Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Buławy marszałkowskie II RP

Buławy marszałków Józefa Piłsudskiego oraz Edwarda Rydza-Śmigłego, rysunek reprodukowany w dzienniku „Wschód”, listopad 1936 r.

Buławy marszałkowskie II RP

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
31.01.2018
środa
18:00
Zapraszamy na wykład Michała Dziewulskiego "Buławy marszałkowskie II RP w świetle polskiej tradycji hetmańskiej".
Wręczenie buławy Józefowi Piłsudskiemu 14 listopada 1920 r. w Warszawie przez przedstawicieli wojska spotkało się ze zróżnicowaną reakcją sceny politycznej młodej Rzeczypospolitej. Niezależnie od kwestii politycznych, które były nieodłącznym elementem tego wydarzenia, warto przyjrzeć się tradycji hetmańskiej oraz tradycji noszenia buławy, które dzięki warszawskim uroczystościom niepodległościowym miały zostać na lata związane z godnością marszałkowską II RP. Buława wręczona Piłsudskiemu powstała w warsztacie Wiktora Gontarczyka w Warszawie według zwycięskiego projektu Mieczysława Kotarbińskiego. O projekcie Kotarbińskiego wiadomo, że powstawał z inspiracji dawnymi buławami hetmańskimi. Wykład postara się wskazać na bezpośrednie inspiracje dla projektu buławy Piłsudskiego i umiejscowić ją w dawnej tradycji oznak godności hetmańskiej Rzeczypospolitej.

prowadzenie: Michał Dziewulski – historyk, kustosz zbiorów militariów Muzeum Narodowego w Krakowie, prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy oraz członek Międzynarodowego Komitetu Muzeów Broni i Historii Wojskowości – ICOMAM. Autor artykułów, książek i wykładów w Polsce i za granicą poświęconych dawnemu uzbrojeniu polskiemu i wschodniemu.


Zobacz także:
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję