Muzealne ZPT-y: Farbowanie tkanin techniką rezerważu
W epoce "dzieci- kwiatów: i w czasach polskiego PRL lat 60. był to jeden z wielu sposobów na indywidualizację stroju, przełamanie szarzyzny życia oraz domowe radzenie sobie z rozczarowaniem jakie oferowały prawie puste sklepy z konfekcją. Podczas zajęć poznamy japońską technikę farbowania tkanin shibori, w świecie zachodnim znaną również pod nazwą tie-dye. Uczestnicy mogą przynieść na warsztaty swoje białe podkoszulki lub skorzystać z materiału przygotowanego przez Muzeum.
Prowadzenie: Izabela Izdebska - absolwentka liceum plastycznego o kierunku biżuteria, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pasjonatka szycia, historii ubioru i wszelkich technik powstawania materiałów i ozdabiania tkanin. Tropicielka ornamentów w naturze i sztuce. Malarka i nauczycielka różnych technik rękodzielniczych.
Muzealne ZPT-y - cykl warsztatów dla dorosłych
Już od najmłodszych lat dzieci uczyły się w szkole majsterkowania, rękodzieła i innych praktycznych zajęć na tak zwanych ZPT-ach (zajęciach praktyczno technicznych). Kto sięga pamięcią tamtych czasów, pamięta zapewne przygotowywanie sałatek, zbijanie różnych konstrukcji z drewna, robienie na drutach czy szycie. Na wystawie opowiadającej o modzie PRL zobaczymy w jaki sposób kreatywność i inwencja przydawały się w ówczesnych czasach. W ramach muzealnych ZPT-ów będziemy przerabiać ubrania, szyć własnoręcznie z gazetowych wykrojów i tworzyć projekty łącząc nietypowe elementy.
2 kwietnia zapraszamy na kolejne "muzealne ZPT-y" - Coś z niczego, czyli modowe warsztaty eksperymentalne.