Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzealne ZPT-y: Kulisy kroju i szycia

fot. Andrzej Chęć - pracownia fotograficzna MNK

Muzealne ZPT-y: Kulisy kroju i szycia

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
27.02.2016
sobota
13:00
bilety
Warsztaty dla dorosłych, podczas których udoskonalimy nasze umiejętności w tym, co dzisiaj nazywamy DIY (do it yourself), a w okresie PRL znane było pod hasłem "zrób to sam!".

W trakcie warsztatów towarzyszących wystawie "Modna i już! Moda w PRL" uczestnicy będą mogli zapoznać się z krawiectwem w teorii i w praktyce. Opowiemy jak życie krawcowej wyglądało kiedyś, a jak wygląda w dzisiejszych czasach, gdy sklepy są pełne gotowych ubrań. W części praktycznej pokażemy jak korzystać ze starych wykrojów z magazynów typu Burda. Wykonamy elementy stroju utrzymane w duchu PRL, które doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie współczesnej stylizacji. Szyć będziemy na maszynach pochodzących z epoki (lata 70-te i 80-te XX-ego wieku).

Prowadzenie: 
Katarzyna Stypulska-Trybulec - absolwentka Historii Sztuki UJ i Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru KSA. Współwłaścicielka Slow Fashion Cafe, kawiarenki szyciowej mieszczącej się na krakowskim Kazimierzu, w której każdy może nauczyć się szyć.
Jagoda Rymut - dyplomowana krawcowa z dwudziestoletnim stażem pracy, absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania ubioru i instruktorka szycia w Slow Fashion Cafe. Na początku swojej kariery zawodowej praktykowała w legendarnej pracowni Turbasów.

Muzealne ZPT-y - cykl warsztatów dla dorosłych
Już od najmłodszych lat dzieci uczyły się w szkole majsterkowania, rękodzieła i innych praktycznych zajęć na tak zwanych ZPT-ach (zajęciach praktyczno technicznych). Kto sięga pamięcią tamtych czasów, pamięta zapewne przygotowywanie sałatek, zbijanie różnych konstrukcji z drewna, robienie na drutach czy szycie. Na wystawie opowiadającej o modzie PRL zobaczymy w jaki sposób kreatywność i inwencja przydawały się w ówczesnych czasach. W ramach muzealnych ZPT-ów będziemy przerabiać ubrania, szyć własnoręcznie z gazetowych wykrojów i tworzyć projekty łącząc nietypowe elementy.

Inne "muzealne ZPT-y":

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję