{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzeum Narodowe na Wikimanii 2024

Ilustracja: Spodek, an event hall in Katowice, next to the Wikimania 2024 venue. Kasia Ostrowska (bazgra_nina) - Wikimedia Foundation – Logos of Wikimania 2024

Muzeum Narodowe na Wikimanii 2024

7–10 sierpnia 2024 w Katowicach miało miejsce wydarzenie bardzo ważne dla międzynarodowej społeczności autorów i autorek Wikipedii. Wikimania to doroczne spotkanie wikipedystów i wikipedystek, odbywające się w różnych krajach świata.
W przestrzeniach katowickiego MCK zebrało się ponad 1000 osób ze wszystkich kontynentów, łącząc się również zdalnie z uczestnikami, którzy nie wybrali się tym razem. 

Muzeum Narodowe w Krakowie uczestniczyło czynnie w prezentacjach i panelach konferencji. W panelu instytucji partnerskich projektów Wiki, głos zabrał dyrektor MNK, prof. dr hab. Andrzej Szczerski. W sesji, prowadzonej przez Darię Cybulską (Wikimedia UK), udział wzięły także Alicja Knast, dyrektorka Galerii Narodowej w Pradze oraz dr hab. dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego, prorektor UŚ ds. nauki. 

W rozmowie poświęconej roli domeny publicznej w rozwoju i podnoszeniu jakości treści w nauce i kulturze, padły ważne zdania na temat otwartości i partycypacji instytucji. Potrzeba dzielenia się wiedzą, między innymi o kulturze, to ważny temat, obszar, w którym dzieje się i jest do zrobienia bardzo wiele. Tym większą satysfakcję przynoszą dzięki temu zrealizowane w ramach projektów Wiki akcje, takie jak WikiMatejko, o którym w kolejnym wystąpieniu opowiadały Joanna Szytuła (Dział Digitalizacji i Zarządzania Zasobami Cyfrowymi MNK) oraz Agata Stadnicka (wikirezydentka w Muzeum Narodowym w Krakowie).

Przyjazd reprezentacji MNK na Wikimanię był także okazją zapoznania się z punktami widzenia wikipedystów i wikipedystek, współtworzących projekty GLAM-Wiki w innych krajach Europy i świata. Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności inicjatyw, interesujących wątków i pomysłów; wysłuchane prezentacje, postery, liczne materiały informacyjne, a przede wszystkim te rozmowy! Na razie nie zdradzamy szczegółów, jednak gwarantujemy, że to dopiero wstęp do kolejnych przedsięwzięć, realizowanych we współpracy z Wikimedia Polska w Wikipedii i projektach siostrzanych. Zostajemy w kontakcie!