świecie, który tak szybko się zmienia, który dostarcza tak wielu bodźców, tworzyć angażującą edukację? A gdyby tak zaprosić do jej współtworzenia młode osoby i w procesie edukacji partycypacyjnej (peer to peer) wspólnie odkrywać nieznaną nam przyszłość? 

16:20-16:40 - Moje miejsce. O tym, jak młodzież urządza nam muzeum - Izabela Lechowicz-Woźniczka, Marta Wojtyś-Kipiel (Dział Edukacji MNK)
Cel jest prosty (?). Chcielibyśmy, żeby do naszego muzeum przychodziło więcej młodych ludzi. Żeby młodzież lubiła do nas zaglądać nawet w swoim wolnym czasie, miała u nas własny kąt. Miejsce, gdzie można wygodnie się rozsiąść, porozmawiać ze znajomymi, poczytać i odpocząć. Zaprosiliśmy więc osoby w wieku 15 i 16 lat do zaprojektowania i współrealizacji przestrzeni, w której chcieliby się spotykać. Takiej przestrzeni, która odpowie na ich potrzeby i stanie się „trzecim miejscem”. Dzisiaj chcemy opowiedzieć, jak nam to wyszło.

16:40-17:00 - Przerwa kawowa 


Część II - warsztaty na wystawach, MNK Gmach Główny - parter i I piętro 

17:00-18:20 oraz 18:30-19:50
OBSERWUJ-NIE OCENIAJ - warsztat na wystawie czasowej “Utamaro”
Prowadzenie: Zofia Pichlak (fundacja OFF school), Anna Walczyk (Dział Edukacji MNK)
Współpraca przy tworzeniu scenariusza: Agnieszka Święch, Szymon Modelski (fundacja OFF school), Monika Witalis-Malinowska (edukatorka i przewodniczka MNK, nauczycielka historii i WOS-u), Izabela Lechowicz-Woźniczka (Dział Edukacji MNK)

Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy nauczą się rozpoznawać mechanizmy powstawania stereotypów i ćwiczyć uważność na drugiego człowieka. Warsztaty będą także okazją do twórczej pracy w przestrzeni wystawy, gdzie sztuka stanie się punktem wyjścia do refleksji nad naszymi sądami i ich wpływem na postrzeganie innych. 

Dlaczego warto?
Warsztaty rozwijają umiejętność uważnego słuchania, patrzenia i otwierania się na różne punkty widzenia. Pozwalają również na pracę twórczą w atmosferze dialogu i współpracy. To doskonała okazja, by wzbogacić swoje kompetencje pedagogiczne oraz zainspirować uczniów do bardziej świadomego postrzegania otaczającego świata.

Dla kogo?
Dla nauczycielek i nauczycieli chcących rozwijać w sobie i swoich uczniach zdolność krytycznego myślenia, uważności i wrażliwości na różnorodność.



17:00-18:20 oraz 18:30-19:50
NIE PYTAJ-PO PROSTU TWÓRZ - warsztat na wystawie “Transformacje. Nowoczesność w III RP”
Prowadzenie: Katarzyna Paciorek i Kinga Marosek (fundacja OFF school), Aleksandra Jaremko (Dział Edukacji MNK)
Współpraca przy tworzeniu scenariusza: Agnieszka Święch, Szymon Modelski (fundacja OFF school), Magdalena Klasa (edukatorka i przewodniczka MNK, nauczycielka j. angielskiego)

Spotkanie jest zaproszeniem do twórczego eksperymentowania i odkrywania własnej kreatywności, inspirowanej obiektami z ekspozycji. Warsztaty skupiają się na rozwijaniu twórczego myślenia, przełamywaniu obaw przed subiektywną interpretacją sztuki oraz na budowaniu osobistej relacji z dziełami, niezależnie od poziomu wiedzy uczestników.

Dlaczego warto?
Podczas warsztatów pokażemy, że każdy odbiór sztuki jest wartościowy, a proces interpretacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Uczestnicy będą mieli okazję przełamać schematyczne myślenie, uwolnić wyobraźnię oraz odkryć, jak różnorodne i indywidualne mogą być odpowiedzi na pytanie: „Czym jest dzieło sztuki?". Spotkanie stanie się przestrzenią do refleksji, dialogu i twórczej pracy, w której historia wystawy jest jedynie punktem wyjścia do rozwijania kreatywności i osobistego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Dla kogo?
Warsztaty skierowane są do nauczycielek i nauczycieli chcących inspirować siebie i innych do rozwijania nieszablonowego myślenia, pogłębiania relacji ze sztuką oraz otwierania się na różnorodność interpretacji.




O PROWADZĄCYCH:

Justyna Suchecka - dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, od 2019 roku w tvn24.pl, wcześniej przez 11 lat związana z "Gazetą Wyborczą". Autorka bestsellerowych książek dla i o młodzieży: "Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat" (2020), "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze" (2022), "Pokolenie zmiany. Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie" (2023). Jesienią 2024 roku ukazała się jej książka "Cała nadzieja w szkole. Polska edukacja może być wspaniała", w której opisała najważniejsze wyzwania stojące przed szkołą. Za swoją pracę wielokrotnie była nagradzana. Jest m.in. dwukrotną laureatką nagrody Grand Press (2020, 2023), zdobywczynią dziennikarskiej Nagrody im. Woyciechowskiego (2023), a w 2024 roku została wyróżniona Nagrodą Korczaka w kategorii liderzy, przyznawaną osobom działającym na rzecz praw dzieci, równej i przystępnej edukacji, tworzących środowisko sprzyjające rozwojowi i ochronie interesów najmłodszych obywateli.

Grzegorz Święch - współzałożyciel i członek zarządu Fundacji OFF school. Tworzy, wspiera i wdraża projekty edukacyjne potrzebne społecznie. Mentor młodzieży, konsultant i doradca dla zarządów spółek i organizacji pozarządowych. Praktyk Somatic Experiencing® (SE) Pracuje z traumą, skutkami długotrwałego stresu, wypaleniem zawodowym, ptsd, atakami paniki, stanami lękowymi. Wspiera osoby dorosłe w momencie dylematów życiowych oraz w tworzeniu dobrych relacji z dorastającymi dziećmi. Jest ekspertem Karty Praw Dziecka w Biznesie przy Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz członkiem zespołu ds współpracy z organizacjami pozarządowymi w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Zofia Pichlak - uczennica Szkoły w Chmurze. Laureatka Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych ,,Cordis Nobilis". Liderka projektu społecznego ,,FemiAutyzm". Jest pasjonatką działalności społecznej i jednocześnie zafascynowaną uczennicą, która od najmłodszych lat hołduje zamiłowaniu do nauki. Dąży do tworzenia pozytywnych zmian poprzez naukę i działanie, widząc w tym nieograniczone perspektywy dla siebie oraz innych.

Katarzyna Paciorek - wszechstronnie uzdolniona dziewiętnastolatka pochodząca z małej wsi pod Krakowem. Ambicja i energia pozwoliły jej na równoczesne studiowanie dwóch kierunków: digital media oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej, a w 2024 została ogłoszona Studentką Roku. Od najmłodszych lat angażuje się w działalność społeczną, z pasją dążąc do tworzenia przestrzeni dla młodych ludzi. Reprezentuje młode pokolenie na arenie międzynarodowej, uczestnicząc w konferencjach jako delegatka Unii Europejskiej. Jej kariera zawodowa obejmuje również tworzenie treści i kampanii reklamowych dla marek. Nieustannie rozwija się, podejmując nowe wyzwania. Obecnie pracuje nad projektem, który ma na celu zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w działania społeczne i wolontariackie, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Kinga Marosek - studentka politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Mając zaledwie 19 lat posiada obszerne doświadczenie wolontariackie w wielu fundacjach i organizacjach pozarządowych. Jest aktywistką społeczno-polityczną, wolontariuszką i działaczką na rzecz zmiany. Entuzjastka dziennikarstwa, polityki zagranicznej, literatury, pisarstwa oraz jazdy konnej.

Izabela Lechowicz-Woźniczka - absolwentka malarstwa we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Koordynatorka projektów dla różnych grup odbiorców, aktualnie wraz z Martą Wojtyś-Kipiel projektu partycypacyjnego dla młodzieży Moje miejsce. Pracę zawodową przeplata z pracą twórczą w dziedzinie fotografii.

Marta Wojtyś-Kipiel - absolwentka Wydziału Historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Autorka kart edukacyjnych w Muzeum Książąt Czartoryskich i wystawie Broń i Barwa w Arsenale. Autorka i koordynatorka licznych projektów edukacyjnych dla różnych grup odbiorców MNK.



BONUS specjalnie dla uczestniczek i uczestników konferencji - wszystkich, którzy będą chcieli lepiej poznać wystawy, na których poprowadzimy konferencyjne warsztaty, zapraszamy kolejnego dnia (czwartek 20.02) na bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem:
16:30 - oprowadzanie na wystawie “Transformacje. Nowoczesność w III RP”
17:00 - oprowadzanie na wystawie “Utamaro”
Możliwy udział w jednym wybranym oprowadzaniu, zapis przy rejestracji na konferencję w dniu wydarzenia.



Od teorii do praktyki!
Pokonferencyjny PROJEKT PARTYCYPACYJNY DLA SZKÓŁ "uŻYJ muzeum"


Na jakie zajęcia do muzeum chcieliby przyjść Państwa uczniowie i uczennice? Czy są aktualne i bliskie im tematy, które mieliby chęć poruszyć, ale nie zawsze jest na to czas i przestrzeń? “uŻYJ muzeum” to szansa, by zaprojektować swoje własne zajęcia w galerii sztuki - i zaprosić na nie innych!
Na warsztatach w przestrzeni wybranych wystaw wspólnie wypracujemy scenariusze zajęć na zaproponowane przez młodzież tematy, które w przyszłości wzbogacą ofertę edukacyjną dla szkół Muzeum Narodowego w Krakowie. Udział w projekcie to świetna okazja, by zainspirować się warsztatami prowadzonymi przez młodych ludzi z fundacji OFF school podczas konferencji i spróbować nowej metody współdziałania z uczniami i uczennicami. 

Do projektu zapraszamy młodzież z klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielem/nauczycielką. Projekt planowany na marzec-czerwiec 2025. Więcej szczegółów podczas konferencji oraz już wkrótce na stronie internetowej MNK. 



Pytania?
Prosimy o kontakt z koordynatorką wydarzenia Aleksandrą Jaremko (Dział Edukacji) - ajaremko@mnk.pl, tel. 124335542