Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WEEKEND W OGRODZIE CZAPSKICH

WEEKEND W OGRODZIE CZAPSKICH

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
15-17.07.2022
piątek-niedziela
15-17 lipca 2022 / ogród Czapskich, ul. Piłsudskiego 12

15.07.2022 - PIĄTEK

Warsztaty dla dzieci z cyklu Wakacje w muzeum
godz. 10.15 - 11.45
Sztuka (nie) szablonowa

  • Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5–10 lat
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Cena: 15 zł od dziecka. Sprzedaż biletów od: 20.06.2022
  • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
  • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona
  • W wypadku nieobecności nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie
  • Na każde pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynatorka Jagoda Gumińska-Oleksy: jguminska@mnk.pl
  • Regulamin rezerwacji w MNK
  • Regulamin warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin w MNK

 

Prowadzenie:

Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble. Gdy była dzieckiem, chciała nosić szpilki, żeby jej ślady zostawiały takie fajne dziurki w asfaltowym chodniku. Teraz kupuje fleki na zapas, bo marzenia się spełniają.

Warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda - cykl warsztatów we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody.
godz. 15:00 - 16.30 -  I grupa
godz. 17.00 - 18.30 -  II grupa

„Popatrz!” czyli o zastosowaniu intensywnych i kontrastujących kolorów w sztuce i przyrodzie. Zajęcia będą dotyczyły barw ostrzegawczych u zwierząt. Podejmą również temat przełożenia tego zjawiska na grunt tworzenia sztuki. Spotkania składają się z części teoretycznej dotyczącej przyrody i sztuki oraz warsztatów plastycznych.

Odbiorcy: dorośli, młodzież, dzieci z rodzicami
Udział: bezpłatny, konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK:  rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00)

Katarzyna Chrząścik –biolożka i entuzjastka przyrody. Obecnie specjalistka ds. rozwoju badań naukowych w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Popularyzatorka nauki. Interesuje się głównie powiązaniami między organizmami, ewolucją behawioru i ochroną przyrody. W wolnym czasie chodzi po górach, fotografuje i rysuje.

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem

Koordynacja: Edyta Biernat-Kowalska

16.07.2022 – SOBOTA

Zajęcia ruchowo-relaksacyjne w ogrodzie Czapskich.
godz. 10.00 - 11.30

Spotkania koncentrują się wokół tematu relacji natury ze sztuką. Każdy warsztat będzie w inny sposób zapraszać osoby uczestniczące do eksplorowania przestrzeni ogrodów oraz twórczego przetwarzania tego doświadczenia z pomocą proponowanych narzędzi.

Wśród zaplanowanych działań są praktyki uważności, podążanie za zmysłową percepcją, ruch intuicyjny, kreowanie nowych form współistnienia ze sobą elementów przestrzeni. To wyjątkowa szansa na budowanie prywatnej relacji z każdym miejscem.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie:

Zofia Noworól-Ostrowska – nauczycielka jogi klasycznej i szeroko rozumianego ruchu. Prowadzi zajęcia jogi, improwizacji tańca oraz eksperymentalne działania ruchowe i praktyki zmysłowe. W pracy kieruje się przekonaniem, że wszyscy potrafimy w sobie właściwy sposób doświadczać i przetwarzać rzeczywistość, czerpiąc z tego radość i poczucie łączności ze światem. Wierzy, że przyjemność i zabawa to kluczowe ścieżki odkrywania swojego potencjału.

Warsztaty graficzne
godz. 11.00 - 14.00

Korzystając z okazji, że w Pawilonie Józefa Czapskiego będzie można zobaczyć dzieła graficzne największych artystów XX i XXI wieku. Zamierzamy stworzyć naszym zwiedzającym okazję do poznania tajemnic różnych technik graficznych i stworzenie swojej własnej pracy w technice wypukłodruku i sitodruku.

Warsztaty będą miały formę otwartego stanowiska, prowadząca na bieżąco będzie wyjaśniała sposoby powstawania grafik, a uczestnicy w miarę dostępności materiałów będą tworzyć własne prace. Każdy może poświęcić na to tyle czasu ile będzie miał ochotę.

Odbiorcy:  młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi
Udział: bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie

Prowadzenie:

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem.

Losowe oprowadzanie kuratorskie
godz. 13.00 - 14.00

Zapraszamy na oprowadzanie, którego autorami będą właśnie Państwo! Jaką ścieżką będziemy podążać pośród dzieł zgromadzonych na wystawie" Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" zadecydują zwiedzający. Przed kuratorką stanie wyzwanie, by temu podołać i nie zawieść oczekiwania zwiedzających!

Odbiorcy:  młodzież, dorośli
Udział: w cenie biletu na wystawę

Prowadzenie:

Anna Budzałek – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.

Spotkanie z kolekcjonerem sztuki Janem Lubomirskim-Lanckorońskim
godz. 15.00 – 16.30

Od Picassa do Dalego, od Warhola do Banksy’ego

Co decyduje o wyborach kolekcjonera? Jak i gdzie nabywa się dzieła sztuki? Co motywuje do tworzenia kolekcji? I jak to jest mieć tylko dla siebie, na wyciągnięcie ręki dzieła Picassa czy Chagalla?...

Spotkanie w Pawilonie Józefa Czapskiego będzie świetną okazją, by poznać odpowiedzi na te pytania u źródła! O swojej kolekcji dzieł sztuki i profesji kolekcjonera opowie Jan Lubomirski-Lanckoroński, a tłem rozmowy będzie wystawa prac z jego zbiorów „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie:

Anna Budzałek - historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.

Koncert zespołu Bez reszty
godz. 18.30 - 20.00

Zespół Bez Reszty tworzą ludzie związani z Krakowem, dla których muzyka jest całym życiem. Grają muzykę lekko rockową, która może ukołysać do snu, ale także dodać energii. W swojej twórczości sięgają po teksty polskich poetów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego.

Oprowadzanie kuratorskie
godz. 20.00

Zanim “zobaczymy” Banksy'ego na ekranie zapraszamy do zobaczenie jego pracy oraz innych artystów XX i XXI wieku na wystawie "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich". Naszą przewodniczką będzie kuratorka wystawy.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

 Prowadzenie:

Anna Budzałek – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.

 

Pawilon kina letniego
godz. 21.00
Pokaz filmu: „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, 87 min.

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą
w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć
i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie
z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.

17.07.2022 - NIEDZIELA

Warsztaty z cyklu Muzeum w podróży - otwarte warsztaty organizowane we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie
godz. 11.00 - 14.00

Oswoić kuropatwę

Dlaczego artyści często w swoich dziełach przedstawiali w zwierzęta? Bo to bardzo wdzięczny temat! Z ulubionymi pupilami łączą nas silne emocjonalne więzi. Wizerunki dzikich zwierząt na tle przyrody przybliżają nam piękno natury. Mistrzem takich wizerunków był Józef Chełmoński. Arcydziełem kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie jest jego obraz „Kuropatwy na śniegu”. Zapraszamy na warsztaty podczas których bliżej przyjrzymy się temu wyjątkowemu dziełu sztuki i na  podstawie pięknej kolorowej instrukcji uszyjemy kuropatwę do przytulania.

Podczas warsztatów stworzymy maskotkę kuropatwy inspirowaną obrazem Józefa Chełmońskiego.
Wykorzystamy materiały: tkanina, wata, sznurek, igły i nici.

Odbiorcy: dzieci z rodzicami, młodzież, dorośli
Udział: bezpłatny

 

Prowadzenie:

Anna Knapek jest związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2006 roku. Najpierw jako edukatorka, następnie twórczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych, w tym „Muzeum na wynos” (2010-2011), „Dobranocka w Muzeum” (2015), „W Muzeum wszystko wolno” (2015-2016) i „Dziecięca Rada Muzealna” (2017-2018). Od września 2020 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Dyrektora ds. Dostępności. W 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Jak dotknąć sztuki?”

Barbara Tichy - historyk sztuki, edukatorka, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie; autorka i koordynatorka wielu programów edukacyjnych związanych z wystawami czasowymi i ekspozycją stałą MNW. Od 2017 roku koordynuje działania edukacyjne MNW skierowane do seniorów. Od 2021 roku koordynuje program Muzeum Trzeciego Wieku. 2021-2022 realizuje projekt innowacji społecznych dla seniorów w ramach programu "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia2".

Oprowadzanie tematyczne: Co przysiadło na monecie? O przedstawieniach ptaków na numizmatach
godz. 13.00 - 14.30 

Podglądanie ptaków to zajęcie wymagające m.in. bystrego oka i cierpliwości. To samo dotyczy kontaktów z numizmatami. Podobnie, i jedno i drugie zajęcie może przynosić wiele satysfakcji. Właśnie dlatego, w trakcie lipcowego oprowadzania tematycznego, postanowiliśmy zaprosić Państwa na wizytę do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, podczas której połączymy oba te wątki i skupimy się na przedstawieniu ptaków na numizmatach. Bowiem, poza, najbardziej intuicyjnym, orłem, na monetach
i banknotach przysiadły także inne ptaki – takie, co do których gatunku nie ma wątpliwości ale i takie, które są zagadką. Oczywiście jeśli są zagadki, to nie może też zabraknąć fantastyki – przyjrzymy się, komu ptaki pożyczyły skrzydła i jaki jest tego głębszy sens.

Odbiory: dorośli i młodzież
Udział: w cenie biletu na wystawę

Prowadzenie:

Anna Sokulska – długoletnia edukatorka współpracująca m.in. z MNK, Muzeum Etnograficznym, MuFo oraz MCK. Dla tych instytucji, poza tradycyjnym oprowadzaniem i prowadzeniem lekcji muzealnych, przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci, a także spacery i specjalne oprowadzania tematyczne. Jest również licencjonowaną przewodniczką miejską oraz miłośniczką Krakowa, co przejawia się współpracą z PTTK i pisaniem tekstów do przewodników.

Oprowadzanie kuratorskie Krystyny Zachwatowicz po ekspozycji stałej Pawilonu Józefa Czapskiego
godz. 19.00 - 20.00

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Pawilon kina letniego
godz. 21.00
Pokaz filmu: Oficer i szpieg, reż. Roman Polański, 132 min.

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję