{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Uroczyste otwarcie Atmy w 1976 r.

  • Prezentujemy archiwalne zdjęcia z uroczystego otwarcia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, 6 marca 1976 roku, które uświetnił koncert skrzypaczki Kai Danczowskiej. W najbliższy weekend obchodzimy dzień 40. urodzin Muzeum Karola Szymanowskiego. Z tej okazji w niedzielę 6 marca odbędzie się recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znajdą się osoby związane z czterdziestoma latami działania muzeum.

    Obchody 40-lecia Atmy 6 marca 2016 r.

    Okruchy wspomnień. 40-lecie istnienia Muzeum Karola Szymanowskiego

  • Willa Atma. Na elewacji budynku znajduje się tablica z napisem: “w tym domu mieszkał w latach 1930-1936 Karol Szymanowski, twórca “Harnasiów”. Tablica jest udekorowana wiązanką kwiatów.

    Muzeum Karola Szymanowskiego

  • Atma w dniu otwarcia muzeum. Dach willi jest pokryty śniegiem, a przed budynkiem ustawiają się licznie zgromadzeni ludzie w długich płaszczach i futrach.

    Otwarcie Atmy 6 marca 1976 r.

  • W jednym z pomieszczeń willi Atma odbywa się przemówienie z okazji otwarcia muzeum. Na podeście stoi ubrany w garnitur mężczyzna, który przemawia do licznie zgromadzonych gości.

    Otwarcie Atmy, Dom Turysty w Zakopanem, 6 marca 1976 r.

  • Dwie instrumentalistki w trakcie występu muzycznego z okazji otwarcia muzeum. Odwrócona tyłem dziewczyna w welurowej sukience gra na pianinie i patrzy na stojącą obok skrzypaczkę w ciemnej sukience bez rękawów.

    Kaja Danczowska podczas koncertu 6 marca 1976 r. Sala Morskie Oko w Zakopanem.

  • Goście na otwarciu Muzeum Narodowego w Krakowie szeroko się uśmiechają.

    Goście obecni na otwarciu Atmy Od lewej:  Sergiusz Lifar - odtwórca roli Harnasia, Irena Lorentowicz, Jerzy Waldorff, Tadeusz Chruścicki - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

  • Jerzy Waldorff na otwarciu Atmy. Mężczyzna stoi przed budynkiem i mówi do mikrofonu podstawianego mu przez mężczyznę stojącego obok.

    Jerzy Waldorff

  • Członkowie zespołu Maśniaki grają na skrzypcach w trakcie otwarcia muzeum w Atmie. Mają na sobie tradycyjne góralskie kapelusze wykonane z filcu. W tle na ścianie napis “Karol Szymanowski” i fragment obrazu w ramie.

    Muzyka góralska Maśniaki podczas otwarcia Atmy. Dom Turysty w Zakopanem, 1976 r.

  • Sergiusz Lifar stoi z dwójką Podhalan ubranych w tradycyjne góralskie stroje. Kobieta ma na sobie korale i suknię z białym kołnierzem i mieniącymi się zdobieniami. Mężczyzna ma na sobie jasną koszulę i spodnie z haftami na wysokości ud. Wszyscy się szerok

    Sergiusz Lifar i Podhalanie, 1976 r.

  • Sześciu mężczyzn i jedna kobieta stoją obok siebie w willi Atma. Mężczyźni mają na sobie garnitury, a kobieta jest ubrana w długą welurową suknię. Wszyscy poza jednym mężczyzną się uśmiechają.

    Goście obecni na otwarciu Atmy

  • Ogrodzenie przed Atmą, na którym zamieszczono tablice z napisami: “Atma”, “oddział Muzeum Narodowego w Krakowie”, “Muzeum Karola Szymanowskiego. Willa Atma w Zakopanem”, “czynne w godzinach od 11 do 16 z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych, w pią

    Atma od strony zachodniej, 1976 r.

  • W rogu jednego z pomieszczeń w willi Atma stoi ciemny fortepian z zamkniętą klapą, na której stoi ciemna podstawka z jasną rzeźbą przedstawiającą głowę mężczyzny. Ściany pomieszczenia są pokryte drewnianymi panelami. Na jednej ze ścian wisi portret Karola

    Wnętrze wili Atma

  • Jedno z pomieszczeń w willi Atma. Przy ścianie pod oknem stoi drewniane biurko, na którym leży dużo książek. Niektóre z nich mają na okładce zdjęcie Karola Szymanowskiego. Na biurku stoi też szklanka i stacjonarny telefon na tarczę. W oknie stoi płyta win

    Wnętrza Atmy w 1976 r.

  • Jedno z pomieszczeń w Atmie. W rogu pokoju stoi czarne pianino z otwartą klapą. Na pianinie stoją zdjęcia w ramkach i figurki. Pod pianinem na podłodze leży dywan w secesyjne wzory roślinne. Ściany w pokoju są wykończone drewnianymi panelami. Wiszą na nic

    Gabinet kompozytora w Atmie, 1976 r.