Bilety do MNK Muzeum Czartoryskich są sprzedawane na określony dzień i godzinę. Bilety łączone upoważniają do wejścia na ekspozycje stałe w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie (z wyjątkiem MNK Sukiennice oraz MNK Gmach Główny) w okresie do 3 miesięcy od daty wydrukowanej na bilecie.
Obowiązuje jeden bilet na wszystkie ekspozycje w MNK Muzeum Czartoryskich: Pałac, Klasztorek, Galeria Sztuki Starożytnej.
Dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK jest wtorek.
-
Kolekcja Książąt Czartoryskich obejmuje znakomite dzieła sztuki oraz wyjątkowe dokumenty i pamiątki historyczne. Przewodnią ideą fundatorki, księżnej Izabeli Czartoryskiej, było podtrzymanie pamięci o przeszłości: w 1801 roku otwarta została w Puławach Świątynia Sybilli, budynek muzealny, w którym zgromadzono przedmioty ukazujące historię Polski, zaś w Domu Gotyckim (1809 rok) przechowywano zabytki sztuki i pamiątki po sławnych postaciach europejskiej kultury.
Dzieło Izabeli Czartoryskiej kontynuował książę Władysław. Jego zasługą było znaczne wzbogacenie rodzinnych zbiorów, a także udostępnienie ich publiczności w muzeum otwartym w Krakowie w 1876 roku. Galeria prezentuje wybór zabytków z najstarszego polskiego muzeum historyczno-artystycznego.
Tekst i wybór dzieł: dr Dorota Gorzelany - archeolog śródziemnomorski, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich i kurator zbiorów sztuki starożytnej.
Opracowanie: Joanna Zawierucha-Gomułka - redaktor w Sekcji Nowe Media
Zobacz także:
Wystawa "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich"Katalog "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
ok. 1765-1770 r.;
pióro i lawowanie w tonie brunatnym.