Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WikiMatejko: finał w Sukiennicach

WikiMatejko: finał w Sukiennicach

WikiMatejko – Matejko w Wikipedii to akcja edycyjna powstała w ramach współpracy GLAM-Wiki między Stowarzyszeniem Wikimedia Polska a Muzeum Narodowym w Krakowie.
Akcja towarzyszyła obchodom Roku Jana Matejki i czasowej wystawie Matejko. Malarz i historia. Oficjalnie rozpoczęła się 28 października 2023 roku w Muzeum Narodowym w Krakowiem, a zakończyła 23 marca 2024 roku.

Na różnych etapach projektu WikiMatejko w działania zaangażowane były osoby z Muzeum Narodowego w Krakowie, Stowarzyszenia Wikimedia Polska, a także studentki odbywające praktyki, uczestniczące w projekcie jako wikipedystki-wolontariuszki. 

W ramach akcji utworzono 14 nowych, a rozbudowano 21 artykułów w Wikipedii. 19 tekstów zostało przetłumaczonych na inne wersje językowe Wikipedii (angielski, białoruski, rosyjski, ukraiński – łącznie 24 tłumaczenia). W trakcie trwania projektu materiały z nim związane w Wikipedii zostały wyświetlone 37 295 razy (w tym nowe strony: 8 754 razy, rozbudowane: 28 541 razy, a najpopularniejsze: rozbudowany Rejtan (12 286) i nowy Wyrok na Matejkę (8 754). Materiały stworzone w ramach WikiMatejki zostały “wywołane” na główną stronę polskiej Wikipedii w kolumnie Czy wiesz..? - sekcji polecającej ciekawe treści. 

23 marca 2024 roku w Sukiennicach odbyło się spotkanie podsumowujące kilkumiesięczny projekt. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję spotkać się w nieformalne formule, korzystając z edukacyjnego zaplecza Sukiennic oraz zwiedzając wystawę stałą sztuki polskiej XIX wieku i wymieniając się projektowymi doświadczeniami podczas krótkiego warsztatu z kartami z talii Dixit MNK. 

Więcej informacji o współpracy GLAM-Wiki i MNK znajduje się na stronie wikiprojektu: GLAM/MNK. Już wkrótce należy spodziewać się bardziej rozbudowanych raportów z działań Wiki i MNK, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, a także informacji o nowych przedsięwzięciach – pomysły pomału dojrzewają do ogłoszenia!