Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wyspiański Aneks

Wyspiański Aneks

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
28.11.2018
środa
18:00
wstęp wolny

Wyspiański Aneks

W dniu rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, tj. 28 listopada, środa, o godz. 18.00, odbędzie się inauguracja czwartego i ostatniego już pokazu specjalnego z cyklu „Wyspiański. Aneks”. W ostatniej Sali wystawy „Nie Paryż tylko Kraków” zaprezentowane zostanie krzesło projektu Wyspiańskiego dla Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Inauguracyjny wykład wygłosi p. Alicja Kilijańska, Kustosz, Kierownik Działu Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów MNK.
WIĘCEJ NA TEMAT WYKŁADU:
Meble zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – historia kolekcji.

Muzeum Narodowe w Krakowie posiada jedyną w Polsce kolekcję mebli wykonanych według projektów Stanisława Wyspiańskiego. Zbiór liczy 16 obiektów i składa się z jednostkowych realizacji, przeznaczanych do konkretnych wnętrz wystawowych, budynków o charakterze publicznym oraz do mieszkania prywatnego. Tworzą go siedziska do sali „Świetlicy” na wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (1904), ława i szafa z Domu Towarzystwa Lekarskiego (1904-1905), meble z salonu, sypialni i jadalni (1904-1905) małżeństwa Zofii z Pareńskich i Tadeusza Żeleńskiego.

Zgromadzona w Muzeum kolekcja to przede wszystkim efekt darowizn, m. in. przekazu otrzymanego z Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w 1935 roku, dużej darowizny sanatorium im. T. Chałubińskiego z Zakopanego z lat 1967-1968 oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z roku 1973.

Meble od roku 1983 eksponowane były w specjalnym oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, najpierw przy ul. Kanoniczej, następnie w kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej. Obecnie są częścią dużej wystawy poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu w Gmachu Głównym Muzeum.
Słowa kluczowe: Wyspiański, Aneks
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję