Wyspiański Aneks
Wyspiański Aneks
W dniu rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, tj. 28 listopada, środa, o godz. 18.00, odbędzie się inauguracja czwartego i ostatniego już pokazu specjalnego z cyklu „Wyspiański. Aneks”. W ostatniej Sali wystawy „Nie Paryż tylko Kraków” zaprezentowane zostanie krzesło projektu Wyspiańskiego dla Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. Inauguracyjny wykład wygłosi p. Alicja Kilijańska, Kustosz, Kierownik Działu Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów MNK.
WIĘCEJ NA TEMAT WYKŁADU:
Meble zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie – historia kolekcji.
Muzeum Narodowe w Krakowie posiada jedyną w Polsce kolekcję mebli wykonanych według projektów Stanisława Wyspiańskiego. Zbiór liczy 16 obiektów i składa się z jednostkowych realizacji, przeznaczanych do konkretnych wnętrz wystawowych, budynków o charakterze publicznym oraz do mieszkania prywatnego. Tworzą go siedziska do sali „Świetlicy” na wystawie Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (1904), ława i szafa z Domu Towarzystwa Lekarskiego (1904-1905), meble z salonu, sypialni i jadalni (1904-1905) małżeństwa Zofii z Pareńskich i Tadeusza Żeleńskiego.
Zgromadzona w Muzeum kolekcja to przede wszystkim efekt darowizn, m. in. przekazu otrzymanego z Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka” w 1935 roku, dużej darowizny sanatorium im. T. Chałubińskiego z Zakopanego z lat 1967-1968 oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z roku 1973.
Meble od roku 1983 eksponowane były w specjalnym oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, najpierw przy ul. Kanoniczej, następnie w kamienicy Szołayskich przy ul. Szczepańskiej. Obecnie są częścią dużej wystawy poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu w Gmachu Głównym Muzeum.