Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sztuka medalierska na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego

Stanisław August Poniatowski (1764–1795), medal nagrodowy „Merentibus”, awers, Jan Filip Holzhaeusser, srebro, 1766

Sztuka medalierska na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
08.03.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
Na wykładzie poznamy typologię medali czasów stanisławowskich oraz prześledzimy wydarzenia, które Stanisław August uznał za najistotniejsze podczas swego panowania i uwiecznił na medalach.
Stanisław August Poniatowski (1764–1795), wstępując na tron polski w 1764 roku, zobowiązał się do przywrócenia krajowi pełnowartościowej monety, co wiązało się z koniecznością uruchomienia w Warszawie stałej mennicy. Wraz z wejściem w życie nowego systemu monetarnego mennica zaczęła produkować medale, otwierając tym samym zupełnie nowy rozdział w polskim medalierstwie. Te jednorodne i spójne pod względem ikonograficznym medale stanowią swoistą kronikę panowania ostatniego polskiego monarchy.

Prowadzenie: Paulina Taradaj - pracownik Gabinetu Numizmatycznego MNK, archeolog i specjalista w zakresie medalierstwa.

Celem cyklu "Numizmatyka, czyli co?" jest jak najszersze zapoznanie publiczności z numizmatyką. Wykłady, połączone są z pokazami obiektów.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję