Moda w okresie PRL-u to temat budzący żywe zainteresowanie. W coraz większym stopniu doceniamy rolę mody jako integralnej części minionej rzeczywistości społeczno-politycznej i kulturalnej.
Dzisiejsze zabawy w duchu "oldskulowym" i eksperymenty ze stylem vintage wprowadzają obiekty z tamtej przeszłości do bieżącego krwiobiegu mody i nadają im aktualne znaczenia.
Różnorodność ubiorów pokazanych na wystawie "Modna i już! Moda w PRL", którą prezentujemy w Gmachu Głównym MNK (al. 3 Maja 1) jest tak wielka, że współczesne modne kobiety będą mogły pełnymi garściami czerpać z pomysłów swoich starszych koleżanek. Na dowód tego najciekawsze kreacje prezentujemy we współczesnych stylizacjach, na fotografiach stworzonych przez zespół Pracowni Fotograficznej MNK pod kierownictwem Jacka Świderskiego.
Opracowanie: Joanna Regina Kowalska – historyk i historyk sztuki, zajmuje się historią mody XIX i XX wieku, kurator wystawy "Modna i już! Moda w PRL".
Suknia wieczorowa projektu Jerzego Antkowiaka Mogła zadowolić elegantkę o najbardziej wybrednym guście. Interesujący jest kontrast matowej tkaniny sukni z połyskiem baskinki i rękawów. "Moda Polska" 1988, wł. MNK / buty współczesne.
Suknia wieczorowa wełniana z kolekcji modelowej Domu Mody "Telimena", Łódź pocz. lat 70. XX w., dar Stanisławy Majcher 2015 / naszyjnik, torebka i buty współczesne
Spodnium wieczorowe, lata 70. XX w. wł. Marta Graczyńska / szal, torba i sandały współczesne
Kombinezon z Hofflandu Zestawienie kroju roboczego kombinezonu i cukierkowego koloru bawełnianej tkaniny tworzy całość modną i zabawną. W twórczości Barbary Hoff kombinezony należały do najbardziej udanych projektów. Szyto je w różnych stylach i na każdą okazję. Kolekcja Hofflandu 1979, wł. MNW / Apaszka i buty współczesne
Pilotka, praca Jakubowskiej, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, wykonana pod kierunkiem prof. Wandy Borowskiej 1962, dar ASP w Łodzi 2004, wł. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Bluzka z tkaniny turkmeńskiej zdobionej techniką ikatu, przywiezionej przez prof. Zdzisława Żygulskiego jun., uszyta przez jego żonę Ewę ok. 1975, dar prof. Z. Żygulskiego jun. 2006, wł. MNK /sandały współczesne
Buty Brunona Kamińskiego - pantofelki ozdobione kwiatem orchidei W pracowni Brunona Kamińskiego powstawały pantofle w kształcie ryby (1978) lub węża (1982), ale też klasyczne, eleganckie szpilki. W 1962 roku powstał specjalny model na 20-lecie PRL, a o usługi znanego szewca upomniał się sam Władysław Gomułka.
We are still working on running the full version of our site in English.
If you need to contact us please use the e-mail address internet@mnk.pl or phone number +48 012 433 54 44 (on weekdays between 9 a.m. to 3 p.m.)
We are sorry for the inconvenience!
Uwaga
Niewystarczająca liczba produktu w magazynie, wybierz inną liczbę
Kontynuuj zakupy
Wersja beta portalu MNK
Szanowni użytkownicy, z przyjemnością gościmy Was na naszym nowym portalu internetowym. Jesteśmy swieżo po wdrożeniu, dlatego nasz portal przez najbliższe tygodnie będzie w fazie beta. Oznacza to, że mogą wystapić błędy w jego działaniu. Będziemy wdzięczni za wyrozumiałość.