{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Ostatnie wejście na wystawę: 17:00

Bilety do MNK Muzeum Czartoryskich są sprzedawane na określony dzień i godzinę. Bilety łączone upoważniają do wejścia na ekspozycje stałe w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie (z wyjątkiem MNK Sukiennice oraz MNK Gmach Główny) w okresie do 3 miesięcy od daty wydrukowanej na bilecie.

Obowiązuje jeden bilet na wszystkie ekspozycje w MNK Muzeum Czartoryskich: Pałac, Klasztorek, Galeria Sztuki Starożytnej.

Dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK jest wtorek.

MNK Muzeum Czartoryskich - O oddziale

Najcenniejsza w Polsce i jedna z najcenniejszych kolekcji w Europie. Damę z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, jak również wiele innych arcydzieł nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów, sztuki użytkowej, można zobaczyć w 26 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich.
W 1801 roku księżna Izabela z Flemmingów Czartoryska stworzyła kolekcję pamiątek narodowych. Kolekcjonowane przez nią zbiory były prezentowane w Puławach, w dwóch parkowych pawilonach: Świątyni Sybilli, a od 1809 roku także w Domu Gotyckim. To właśnie w Domu Gotyckim eksponowano Damę z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Do pereł w kolekcji Czartoryskich należał wówczas także Portret młodzieńca Rafaela Santi (zaginiony podczas II wojny światowej).

Muzeum nie przetrwało jednak powstania listopadowego, w 1831 roku – po emigracji księcia Adama Jerzego Czartoryskiego – zbiory zostały przewiezione do Paryża. Powróciły do Polski dopiero w 1876 roku, w związku z planowanym otwarciem muzeum w Krakowie. Znaczące straty dla kolekcji przyniosła II wojna światowa. Po wojnie muzeum trafiło pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie, a w 1991 pod zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich.  

29 grudnia 2016 roku, dzięki zakupowi rządu RP, kolekcja książąt Czartoryskich stała się integralną częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. 

20 grudnia 2019 roku Muzeum Książąt Czartoryskich zostało ponownie otwarte dla zwiedzających.


(oprac. na podstawie tekstów Katarzyny Płonki-Bałus, Mateusza Chramca, Natalii Koziary, Muzeum Książąt Czartoryskich)

Muzeum Książąt Czartoryskich można zwiedzić także online. Zapraszamy na trzy ścieżki zwiedzania:

Sale Czartoryskich: https://mnk.pl/3d/Sale_Czartoryskich/index.htm
Sztuka czasów Rembrandta i Dama z gronostajem: https://mnk.pl/3d/Sale_Leonarda/index.htm
Sztuka średniowieczna: https://mnk.pl/3d/Sztuka_Sredniowieczna/index.htm
 

Każda ze ścieżek zwiedzania dostępna jest w 5 wersjach:

* Język polski z lektorem
* Język angielski z lektorem
* Język migowy
* Audiodeskrypcja
* Język uproszczony (ETR)

Zrealizowano w ramach Projektu "Przeszłość przyszłości" remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji