Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

POZNAWANIE DIZAJNU DOTYKIEM I RUCHEM

Kubek TILT, Anna Christoffersson (Ostrowska), Torekov Keramik AB, Szwecja, 2004

POZNAWANIE DIZAJNU DOTYKIEM I RUCHEM

Warto wiedzieć o nowościach w Kamienicy Szołayskich przy placu Szczepańskim – galerie polskiego dizajnu i architektury, mieszczące się w tym oddziale Muzeum Narodowego, zyskały niedawno nowe wyposażenie, służące pracy z grupami dzieci i nie tylko. Dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwiedzanie naszych wystaw może być jeszcze ciekawsze!
DOTKNĄĆ, ZWAŻYĆ W DŁONIACH, ZBADAĆ, POWĄCHAĆ

Te wszystkie czynności są jak najbardziej rekomendowane, ale należy pamiętać delikatnej strukturze przedmiotów. TO NIE SĄ REPLIKI Z PLASTIKU, tylko autentyczne, pełnoprawne przykłady produktów, przede wszystkim ze szkła i ceramiki. 

Delikatność przedmiotów może być ryzykowna, ale jest też wartością: narzuca uważność. Przy odkładaniu każdego egzemplarza należy bardzo skupić się na jego owinięciu ochronnym materiałem. Obiekty będą wspomagać oprowadzanie osób z niepełnosprawnościami, znajdą także zastosowanie w czasie lekcji i warsztatów dla grup. Zależy nam na tym, żeby z przedmiotów można było korzystać jeszcze długo pomimo ich kruchości. 

Pudełka dostępne w Kamienicy Szołayskich zawierają kilkanaście obiektów, dobranych tak, aby zachować różnorodność: formy, materiałów, funkcji. Pochodzą z różnych czasów - są tam między innymi szklane butelki farmaceutyczne ze szlifowanymi korkami, jakie widywano w aptekach w XIX i 1 poł. XX wieku. Lakierowane lampki biurkowe z lat 80 XX wieku wyglądają znajomo, możesz kojarzyć je z mieszkaniami z końca ubiegłego wieku. 
TAKI NOWY A JUŻ JEST IKONĄ, NAWET GDY GO NIE WIDZISZ

Najmłodszy w towarzystwie jest kubek TILT, projektu Anny Christoffersson (Ostrowskiej), wyjątkowy z jeszcze dwóch powodów. Po pierwsze: TILT jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów ostatnich lat, dedykowanych osobom niewidomym i niedowidzącym. Koncept polega na ukształtowaniu dna, które przechyla się w zależności od ilości wlanego do niego napoju, stukając w charakterystyczny sposób. To ułatwia oszacowanie poziomu płynu w naczyniu bez konieczności spoglądania na niego, czy na przykład zanurzania palca w herbacie. Kubek to część projektu dyplomowego autorki na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP z 2004 roku. Lekko podcięte denko oraz specjalne wyważenie kubka sprawiają, że podczas nalewania płynu naczynie "prostuje się" stukając o podłoże, a więc daje znak osobie niewidomej, że płyn zbliża się do krawędzi. Chociaż TILT nie wszedł do seryjnej produkcji, projektantka nawiązała współpracę ze szwedzką firmą Torekov Keramik AB, w której w latach 2004-2008 wykonano 2,5 tysiąca egzemplarzy. 

Po drugie – ten konkretny TILT dotarł do Muzeum Narodowego dzięki uprzejmości samej autorki, która przygotowała dla nas duplikat właśnie po to, żeby w trakcie grupowych zajęć i oprowadzań dla osób z niepełnosprawnościami trafiał do rąk naszych gości. Dziękujemy! 

W roli rekwizytów przydatnych do prowadzenia zajęć w galerii sprawdzają się także krzesła 'Closer' [Meble VOX] te same, których egzemplarz znajduje się na wystawie 'Przedmioty'. To meble zaprojektowane dla osób mających trudności z poruszaniem się. Krzesło ma siedzisko ze sklejki, okrągłe, tapicerowane tkaniną z szarego włókna syntetycznego. Osadzone jest na kolistej, stalowej płycie (dwa talerze z mechanizmem obrotowym) mocowanej na skrzyżowaniu ramiaka.

Do dyspozycji prowadzących zajęcia w Kamienicy Szołayskich skompletowane zostały także wyjątkowe zabawki: pudełko z drewnianymi klockami magnetycznymi, kartonowe klocki do składania brył o różnych kształtach. Ich wykorzystanie zależy już tylko od tematu spotkania. 

W przestrzeniach edukacyjnych w Gmachu Głównym i Sukiennicach dostępne są również oryginalne “klanzy” (chusty do animacji) o średnicy 5 m. To narzędzia, z których edukatorzy i edukatorki korzystają podczas prowadzenia zajęć dla najmłodszych gości Muzeum Narodowego. 

Co kryją pudełka z Przedmiotami?
Zobacz listę.pdf
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję