-
Muzeum Narodowe w Krakowie w ciągu 145 lat istnienia budowało swoje zbiory m.in. dzięki darom wielu osób. Jedną z nich był Jan Motyka (1956–2024) – historyk sztuki, znawca grafiki, kolekcjoner, który w nieoceniony sposób wzbogacił muzealną kolekcję powojennej ceramiki. W 2008 roku przekazał w darze obiekty, które wcześniej stanowiły Jego depozyt. Znalazła się wśród nich ceramika użytkowa i dekoracyjna pochodząca z polskich fabryk oraz prace autorstwa cenionych krakowskich twórców. Szereg obiektów z kolekcji Jana Motyki można dziś zobaczyć w stałych ekspozycjach Muzeum Narodowego w Krakowie.
-
Garnitur Krokus, proj. Wincenty Potacki, 1960/61 Produkcja: Zakłady Porcelany Stołowej „Ćmielów” Nr inw. MNK-IV-C-6810/1-15 Jeden z najbardziej lubianych serwisów reprezentujących nowoczesny nurt w polskiej porcelanie, można go zobaczyć w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym Muzeum.
-
Garnitur Iza, proj. Józef Wrzesień, 1959 Produkcja: Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży Nr inw. MNK-IV-C-6818/1-13 Jan Motyka przekazał do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie dwie wersje kolorystyczne porcelitowego garnituru w fasonie Iza. Reprodukowane naczynia można zobaczyć w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym Muzeum.
-
Popielniczka Kaganek, proj. Adam Sadulski, 1963 Produkcja: Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej Nr inw. MNK-IV-C-6834 Popielniczka spotykana w różnych wersjach kolorystycznych. Obiekt podarowany przez Jana Motykę wykonany został dla Polskich Linii Lotniczych LOT, można go zobaczyć w Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym Muzeum.
-
Półmisek z garnituru do ciasta w fasonie 185, proj. Elżbieta Piwek-Białoborska, 1957 Produkcja: Zakłady Fajansu we Włocławku Nr inw. MNK-IV-C-6850 Półmisek reprezentujący tzw. New Look można zobaczyć na wystawie Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku w Kamienicy Szołayskich.
-
Popielniczka w fasonie 204, proj. Jan Sowiński, 1957 Produkcja: Zakłady Fajansu we Włocławku Nr inw. MNK-IV-C-6844 Popielniczka to przykład znakomitego polskiego wzornictwa w stylu New Look. Jan Motyka przekazał do zbiorów Muzeum dużą grupę nowoczesnych, włocławskich fajansów.
-
Taca, Leszek Dutka, koniec lat 70. XX w. Nr inw. MNK-IV-C-6865 Obiekt wykonany w pracowni cenionego krakowskiego artysty podarowany przez Jana Motykę dołączył do niewielkiej wówczas kolekcji ceramiki dekoracyjno-użytkowej autorstwa Leszka Dutki.
-
Plakieta dekoracyjna, Zygmunt Flin, przełom lat 60. i 70. XX w. Nr inw. MNK-IV-C-6870 W kolekcji Jana Motyki znajdowały się dwie plakiety wykonane przez Zygmunta Flina, a także kilka ceramik noszących sygnaturę pracowni należącej do Stefanii Drettler-Flin i Zygmunta Flina. Wszystkie zostały podarowane do zbiorów Muzeum.
-
Talerz dekoracyjny, Stanisława Piętkowa, 1958 Nr inw. MNK-IV-C-6874 Obiekt autorstwa wybitnej krakowskiej ceramiczki prezentowany był podczas Ogólnopolskiego Salonu Architektury Wnętrz i Sztuki Dekoracyjnej w BWA w Krakowie. Dziś można go zobaczyć na wystawie Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku w Kamienicy Szołayskich.