Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Muzealne ZPT-y: Farbowanie tkanin techniką rezerważu

fot. Mirosław Żak - Pracownia Fotograficzna MNK

Muzealne ZPT-y: Farbowanie tkanin techniką rezerważu

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
12.03.2016
sobota
13:00
bilety
Warsztaty dla dorosłych towarzyszące wystawie "Modna i już! Moda w PRL" będą okazją do poznania ciekawych sposobów ozdabiania tkanin.

W epoce "dzieci- kwiatów: i w czasach polskiego PRL lat 60. był to jeden z wielu sposobów na indywidualizację stroju, przełamanie szarzyzny życia oraz domowe radzenie sobie z rozczarowaniem jakie oferowały prawie puste sklepy z konfekcją. Podczas zajęć poznamy japońską technikę farbowania tkanin shibori, w świecie zachodnim znaną również pod nazwą tie-dye. Uczestnicy mogą przynieść na warsztaty swoje białe podkoszulki lub skorzystać z materiału przygotowanego przez Muzeum.

Prowadzenie: Izabela Izdebska - absolwentka liceum plastycznego o kierunku biżuteria, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pasjonatka szycia, historii ubioru i wszelkich technik powstawania materiałów i ozdabiania tkanin. Tropicielka ornamentów w naturze i sztuce. Malarka i nauczycielka różnych technik rękodzielniczych.

Muzealne ZPT-y - cykl warsztatów dla dorosłych
Już od najmłodszych lat dzieci uczyły się w szkole majsterkowania, rękodzieła i innych praktycznych zajęć na tak zwanych ZPT-ach (zajęciach praktyczno technicznych). Kto sięga pamięcią tamtych czasów, pamięta zapewne przygotowywanie sałatek, zbijanie różnych konstrukcji z drewna, robienie na drutach czy szycie. Na wystawie opowiadającej o modzie PRL zobaczymy w jaki sposób kreatywność i inwencja przydawały się w ówczesnych czasach. W ramach muzealnych ZPT-ów będziemy przerabiać ubrania, szyć własnoręcznie z gazetowych wykrojów i tworzyć projekty łącząc nietypowe elementy.

2 kwietnia zapraszamy na kolejne "muzealne ZPT-y" - Coś z niczego, czyli modowe warsztaty eksperymentalne.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję