Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Propaganda na pieniądzu papierowym

Bilet państwowy na 5 złotych Ministerstwa Skarbu z 25 października 1926 roku, rewers

Propaganda na pieniądzu papierowym

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
12.04.2016
wtorek
18:00
wstęp wolny
Pieniądz jako uniwersalny środek wymienny już od swych początków stanowił doskonały nośnik propagandy zmierzającej do ukształtowania określonych poglądów i zachowań.
Temat ten zostanie omówiony na przykładzie polskich banknotów – od pierwszych biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku do czasów współczesnych. Będzie można zaobserwować pewne tendencje i symbole charakterystyczne dla danego okresu. Ciekawą grupę stanowią propagandowe bony zastępcze wydane w czasie plebiscytu i III powstania na Śląsku w 1921 roku, a także banknoty z propagandowymi nadrukami z czasów II wojny światowej, między innymi z powstania warszawskiego.

Prowadzenie: Anda Jaworucka-Drath - pracownik Gabinetu Numizmatycznego MNK, muzealnik, numizmatyk, specjalista w zakresie pieniądza papierowego.

Celem cyklu "Numizmatyka, czyli co?" jest jak najszersze zapoznanie publiczności z numizmatyką. Wykłady, połączone są z pokazami obiektów.

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję