POZNAWANIE DIZAJNU DOTYKIEM I RUCHEM
Warto wiedzieć o nowościach w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim – galerie polskiego dizajnu i architektury, mieszczące się w tym oddziale Muzeum Narodowego, zyskały niedawno nowe wyposażenie, służące pracy z grupami dzieci i nie tylko. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwiedzanie naszych wystaw może być jeszcze ciekawsze!
DOTKNĄĆ, ZWAŻYĆ W DŁONIACH, ZBADAĆ, POWĄCHAĆ
Te wszystkie czynności są jak najbardziej rekomendowane, ale należy pamiętać delikatnej strukturze przedmiotów. TO NIE SĄ REPLIKI Z PLASTIKU, tylko autentyczne, pełnoprawne przykłady produktów, przede wszystkim ze szkła i ceramiki.
Delikatność przedmiotów może być ryzykowna, ale jest też wartością: narzuca uważność. Przy odkładaniu każdego egzemplarza należy bardzo skupić się na jego owinięciu ochronnym materiałem. Obiekty będą wspomagać oprowadzanie osób z niepełnosprawnościami, znajdą także zastosowanie w czasie lekcji i warsztatów dla grup. Zależy nam na tym, żeby z przedmiotów można było korzystać jeszcze długo pomimo ich kruchości.
Pudełka dostępne w Kamienicy Szołayskich zawierają kilkanaście obiektów, dobranych tak, aby zachować różnorodność: formy, materiałów, funkcji. Pochodzą z różnych czasów - są tam między innymi szklane butelki farmaceutyczne ze szlifowanymi korkami, jakie widywano w aptekach w XIX i 1 poł. XX wieku. Lakierowane lampki biurkowe z lat 80 XX wieku wyglądają znajomo, możesz kojarzyć je z mieszkaniami z końca ubiegłego wieku.
TAKI NOWY A JUŻ JEST IKONĄ, NAWET GDY GO NIE WIDZISZ
Najmłodszy w towarzystwie jest kubek TILT, projektu Anny Christoffersson (Ostrowskiej), wyjątkowy z jeszcze dwóch powodów. Po pierwsze: TILT jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów ostatnich lat, dedykowanych osobom niewidomym i niedowidzącym. Koncept polega na ukształtowaniu dna, które przechyla się w zależności od ilości wlanego do niego napoju, stukając w charakterystyczny sposób. To ułatwia oszacowanie poziomu płynu w naczyniu bez konieczności spoglądania na niego, czy na przykład zanurzania palca w herbacie. Kubek to część projektu dyplomowego autorki na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP z 2004 roku. Lekko podcięte denko oraz specjalne wyważenie kubka sprawiają, że podczas nalewania płynu naczynie "prostuje się" stukając o podłoże, a więc daje znak osobie niewidomej, że płyn zbliża się do krawędzi. Chociaż TILT nie wszedł do seryjnej produkcji, projektantka nawiązała współpracę ze szwedzką firmą Torekov Keramik AB, w której w latach 2004-2008 wykonano 2,5 tysiąca egzemplarzy.
Po drugie – ten konkretny TILT dotarł do Muzeum Narodowego dzięki uprzejmości samej autorki, która przygotowała dla nas duplikat właśnie po to, żeby w trakcie grupowych zajęć i oprowadzań dla osób z niepełnosprawnościami trafiał do rąk naszych gości. Dziękujemy!
W roli rekwizytów przydatnych do prowadzenia zajęć w galerii sprawdzają się także krzesła 'Closer' [Meble VOX] te same, których egzemplarz znajduje się na wystawie 'Przedmioty'. To meble zaprojektowane dla osób mających trudności z poruszaniem się. Krzesło ma siedzisko ze sklejki, okrągłe, tapicerowane tkaniną z szarego włókna syntetycznego. Osadzone jest na kolistej, stalowej płycie (dwa talerze z mechanizmem obrotowym) mocowanej na skrzyżowaniu ramiaka.
Do dyspozycji prowadzących zajęcia w Kamienicy Szołayskich skompletowane zostały także wyjątkowe zabawki: pudełko z drewnianymi klockami magnetycznymi, kartonowe klocki do składania brył o różnych kształtach. Ich wykorzystanie zależy już tylko od tematu spotkania.
W przestrzeniach edukacyjnych w Gmachu Głównym i Sukiennicach dostępne są również oryginalne “klanzy” (chusty do animacji) o średnicy 5 m. To narzędzia, z których edukatorzy i edukatorki korzystają podczas prowadzenia zajęć dla najmłodszych gości Muzeum Narodowego.
Co kryją pudełka z Przedmiotami?
Zobacz listę.pdf