Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Odeszła Janina Kraupe-Świderska (1921-2016)

fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Odeszła Janina Kraupe-Świderska (1921-2016)

Muzeum Narodowe w Krakowie

03.03.2016
czwartek
W czwartek, 3 marca, odeszła od nas Janina Kraupe-Świderska - malarka, graficzka i wspaniały człowiek.
fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNKZwiązana była z krakowską awangardą, należała do środowiska poznanego jeszcze podczas okupacji. Jej prace pojawiły się po raz pierwszy na I Ogólnopolskiej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w 1948 roku. Pracowała z Tadeuszem Kantorem - w wystawionej w konspiracji "Balladynie" grała Goplanę. Była współzałożycielką Grupy Krakowskiej. Wśród jej przyjaciół byli Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Kazimierz Mikulski i Jerzy Nowosielski. Od 1957 roku była członkiem Grupy Krakowskiej. Była związana z krakowską ASP, najpierw jako studentka, później wykładowca i profesor.

Obrazy i grafiki Janiny Kraupe należą do nurtu abstrakcji. Sama artystka mówiła, że maluje "to, co jest zmienne, nieuchwytne, rozgrywające się na różnych planach, istniejące w różnych czasach, kojarzone w wyobraźni nie tylko jako obrazy, ale jako znaki, symbole, zapisy; cała domena muzyki, poznawalnej jedynie w czasie". Dwiema wielkimi inspiracjami jej sztuki były muzyka oraz doświadczenia ezoteryczne, praktykowane przez artystkę od kilkudziesięciu lat. Interesował ją buddyzm i zen. Swoje prace wykonywała często na zasadzie zapisu automatycznego, połączonego z praktyką medytacyjną. Jej malarstwo jest wyrazem głębokiego odczucia jedności oraz harmonijnego współbrzmienia wszystkich elementów wszechświata: duchowości i materialności, trwania i przemijania, życia i śmierci.

W 2006 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie odbyła się wystawa Janina Kraupe: malarstwo, grafika, rysunek (kuratorką była Anna Budzałek). Także wtedy MNK wydało katalog jej prac.
Jej mężem był profesor Jan Świderski, wybitny malarz.

Była odznaczona Nagrodą Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Była piękną, pełną gracji i elegancji kobietą oddaną przede wszystkim swojemu malarskiemu powołaniu.

Miała wielu przyjaciół w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję