Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pałac przy Rynku Głównym 17

fot. Marek Wróblewski

Pałac przy Rynku Głównym 17

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
02.03.2016
środa
18:00
wstęp wolny
O historii i dekoracji architektonicznej niezwykłej i wciąż mało znanej budowli opowie dr hab. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki UJ.

Głowa kobiety - zwornik sklepienia sal na parterze - Kamienica Hetmańska, Rynek Główny 17, Kraków

Typowa kamienica krakowska od poł. XIV w. składała się z budynku frontowego zajmującego połowę działki, połączonego z oficyną tylną gankami zawieszonymi na murach granicznych. Zupełnym wyjątkiem jest na tym tle wielki i reprezentacyjny pałac (ok. 1365-1370?) przy Rynku Gł. 17.

Został on usytuowany w południowej pierzei placu i zajmuje wielką powierzchnię, przekraczającą znacznie wymiary krakowskiej działki kurialnej. Fasada ma siedem osi i ozdobiona była prawdopodobnie pełnoplastycznymi rzeźbami królów. Jest to budowla dwutraktowa z szeroką sienią biegnącą przez całą głębokość, po bokach której rozlokowano po dwie obszerne sale (układ ten powtarzał się także na piętrze). Dwie najbardziej reprezentacyjne sale parteru usadowione po stronie wschodniej zostały nakryte bogatymi sklepieniami trójdzielnymi - dziewięciopolowymi i gwiaździstymi. W sali frontowej na kamiennych zwornikach znalazł się zespół klejnotów herbów ziemskich Królestwa Polskiego, a w sali tylnej zróżnicowane przedstawienia o treści symbolicznej.

Wykład przybliży słuchaczom problematykę tej niezwykłej i wciąż mało znanej budowli, w której domyślano się m.in. najstarszego budynku Akademii Krakowskiej i pałacu miejskiego panów z Melsztyna. W rzeczywistości była to zapewne rezydencja króla.  

O CYKLU "KRAKÓW NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI"
W pięknie odrestaurowanych piwnicach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (ul. Kanonicza 17) możemy oglądać 800 fragmentów najcenniejszych rzeźb architektonicznych z całej Polski, pochodzących m.in. z kościoła Mariackiego, katedry krakowskiej czy katedry gnieźnieńskiej. Są to elementy oryginalne, wykonane z kamienia lub gipsowe odlewy rzeźb – z portali, zworników, nagrobków królewskich. Na co dzień rzeźby te - świadectwa blisko tysiącletniej historii architektury w Polsce - trudno oglądać z bliska ze względu na niedostępne położenie. 
W większości sal znajdują się eksponaty przygotowane dla poznawania dotykowego przez osoby słabo widzące i niewidome.
Więcej o ekspozycji "Kraków na wyciągnięcie ręki"

ZOBACZ POZOSTAŁE WYKŁADY Z CYKLU

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję