{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WEEKEND W OGRODZIE CZAPSKICH

WEEKEND W OGRODZIE CZAPSKICH

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
15-17.07.2022
piątek -niedziela
15-17 lipca 2022 / ogród Czapskich, ul. Piłsudskiego 12

15.07.2022 - PIĄTEK

Warsztaty dla dzieci z cyklu Wakacje w muzeum
godz. 10.15 - 11.45
Sztuka (nie) szablonowa

  • Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5–10 lat
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Cena: 15 zł od dziecka. Sprzedaż biletów od: 20.06.2022
  • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
  • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona
  • W wypadku nieobecności nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie
  • Na każde pytanie dotyczące warsztatów odpowie koordynatorka Jagoda Gumińska-Oleksy: jguminska@mnk.pl
  • Regulamin rezerwacji w MNK
  • Regulamin warsztatów i spotkań dla dzieci i rodzin w MNK

 

Prowadzenie:

Magdalena Schuster – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W MNK prowadzi zajęcia i warsztaty dla młodszych i starszych, poza muzeum zajmuje się ceramiką, rękodziełem artystycznym i ilustracją. Współpracuje ze szkołami i domami kultury. W wolnym czasie reanimuje peerelowskie meble. Gdy była dzieckiem, chciała nosić szpilki, żeby jej ślady zostawiały takie fajne dziurki w asfaltowym chodniku. Teraz kupuje fleki na zapas, bo marzenia się spełniają.

Warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda - cykl warsztatów we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody.
godz. 15:00 - 16.30 -  I grupa
godz. 17.00 - 18.30 -  II grupa

„Popatrz!” czyli o zastosowaniu intensywnych i kontrastujących kolorów w sztuce i przyrodzie. Zajęcia będą dotyczyły barw ostrzegawczych u zwierząt. Podejmą również temat przełożenia tego zjawiska na grunt tworzenia sztuki. Spotkania składają się z części teoretycznej dotyczącej przyrody i sztuki oraz warsztatów plastycznych.

Odbiorcy: dorośli, młodzież, dzieci z rodzicami
Udział: bezpłatny, konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK:  rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne od pon. do pt., w godz. 9:00–16:00)

Katarzyna Chrząścik –biolożka i entuzjastka przyrody. Obecnie specjalistka ds. rozwoju badań naukowych w Instytucie Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk. Popularyzatorka nauki. Interesuje się głównie powiązaniami między organizmami, ewolucją behawioru i ochroną przyrody. W wolnym czasie chodzi po górach, fotografuje i rysuje.

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem

Koordynacja: Edyta Biernat-Kowalska

16.07.2022 – SOBOTA

Zajęcia ruchowo-relaksacyjne w ogrodzie Czapskich.
godz. 10.00 - 11.30

Spotkania koncentrują się wokół tematu relacji natury ze sztuką. Każdy warsztat będzie w inny sposób zapraszać osoby uczestniczące do eksplorowania przestrzeni ogrodów oraz twórczego przetwarzania tego doświadczenia z pomocą proponowanych narzędzi.

Wśród zaplanowanych działań są praktyki uważności, podążanie za zmysłową percepcją, ruch intuicyjny, kreowanie nowych form współistnienia ze sobą elementów przestrzeni. To wyjątkowa szansa na budowanie prywatnej relacji z każdym miejscem.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie:

Zofia Noworól-Ostrowska – nauczycielka jogi klasycznej i szeroko rozumianego ruchu. Prowadzi zajęcia jogi, improwizacji tańca oraz eksperymentalne działania ruchowe i praktyki zmysłowe. W pracy kieruje się przekonaniem, że wszyscy potrafimy w sobie właściwy sposób doświadczać i przetwarzać rzeczywistość, czerpiąc z tego radość i poczucie łączności ze światem. Wierzy, że przyjemność i zabawa to kluczowe ścieżki odkrywania swojego potencjału.

Warsztaty graficzne
godz. 11.00 - 14.00

Korzystając z okazji, że w Pawilonie Józefa Czapskiego będzie można zobaczyć dzieła graficzne największych artystów XX i XXI wieku. Zamierzamy stworzyć naszym zwiedzającym okazję do poznania tajemnic różnych technik graficznych i stworzenie swojej własnej pracy w technice wypukłodruku i sitodruku.

Warsztaty będą miały formę otwartego stanowiska, prowadząca na bieżąco będzie wyjaśniała sposoby powstawania grafik, a uczestnicy w miarę dostępności materiałów będą tworzyć własne prace. Każdy może poświęcić na to tyle czasu ile będzie miał ochotę.

Odbiorcy:  młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi
Udział: bezpłatny, można dołączyć w dowolnym momencie

Prowadzenie:

Joanna Zaguła – absolwentka historii sztuki i studiów podyplomowych w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przewodnik miejski po Krakowie, pracownik Działu Edukacji MNK. Pasjonuje się sztuką bizantyńską. W wolnych chwilach lubi eksperymentować z malarstwem i rysunkiem.

Losowe oprowadzanie kuratorskie
godz. 13.00 - 14.00

Zapraszamy na oprowadzanie, którego autorami będą właśnie Państwo! Jaką ścieżką będziemy podążać pośród dzieł zgromadzonych na wystawie" Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" zadecydują zwiedzający. Przed kuratorką stanie wyzwanie, by temu podołać i nie zawieść oczekiwania zwiedzających!

Odbiorcy:  młodzież, dorośli
Udział: w cenie biletu na wystawę

Prowadzenie:

Anna Budzałek – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.

Spotkanie z kolekcjonerem sztuki Janem Lubomirskim-Lanckorońskim
godz. 15.00 – 16.30

Od Picassa do Dalego, od Warhola do Banksy’ego

Co decyduje o wyborach kolekcjonera? Jak i gdzie nabywa się dzieła sztuki? Co motywuje do tworzenia kolekcji? I jak to jest mieć tylko dla siebie, na wyciągnięcie ręki dzieła Picassa czy Chagalla?...

Spotkanie w Pawilonie Józefa Czapskiego będzie świetną okazją, by poznać odpowiedzi na te pytania u źródła! O swojej kolekcji dzieł sztuki i profesji kolekcjonera opowie Jan Lubomirski-Lanckoroński, a tłem rozmowy będzie wystawa prac z jego zbiorów „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Prowadzenie:

Anna Budzałek - historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.

Koncert zespołu Bez reszty
godz. 18.30 - 20.00

Zespół Bez Reszty tworzą ludzie związani z Krakowem, dla których muzyka jest całym życiem. Grają muzykę lekko rockową, która może ukołysać do snu, ale także dodać energii. W swojej twórczości sięgają po teksty polskich poetów, m.in. Stanisława Wyspiańskiego.

Oprowadzanie kuratorskie
godz. 20.00

Zanim “zobaczymy” Banksy'ego na ekranie zapraszamy do zobaczenie jego pracy oraz innych artystów XX i XXI wieku na wystawie "Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich". Naszą przewodniczką będzie kuratorka wystawy.

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

 Prowadzenie:

Anna Budzałek – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustosz w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej.

 

Pawilon kina letniego
godz. 21.00
Pokaz filmu: „Wyjście przez sklep z pamiątkami”, 87 min.

Bohaterem jest Thierry Guetta, ekscentryczny właściciel butiku z vintage'ową odzieżą
w Los Angeles. Ten filmowiec-amator obsesyjnie i za wszelką cenę pragnie odnaleźć
i zaprzyjaźnić się z Banksym, człowiekiem enigmą, znanym na całym świecie
z niesamowitych dzieł sztuki, które można znaleźć na ulicach Londynu, Nowego Orleanu, czy "murze bezpieczeństwa" w Izraelu. Czarny humor, ekscytujący thriller i świat miejskich partyzantów w jednym filmie.

17.07.2022 - NIEDZIELA

Warsztaty z cyklu Muzeum w podróży - otwarte warsztaty organizowane we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie
godz. 11.00 - 14.00

Oswoić kuropatwę

Dlaczego artyści często w swoich dziełach przedstawiali w zwierzęta? Bo to bardzo wdzięczny temat! Z ulubionymi pupilami łączą nas silne emocjonalne więzi. Wizerunki dzikich zwierząt na tle przyrody przybliżają nam piękno natury. Mistrzem takich wizerunków był Józef Chełmoński. Arcydziełem kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie jest jego obraz „Kuropatwy na śniegu”. Zapraszamy na warsztaty podczas których bliżej przyjrzymy się temu wyjątkowemu dziełu sztuki i na  podstawie pięknej kolorowej instrukcji uszyjemy kuropatwę do przytulania.

Podczas warsztatów stworzymy maskotkę kuropatwy inspirowaną obrazem Józefa Chełmońskiego.
Wykorzystamy materiały: tkanina, wata, sznurek, igły i nici.

Odbiorcy: dzieci z rodzicami, młodzież, dorośli
Udział: bezpłatny

 

Prowadzenie:

Anna Knapek jest związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2006 roku. Najpierw jako edukatorka, następnie twórczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych, w tym „Muzeum na wynos” (2010-2011), „Dobranocka w Muzeum” (2015), „W Muzeum wszystko wolno” (2015-2016) i „Dziecięca Rada Muzealna” (2017-2018). Od września 2020 roku pełni funkcję Pełnomocniczki Dyrektora ds. Dostępności. W 2022 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Jak dotknąć sztuki?”

Barbara Tichy - historyk sztuki, edukatorka, adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie; autorka i koordynatorka wielu programów edukacyjnych związanych z wystawami czasowymi i ekspozycją stałą MNW. Od 2017 roku koordynuje działania edukacyjne MNW skierowane do seniorów. Od 2021 roku koordynuje program Muzeum Trzeciego Wieku. 2021-2022 realizuje projekt innowacji społecznych dla seniorów w ramach programu "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia2".

Oprowadzanie tematyczne: Co przysiadło na monecie? O przedstawieniach ptaków na numizmatach
godz. 13.00 - 14.30 

Podglądanie ptaków to zajęcie wymagające m.in. bystrego oka i cierpliwości. To samo dotyczy kontaktów z numizmatami. Podobnie, i jedno i drugie zajęcie może przynosić wiele satysfakcji. Właśnie dlatego, w trakcie lipcowego oprowadzania tematycznego, postanowiliśmy zaprosić Państwa na wizytę do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, podczas której połączymy oba te wątki i skupimy się na przedstawieniu ptaków na numizmatach. Bowiem, poza, najbardziej intuicyjnym, orłem, na monetach
i banknotach przysiadły także inne ptaki – takie, co do których gatunku nie ma wątpliwości ale i takie, które są zagadką. Oczywiście jeśli są zagadki, to nie może też zabraknąć fantastyki – przyjrzymy się, komu ptaki pożyczyły skrzydła i jaki jest tego głębszy sens.

Odbiory: dorośli i młodzież
Udział: w cenie biletu na wystawę

Prowadzenie:

Anna Sokulska – długoletnia edukatorka współpracująca m.in. z MNK, Muzeum Etnograficznym, MuFo oraz MCK. Dla tych instytucji, poza tradycyjnym oprowadzaniem i prowadzeniem lekcji muzealnych, przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci, a także spacery i specjalne oprowadzania tematyczne. Jest również licencjonowaną przewodniczką miejską oraz miłośniczką Krakowa, co przejawia się współpracą z PTTK i pisaniem tekstów do przewodników.

Oprowadzanie kuratorskie Krystyny Zachwatowicz po ekspozycji stałej Pawilonu Józefa Czapskiego
godz. 19.00 - 20.00

Odbiorcy: dorośli i młodzież
Udział: bezpłatny

Pawilon kina letniego
godz. 21.00
Pokaz filmu: Oficer i szpieg, reż. Roman Polański, 132 min.

Film opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa (Louis Garrel), francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na Wyspę Diabelską u wybrzeży Gujany Francuskiej. Nowy szef wywiadu – Georges Picquart (Jean Dujardin) - wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu oficerowi zostały spreparowane. Wbrew swoim przełożonym, Picquart postanowi ujawnić prawdę za wszelką cenę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.